
Ekonom Jan Lamser: „Každá firma je nahraditelná. Ale bude se nám líbit, kdo je nahradí?“
ROZHOVOR
„Bez rychlé pomoci státu a podpory spotřebitelů většina malých a středních firem zanikne. Je v módě cynicky říkat, že se pročistí trh. Ale tyhle rodinné, lokální a tradiční firmy převezme nejspíš velkoprodukce, které Češi před krizí nedokázali přijít na jméno. Pak nás cynismus přejde,“ říká ekonom a podnikatel Jan Lamser, emeritní veterán nejvyššího vedení ČSOB.
Musí být nutně na škodu, když zůstanou jen větší, stabilnější podniky?
To je na vás, jak to vidíte. Ale myslím si, že to nepotěší nikoho – zejména z hlediska konkurence, která podporuje pestrost, kvalitu i nabídku v různých cenových hladinách. Na to byli Češi v posledních letech dost hákliví. Může se stát, že chleba bude jen od velkopekáren, z restaurací přežijí primárně McDonaldy nebo restaurační řetězce obecně, kultura bude jenom v multiplexech a podobně.
Ale nikdo nás tam nebude nutit chodit, ne?
Můžete si samozřejmě udělat o víkendu táborák, v tom vám nic a nikdo bránit nebude, ale buď si koupíte unibuřty z Kostelce, nebo si opečete brambory. Umíte vyrobit víno nebo uvařit pivo? Protože malí vinaři, pivaři, farmy a další podobné provozy jsou už teď jednou nohou v hrobě. Bez přehánění. Češi vždycky nadávali na europivo. Jestli se ale nic nezmění, měli bychom si na něj zvyknout. Žádné jiné dlouho nebude.
Myslíte, že nějaké služby můžou úplně zmizet?
Nemám křišťálovou kouli. Epidemie ještě zdaleka neskončila a nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet a jestli po aktuálním uvolňování nouzových opatření nebude nutné za pár měsíců zase přitvrdit. Ale oproti době před koronavirem bude rozhodně nedostatek výběru. Některé podniky se zhroutí, zaniknou a v dané situaci a s danými nulovými zárukami nebude doma nikdo, kdo by jejich pozici převzal. Některé tak pohltí velké korporace nebo je skoupí spekulanti nebo třeba i Čína, pokud jí tedy za to budeme stát.
A ty, co nikdo nekoupí?
No ty nebudou, co myslíte? Stěžovali jsme si roky, jak ubývá klasických hospod, soukromých lokálních prodejen a malých provozoven služeb. A to se jedině zhorší. Jestli drobné a střední zaměstnavatele nezačneme podporovat podobně rychle a bez podezřívání jako třeba v Německu, Švýcarsku, Rakousku… no vlastně skoro všude okolo nás, tak bude ještě méně hospod, opět se začnou stát fronty jako kdysi, třeba i na kadeřníka, budeme moci zapomenout na snadnou dostupnost truhláře, zámečníka, ale postihne to i běžná místní fitka, autoopravny a podobně. My starší to pamatujeme: pořadníky, fronty, úplatky…
Drobné služby a produkty na míru a podle naší místní chuti k nám nikdo z ciziny na drobné místní úrovni dělat nepůjde. A z českých podnikatelů nebude mít nikdo kapitál, aby „kolegy“ v úpadku převzal. A jak říkal František Zavřel, nebude na to mít ani chuť. Dramaticky vzroste riziková prémie i za banální služby, ta se projeví jak v ochotě podnikat, tak i v ceně a kvalitě. Získat to, co potřebujete, tak jak chcete a včas, přestane být samozřejmé. Předzvěstí takového světa je tak trochu čerpání dotací pro malé podniky. Stojí se na ně fronty, jako kdysi na pomeranče, a po čtvrt hodině „je vyprodáno“. To jsou radosti ekonomiky převisu poptávky nad nabídkou.
Není to trochu černá perspektiva?
