eet117
30.7.2017
Kategorie: Ekonomika

EET: Konec náznaků, jdeme nazvat věci pravými jmény

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ŘUP

“Vážené dámy, vážení pánové, vážení přátelé…, soudruzi a soudružky…, (šum v sále + káravá slova předsedajícího: “…no tak, pane Havlíčku…”) … je mi líto vážení, ale já zde soudruhy vidím zcela zřetelně.

… je mi 55 let a nepamatuji, že by některý zákon vyvolal tolik negativních a tak silných reakcí z řad občanů. Nikdy v novodobé historii se nestalo to, co se stalo při schvalování zákona o EET. Celý proces schvalování doprovázela jedna lež za druhou, ignorace logických připomínek, umlčování a zesměšňování oponentů.

Pouze zastánci měli dostatek prostoru a odpůrci byli umlčováni demagogickými větami typu „jak může někdo hájit toho, kdo neplatí daně“. Předem takto demagogicky byly jakékoli argumenty devalvovány. Dokonce byla přizvána parta do té doby neznámá, ale v názvu se honosící slovem živnostníci a servilně přikyvující na zjevné ekonomické nesmysly.

Při schvalování zákona o EET byli jeho autoři a zastánci schopni zajít tak daleko, že znásilnili i jednací řád našeho nejvyššího zákonodárného sboru – Poslanecké sněmovny.

Zákon o EET se má zabývat potlačením šedé ekonomiky. Všechny ostatní argumenty o narovnávání prostředí, jsou jen prázdné floskule a mají za úkol jen a pouze odvádět pozornost. K potlačení šedé ekonomiky, navzdory logice a argumentům skutečných ekonomických kapacit, se vydalo ministerstvo financí, a jeho majitel, pro inspiraci na Balkán, do Chorvatska.

Do toho Chorvatska, které v době zavádění EET mělo téměř dvojnásobnou šedou ekonomiku v poměru k HDP než Česká republika. Do toho Chorvatska, jehož šedá ekonomika v letech zavedení EET (2012 – 2015) klesala pomaleji než v ČR, která tou dobou EET neaplikovala. V ČR klesal podíl šedé ekonomiky rychlostí téměř 6% (5,6%), v Chorvatsku o 4,5% ve stejném období.

Zde se zamyslím a položím otázku: Mám snad já, řezník, poučovat vaše ekonomické kapacity o tom, jak funguje ekonomika? Evidentně bych mohl.

Dámy a pánové, tam venku žijí lidé! Venku žije 10 milionů lidí. Nikoli 10 milionů strojů, 10 milionů poddaných, nebo 10 milionů ovcí připravených k ostříhání.

Ekonomika totiž funguje mezi lidmi, je tvořena lidmi a z osmdesáti procent ji tvoří psychologie. Teprve dvacet procent pak excelové tabulky a matematické vzorce v nich. Do šedé ekonomiky odcházejí částečně, nebo úplně, lidé, kteří nemají důvěru ve stát, kteří cítí, že v oficiální ekonomice už nemají prostor ke své obživě.

Šedou ekonomiku posiluje daňová zátěž, včetně sociálních odvodů, regulační zátěž a následné represe. Čím vyšší bude tlak státu na občany, tím více se budou uchylovat k takzvané sousedské výpomoci, která je jednou ze součástí šedé ekonomiky. Do šedé ekonomiky, jsou lidé, dámy a pánové, právě vámi vháněni!

Budu rychlý a rovnou poznamenám, že jedinou správnou cestou je snižování daňové zátěže včetně regulatorní zátěže. Jedinou cestou, jedinou správnou cestou, je drastické seřezání rozpínavosti doslova „rozežraného“ státu a ekonomická svoboda občanů. Čím vyšší bude celková složená daňová kvóta a regulatorní nařízení, čím vyšší bude tlak státu na podrobení si občanů, tím více energie budou tito lidé vynakládat na hledání cest jak takové zátěže obcházet, tedy tím více šedé ekonomiky budou vytvářet.

A zákon o EET tak, jak je napsán a tak, jak byl schválen, je přesně tím, co mám na mysli, když mluvím o regulatorním zatížení a represivním tlaku. Víte, my společnost, nejsme jakási homogenní hmota, kterou je možné hníst a formovat podle chuti momentálně mocných.

My, společnost, jsme svobodní lidé, jsme množinou individualit, kterou neřídí žádní mocní. Řídí se tím jediným řádem, neregulovatelným řádem, řádem spontánní lidské interakce. Ten nikdy nelze regulovat. Lze jej pouze využít ve prospěch společnosti.

Je mi 55let, pamatuji si veselé budování socialismu. Pamatuji si knutu, kterou tehdejší mocní bičovali každého, kdo nechtěl poslouchat. Několik málo čísel: Naše Asociace se pokusila získat nějaká relevantní data o tom, jak a nakolik negativně na živnostníky a podnikatele OSVČ dopadá zákon o Elektronické Evidenci Tržeb. Do spontánně šířeného formuláře se přihlásilo: 350 respondentů označilo 1400 osob sobě nějak blízkých, jako osob negativně dotčených zákonem o EET.

Jde o propuštěné zaměstnance či rodinné příslušníky a OSVČ, kteří se přihlásili na úřad práce a odešli svou živnost vykonávat do šedé ekonomiky jako tzv. sousedskou výpomoc. Malý úbytek živností podle MF a ostatních obhájců zákona, tedy nemusí znamenat spokojenost se zákonem, ale může odrážet i drastické omezení živností. Živnostníci však zůstanou aktivní.

Je jasné, že když MF odhadovalo počet subjektů pro II. vlnu EET na 250 000 a po startu 2.3.2017 bylo registrováno 112 000 subjektů, muselo se někde několik desítek tisíc subjektů ztratit, minimálně 100 000.

Závěrem poznámka k samotnému zákonu o EET. Snažíte se hledat nové a nové parametry. Jednou z něj vyjmete skupinu podnikatelů s obratem měsíčním 20 000 korun a vydělávají si měsíčně možná čtyři, možná pět tisíc korun, a prezentujete to jako své dobro o úlevách podnikatelům. Jindy hledáte skupiny podnikatelů či živnostníků, kteří se mohou tzv. vyvinit. Považte, vy říkáte, že se někteří podnikatelé – živnostníci mohou vyvinit tím, že budou platit paušální daň. Je šílené požívat takový slovník, je šílené říkat, že se živnostníci mohou vyvinit. A přitom všichni ignorujete, že společnost je řízena spontánním řádem vzájemné interakce a proto je tento zákon nefunkční, jak řekl pan Hucl, bezzubý.

Prostě proto, že minimálně 50% občanů tento zákon odmítá, nepřeje si jej, a vzájemnou lidskou interakcí jej prostě obchází. A můžete vymyslet 40 nových bičů, pokuty milionové, klidně můžete pokuty milionové, ale dokud ke každému živnostníkovi nepostavíte úředníka finančního úřadu, do té doby se lidi budou uchylovat k obcházení takových drastických nařízení.

Jen bych si dovolil na závěr upozornit, že po několika málo dnech působení takových kontrolorů, budete muset zvážit přijetí nových kontrolorů, kteří budou kontrolovat kontrolory. Nevím, kdy se domluví kontrolor s kontrolorem a budete potřebovat nové kontrolory na kontrolu kontrolorů a zřízení nových kontrolních úřadů a kontrolních center!!!

A to vše vám platí ti lidé o kterých říkáte, že kradou, ale mohou se vyvinit!

Děkuji.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.