eetzarez
30.11.2017
Kategorie: Ekonomika

EET & Ústavní soud

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

EET rozděluje i ústavní soudce. Pak to není dobrá legislativní úprava. Příliš mnoho lidí ukončilo své podnikání, čímž byla omezena jejich svoboda. A podotýkám, že důvodem ukončení nebyla neochota zprůhlednit své tržby. Důvodem byl také strach z techniky, obavy z toho, že nezvládnu ovládat moderní systém. A také strach, že zvýšené náklady už někteří malí a drobní neutáhnou.

Má něco takového omezovat podnikání? Má malá a poctivá hospoda skončit jen proto, že se majitelka bojí moderních technologií? Zákazníci zavedení EET pocítili na úbytku hospod (ty byly ovlivněny i nesmyslným zákazem kouření) a také na vyšších cenách.

A další rána – EET musí používat i výrobci. Ti normálně dodávají své výrobky do maloobchodu a nijak zásadně je nutnost mít EET nezasáhne. Jsou ale malí výrobci, kteří si své výrobky prodávají sami na různých jarmarcích a trzích. Zelináři, zahradníci, drobní řemeslníci nebo třeba ženy tvůrkyně (koncentrují se na portálu Fler). Mnoho z nich přestane na jarmarky a trhy jezdit. A tak to drobné oživení, které bourá monopoly obrovských výrobců a prodejců zase dostane další ránu. Sama jsem zvědavá, jak se to na pestrosti různých prodejních akcí projeví.

A jak by mělo EET vypadat, aby neničilo trh? Především by jeho zavedení nemělo být povinné. Od určitého obratu by mohl stát podnikatelům nabízet jednoduchou možnost přímého propojení s finančním úřadem, které by jim zásadně snížilo byrokracii. Pokud by bylo EET povinné, vztahovalo by se jen na firmy od určité výše obratu. Nevztahovalo by se na spolky, na lékaře, na svobodná povolání, atd.

Na závěr jeden postřeh – moje máti se mě ptala: “Kdo platí ty ceny do Účtenkovky?” Vrtalo jí to hlavou a nedovedla pochopit, že ty ceny jsou hrazené ze státního rozpočtu. Upřímně – to asi pochopí málokdo…

Autor: Eva Hrindová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 136,00 Kč
Vybráno 6.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.