Pro někoho je to možná milé retro, ale samozřejmě není o co stát. A samospádem, jak se momentálně věci vyvíjejí, do této konfigurace spějeme. Lidi si nikdy nechtějí přiznat, když je situace opravdu kritická. Do poslední chvíle si namlouvají, že všechno zachrání nějaký zázrak shůry. My jsme tady desítky let opravdovou krizi neměli. Ale nezaměstnanost v desítkách procent existuje i v Evropě. A může být i u nás. Je potřeba s tím počítat. Malé a střední firmy zaměstnávají skoro polovinu zaměstnanců v ČR, navíc tam, kde většinou jinou práci najdete jen těžko. Vidíte pro ně dneska někde statisíce volných míst?
Existuje nějaký optimistický scénář?
Já nejsem vládní ekonom. Neznám jejich plány. Rozhodně o nich ale v těchto konkrétních souvislostech nehovoří ani oni. Můžu nyní vycházet jenom ze zkušenosti a z toho, co okolo sebe vidím, a to zrovna k optimismu nepovzbudí: pokud nic neuděláme, většina malých a středních firem zanikne, převezmou je velkořetězce a velkoprodukce, kde bude za horších a horších pracovních podmínek pracovat větší a větší procento populace. Firmy, které přežijí, dramaticky změní cenu nebo kvalitu. Což zase dramaticky postihne jejich prodeje – budou bojovat o život. Každý český výrobce bude navíc těžko vzdorovat produkci ze zahraničí, kde se vlády chovají normálně a tenhle sektor podporují.
To bude ale hlavně problém Prahy, ne? Do menších měst takové věci neproniknou.
Co je tohle za názor? Měla snad už před krizí Praha v něčem větší problémy než menší města? Bude to právě naopak! Praha si poradí, ale zaměstnanost v malých městech půjde do kytek. Právě tam, kde jiné zaměstnání často prostě nenajdete – je mnohem menší výběr zaměstnavatelů, mnohem méně volných pozic, většinou i nižší platy. Vezměte si třeba turistiku. Jistě, ta je důležitá i pro Prahu. Ale nikdy pro ni nebude z hlediska přežití likvidační. Ale v některých malých městech, která žijí převážně nebo dokonce jenom z turistů, je to čert na stěně. Návštěvnost se už teď zhroutila a dokud nebude od korony pokoj úplně, což může trvat i roky, o návratu na původní čísla nemůžeme ani snít. A turistika je pro neskutečné množství lidí zásadní zdroj přímé či nepřímé obživy. Maloměstské provozovny, prodejny, výrobci, ubytovací a přepravní kapacity, kultura… Ti všichni jsou v první linii, ti budou mít potíže největší. Už teď mají.
Malé a lokální provozovny ale mají menší náklady, nájmy…
To, že jsou náklady nižší, neznamená, že nejsou v rámci jejich města nebo úvěrů a nákladů na zaměstnance likvidační. Je jedno, jestli vám měsíčně chybí milion v Praze nebo 200 tisíc v okresním městě. Jde o to, že se jim bez varování zastavil svět. Vesměs nemohou pokračovat v tom, co dělali. Tahle situace je zastihla uprostřed vysoké poptávky, expanze. Investovali, bojovali o zaměstnance. Ze dne na den nic z toho neplatí. Kromě závazků. Musí platit nájmy, energie, lidi. Nemají hluboké rezervy. Nejsou „důležití“ a „viditelní“, jejich příběhy se dostanou leda tak jako „dojímavé“ do diváckých zpráv na Primě. Navíc jim to nejen v jejich okolí naopak leckdo „přeje“. Vždycky byli samostatní, sebevědomí, něco uměli. Šli s kůži na trh a většina neúspěšných si teď bohužel mne ruce, že na ně došlo.
Co má stát udělat?
Stát zásadním způsobem mocensky zasáhl do běžného chodu společnosti. To je ostatně jeho úloha. Musí teď ale nést i odpovědnost a jeho prioritou by měl být návrat do stavu před takovým zásahem. To se u nás zatím moc neděje. Chráníme životy, ale neohlížíme se na živobytí. Jakoby zničení ekonomické stability statisíců rodin to zdraví neohrožovalo potenciálně ještě víc. Stát momentálně nedokáže rozlišit nebezpečí, krizi a katastrofu.
