coronavirus-graphic-web-feature
3.4.2020
Kategorie: Společnost

Efektivita koronavirových opatření v ČR

Sdílejte článek:

 

URZA

urzaProvedl jsem nějaké orientační (!) výpočty efektivity koronavirových opatření v ČR. Od zavedení vládních opatření se počet nakažených v ČR zvýšil asi 35x. Jak jsou na tom jinde?

Za srovnatelné považuji následující země:
Francie 23x
Holandsko 25x
ČR 35x
Německo 36x
Belgie 41x
Rakousko 41x
Portugalsko 122x

Proč jsem vybral tyto? Jsou to země, které měly na začátku sledovaného období rámcově podobnou prevalenci (vyřadil jsem země, kde byla infekce ve výrazně pokročilejším či výrazně méně pokročilém stádiu).

Dále jsem provedl ještě jedno srovnání s Itálií, kde nebyla původně opatření vůbec žádná a nikdo to neřešil:
Podobnou prevalenci jako ČR při zavádění opatření měla Itálie 27. února; než se tam nakazilo 35x více lidí, trvalo 17 dní; v ČR to trvalo 20 dnů.

Co z těch čísel plyne? Účinek opatření zavedených v ČR zatím není moc pozorovatelný. Vývoj u nás je v zásadě srovnatelný s vývojem v zemích, kde mají opatření výrazně méně restriktivní; a oproti Itálii, kde nebyla (původně) opatření vůbec žádná, jsme si “koupili” tři dny z dvaceti, což je asi 15% zpomalení.

AVŠAK POZOR: Jak jsem psal na začátku, jedná se pouze o ORIENTAČNÍ výpočty. Nemáme zatím dobrá data; ta čísla je třeba brát jako zkreslená a zatížená statistickou chybou (byť lepší nemáme). Nemluvě o tom, že v různých zemích se testuje různě, přičemž prevalenci pochopitelně určuji pouze na základě výsledků testů.
(Krom toho se jedná jen o můj osobní research; mohl jsem se kdekoliv splést, překouknout, přepsat, špatně zadat číslo do kalkulačky.)

Rozhodně z toho tedy NEPLYNE, že opatření jsou neúčinná. Takový závěr zatím udělat nelze, k tomu bychom potřebovali větší časový rámec, lepší data, plošnější testování a tak dále.

Na druhou stranu na základě toho, co teď víme, se pozitivní efekty opatření ZATÍM pozorovat moc nedají (zdá se, že brzdí rychlost šíření nákazy jen pramálo). Naše svobody jsou však rozhodně omezovány a ekonomika prokazatelně poškozována (to pozorovatelné je).

Největší problém však vnímám v přístupu vlády a politiků, kteří se k tomu staví jako ke každé represi: Zavedou opatření a nevyhodnocují jejich efekt; pak bez ohledu na jejich funkčnost či nefunkčnost ty restrikce v případě pro ně nepříznivého vývoje prostě jen zpřísňují.

Totéž lze vidět v přijímání opatření ohledně bezpečnosti dopravy: Přijímají se zákony, které jsou zdůvodňovány předpokládaným zvýšením bezpečnosti na silnicích, ale už se zpětně nevyhodnocuje, zda k němu skutečně došlo, aby se v opačném případě zrušily (studie a odhady se dělají předem – často “na objednávku”, přičemž se počítá PŘEDPOKLÁDANÝ dopad; jakmile zákon projde, už se zpětně nezruší, ani když je realita zcela zjevně v rozporu s tím, co mělo po jeho zavedení nastat).

Když slyším vládu mluvit o tom, co bude následovat, říkají jediné: Pokud se situace nebude vyvíjet tak, jak chceme, ZPŘÍSNÍME OPATŘENÍ. Nikdo už ale nezkoumá, zda ta opatření vůbec vedou k tomu, k čemu vést mají (a tedy zda má zpřísňování nějaký smysl); případně která z nich jsou užitečná a která nikoliv.

Upozorňuji, že mně ta koronavirová opatření přijdou od pohledu také funkční; řekl bych, že šíření nákazy zpomalí – ale je to jen můj odhad! Nejsem však politik; takže mám ve zvyku sledovat reálné dopady toho, co dělám, a rozhodovat se pak podle nich – nikoliv předpokládat automaticky svou neomylnost.

Zatím jsem si názor neudělal (máme málo dat); děsí mě však, že vláda ve svých plánech už rovnou deklaruje, co bude dělat za měsíc či dva (a ještě déle), pokud čísla nebudou taková či maková.

Zcela postrádám něco jako: Porovnáme postup nákazy u nás a v okolních zemích, kde postupují jinak; a budeme se snažit odhalovat chyby a aplikovat to nejlepší řešení.

Když máte svou firmu a vidíte, že konkurence dělá něco výrazně lépe, buď zareagujete (a třeba přijmete její strategii), nebo na tom můžete hodně tratit. Jasně, člověku se občas nechce uznávat, že něco vymyslel blbě (zejména když to má zlé dopady), zatímco konkurent to udělal skvěle; jenže tahle pýcha je hodně drahá, takže si ji spousta lidí raději odpustí.

Oproti tomu když jste politik a nenesete žádnou osobní zodpovědnost, jde Vám typicky o jediné: Obhájit, že to, co Vás napadlo na začátku, bylo to nejlepší řešení; a neuznat před voliči, že jste to dělal špatně. Proto mají politici velkou motivaci setrvávat ve špatných řešeních – nic je to totiž nestojí; za jejich chyby zaplatí jiní.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 952 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,95 out of 5)
Loading...
loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.