Jak to myslíte?
Extrémními prostředky řeší nebezpečí, čímž podporuje krizi, která bez opravdu rychlého řešení hrozí katastrofou. Nemůžete požár na lodi hasit tím, že ji potopíte. Teda můžete. Ale přijdete o loď, místo abyste ji zachránili. A úplně nesmyslně taky o posádku, o náklad a o důvěru všech, kteří by se pod vaší vlajkou kdy třeba ještě chtěli vydat na moře. Samozřejmě, jsou to trochu násilné příměry. Ale podstata je stejná. Státní moc brání šíření koronaviru bez ohledu na dopady opatření, ke kterým přistupuje, ačkoli je zcela zjevné, že mají masivní důsledky. A dopadové analýze se nijak nevěnuje ani po týdnech jejich platnosti.
Jinde je to jiné?
Celý svět, ekonomové, instituce i politici se shodují na tom, že běžný život společnosti bude zásadně narušen a ohrožen. A že krize, ovšem ne nějaká krize okolo roušek, ale opravdu zásadní a destabilizující krize ekonomická i sociální, je teprve před námi. A snaží se vyřešit, jak její rozsah omezit, aby nepřerostla v nezvladatelnou katastrofu. My si ovšem raději v tradici našich furiantů libujeme nad epidemiologickými statistikami a vyjednáváme o otevření hranic s Chorvatskem, abychom měli kam jet na letní dovolenou. To jsme my: poděkujeme přátelům z Číny za podporu a ušklíbneme se nad eurohujery, co chtějí do středního stavu pumpovat prostředky na jeho stabilizaci. Řečeno s Ladislavem Klímou, jsme jako člověk, který má obavu, aby se nepoprášil, a přitom právě padl jak dlouhý tak široký do žumpy.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****
Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč
Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Na co byly třeba v roce 1980 u nás pořadníky , fronty , úplatky ?
Pořadníky byly třeba na osobní automobily, jízdní kola, fronty se stály na exotické ovoce, třeba ananasy a úplatky se dávaly třeba když se člověk chtěl posunout dopředu v pořadníku. Celý tenhle nedostatek zavinila absolutní ztráta motivace cokoli v zaměstnání dělat nad rámec nutného, protože za to nebyla žádná odměna. Zato meloucháři všeho druhu fungovali velice dobře, protože za práci měli kačky na ruku a tím i tu motivaci.
Dnes se da skutecne rici, ze padem SSSR jsme nejenom my ztratili kryti k samotne nasi existenci, ale ze to byla skutecne celoplanetarni katastrofa…
Celý tenhle nedostatek zavinila predevsim izolace ze strany Zapadu na svetovem trhu…
dnes se pouziva termin sankce…
Prý izolace západu!
Bez peněz do hospody nelez, chlapče. Když sóuzi veškeré valuty utratili za zbraně a vojenské technologie, tak se nedivme, že na spotřební zboží nezbývalo. A na dluh nikdo dávat nechtěl…
Kdo ze západu nám v době studené války ty vojenské technologie a zbraně prodával ? Na vojně jsme měli ze západu jen konvice na čaj se značkou wehrmachtu !
vietnamské fronty na šicí stroje a kola, knižní a masné čtvrtky, devizové přísliby a výjezdní doložky, prý pass platí do všech zemí světa..
Auto jsme kupovali v roce1974 bez pořadníku , šicí stroj z NDR bez pořadníku , premie byly ve většině podniků , nikdy jsem nikomu žádný úplatek nedal ! Za co jste dával úplatky , co vám doma chybělo ?
Pamatuji si, když jsem jezdil ráno do práce, jak se tramvaj vždy nakláněla. To jak se lidi hrnuli k oknům, aby viděli nocování ve frontě na chodníku před prodejnou ledniček…
Dokonce fronta na ledničky ? Neznal jsem nikoho , kdo by doma neměl ledničku a její koupení nebyl žádný problém !
Ale no tak. Lidé jsou různí a různé jsou jejich zájmy a potřeby. Rozhodně bych to neviděl tak černě. Alespoň v tom nejnižším segmentu. Pochybuju že všichni co si zašli na nefiltrované z minipivovarů začnou chlastat europatok. Místo křupavého pečiva od lokálního pekaře přejdou na plesnivé produkty z velkopekáren a místo české kuchyně radši koupí unifikovaný junkburger. Horší to bude u těch menších a středních firem, tam může dojít k nenahraditelným ztrátám. Je taky jisté, že zbytné služby budou mít znatelné poklesy. Spousta hospod a restaurací a všech těch zážitkových rozptylovačů půjde s tržbami výrazně dolů. A bude to díky výrazně snížené poptávce po koronavirové krizi, kdy spoustě zákazníků těchto podniků dojde, že ekonomika je v průšvihu a i oni musí šetřit. A propady pocítí všichni. I ti velcí a nadnárodní. Naopak nové výhony ekonomických aktivit začnou od těch malých. Klidně i v černé, nebo šedé zóně. Franta opraví auto, Jana upeče, Jiřina ostříhá a nabarví za jabka od Pepy co se dřív vozily z Nového Zélandu.
Snížení výběru a kvality zboží bude stejné, jako za socialismu. To jiné, třebas žádoucí, prostě nebude. Tady máš plesnivý rohlíky, a basta! Nelíbí se ti to? Tak táhni, jiné nikde jinde nedostaneš… Stačí zavzpomínat, jak “báječně” jsme si za komoušů žili.
Je tu ještě někdo , komu za totáče nutili plesnivé rohlíky ? To spíš dnes je často v naší Normě plesnivé ovoce !
VĚTŠINU FIREM NAHRADÍ KOLOSY OTROKÁŘŮ
Chléb, hry a otrocká práce pro tupé očipované masy.
Podle výsledků většiny voleb nic jiného nezasloužíme.
Vyje.aný komunismus do každé rodiny.
Sláva neomarxismu a multikulti opicím.
Proletáři a ostatní úchylní vyje.anci spojte se !!!
KONÍČKY A ZÁBAVA NOVÝCH PÁNŮ:
https://ac24.cz/en/-/jen-pro-silne-povahy-sokujici-vypoved-15lete-divky-ktera-prezila-a-odhalila-brutalitu-globalnich-elit?redirect=%2Fen%2F …
VLASTIZRÁDCŮM A ZRÁDCŮM EVROPY SMRT !!!
však víme, jak chorvatští fízlové pokutovali turisty, takže soudruzi, navždy sbohem a šáteček, nakakat. nechte si tam ty slimáky a balkán sem netahejte. nikdo se v těch vašich exkrementech koupat nebude. a rakiji si narvite do špic. dobro došli….
Přesně, do Chorvatska už nikdy. Moře plné hoven, vložek, moče, ale namistrovaní idioti. Drahá dálnice, předražené jídlo, ovoce, prostě vše a my jsme pro ně pastikáři. Němci mají přednost a to ponížení! Apartmán za 30 pro dva, druhý den nás vyhnal do jedné cimry, že mu přijedou známí Němci! Ani odejít se nedá, když je placeno předem. Hajzlové. Najdou se i fajn lidi, ale koupat se v hovnech, to fakt ne.
Má chatu u lesa a zahradu… když přijede návštěva, nemohou si pohled na okolní krajinu vynachválit a mají to ze štatlu 30 minut jízdy. Co by za to dali, kdyby si takto prakticky zadarmo užívali dovolené a víkendů. Za utrápené plácání a pachtění k moři platí deseti tisíce a mají z toho leda pocuchané nervy. Ale kdo chce kam…, že
No tak je faktem, že v Jugošce jsme byli obtížný hmyz. Zájem měli o Němce, my jsme byli pouze do počtu…
Zakázáním pracovat prolhaná vláda spustila krizi nebývalých rozměrů. Umrtvením celého hospodářství, bez znalostí problémů (jednoduchým, ale špatným řešením). Tak to dopadá, když diletant nezná souvislosti
(Možná by skutečně chtěla, ale po tom, co provedla, to prostě nejde.)
Rád bych se mýlil…
V současnosti se nacházíme v počáteční fázi. Většina podnikatelů je na hranici bankrotu = prolhaná vláda může zapomenou na to, že “ti co všichni kradnú” budou odvádět nějaké daně. (Vyjma těch na pevno stanovených). A to dost dlouho, protože v následujících letech se podnikatelé budou snažit zalepit ztráty, které jim vláda způsobila. (Tady odboráři budou chcát vzteky Maggi, protože “ti zloději” nebudou platit daně). Takže mizivé příjmy do státní kasy…
Podnikatelé budou šetřit… To znamená významné utlumení poptávky. Na to se bude nabalovat propouštění a další utlumení poptávky…
Kdo si troufne odhadnout, jak toto skončí?
Líbí se mně, jak prolhaná vláda vykládá o tom, že nastartuje hospodářství
Ty prolhané vlády se tu střídají už od roku 1948 a hlavně od roku 1990. Komouši aspoň postavili 30 přehrad a dnes jsme rádi že je máme, jinak bychom už chcípli bez vody. Posledních 30 let naše vlády rozdali defacto zadarmo, takže nechápu pointu článku – když vše podstatné už vlastní cizí majitelé. Jen je rozdíl v tom, že ty firmy stojí ještě na českém území
Komouši zhuntovali krajinu! To jejich “zúrodnění” půdy, odvod vody z krajiny, napřímení toků se teď musí spravovat. Mimochodem, znám plno přehrad, které vznikly za 1.republiky. A stejně je stavěli technici a lidi, komouši si jenom přivlastňují jejich práci
Dnes nejsou lidi ani technici , proto se nic nestaví , kromě jednoduchých boud na sklady , markety a cizí montovny ! Kapitalisti za 30 let všechno rozkradli , zplundrovali , prodali cizím kapitalistům , stát zadlužili a udělali z něj bruselskou a německou kolonii !
Jo jo, dnes už nemáme peníze už ani na dostavbu Dukovan a JETE, natož potřebnou novou přehradu nebo podobné vodní dílko… Potřeba peněz je na parazity, neziskovky, migraci, cikány, státní mašinerii, politiky v kdejaké díře a na likvidaci lůžkové kapacity.
Hlavně nejsou na nic peníze , postavením Lipna dnes by stát zbankrotoval !
Za to přece komouše nechválím. Jenže v té době nikdo netušil, co ta meliorace napáchá. Generálem jsou všichni až po bitvě. V té době potřebovali nakrmit lidi pšenicí, páč byl všeobecně hlad… tak se jim nedivím. Nebylo v podstatě nic. Musel se založit chov dobytka aby bylo maso. Sedlákům nevěřili a bylo jich v podstatě málo. Tož kolektivizace byl výsledek. Že byli sódruzi blbci nepopírám… ale nikdo neví, že země byla ve zbídačeném stavu. Za ten stav je třeba poděkovat Hitlerovi a obecně Němcům.
Meliorace se dělaly i na západě a většina těch blbých komunistů makala za stejné peníze jako ti bezpartijní což se o dnešních kapitalistech a jejich poskocích říci nedá !
Komouši a marxisti hlavně rozprodali do ciziny českou republiku.
Ano, Havel byl komouš a marxista a všichni v té ožralé partě.
velkýho bacha bych si dával na šejky a žluté opičáky. rozprodej české republiky pod taktovkou dementního ovara a dobytka tvrdíka číně by byla národní katastrofa.
Klídek, my už toho moc na prodej nemáme. Není co prodávat. Leda že by to žluťáskům prodali němci nebo francouzi. My do toho kecat už ani nesmíme.