schillerova
8.2.2017
Kategorie: Ekonomika

EET: Komedie námestkyně Schillerové

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

V představení Tisková konference, tragikomedie o třech dějstvích, nám náměstkyně ministra financí, paní Schillerová sdělila tři důležité zprávy. Že hospodští udělali tržby o 100 % vyšší, než před rokem, že došlo k 100% nárůstu registrací k DPH a že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET.

Tržby prý narostly z 10 miliard za prosinec 2015 na 20 miliard v prosinci 2016. Připusťme, jen hypoteticky, že by k tomu mohlo dojít. Kdo by mohl takový obrat udělat?

Ze zaregistrovaných asi 46 000 hospod, kaváren, vývařoven, bufetů a taky hotelů a penzionů, dělají největší část obratu velké podniky. Hotelové řetězce, restaurační franšízy, pivovarské řetězce restaurací, zahraniční a velké značky kaváren a restaurací. Tipnul bych si, že deset největších pražských hotelů bude mít obrat větší, než všechny venkovské hospody dohromady. Tyhle velké podniky však prý tržby nekrátí.

Jestli však ti velcí, kteří dělají podstatnou část obratu gastronomického segmentu, nic nezatajovali, tak kde se vzalo těch deset miliard navíc? Že by malé hospody na vesnicích udělaly za prosinec o 10 miliard navíc? Pivnice, levné vývařovny a bufety? To by každá venkovská hospoda musela mít nejmíň o 1.000.000Kč prosincové tržby navíc! Nepředstavitelné, vlastně spíše nemožné. Paní náměstkyně Schillerová, tady něco nehraje, že?

Druhým zajímavým sdělením paní Schillerové bylo, že prý za prosinec také je nárůst, a to jsme víceméně předpokládali, více než 100% nárůst registrací k DPH z důvodu překročení obratu (citace: A. Schillerová, TK 19. 1. 2017).

Paní Schillerová neříká, kolik bylo těch žádostí původně, což je takový trik, který zavedl A. Babiš. Něco tvrdit, ale neposkytnout možnost ověření a porovnání informace. Byly to 3 registrace nebo 300? Trochu rozdíl, že.
Náměstkyně Schillerová ani nedodala, že obrat, limitující povinnost registrovat se k DPH, se počítá za rok, tedy prosinec v tom jistě nehrál podstatnou roli.

Především však veřejnosti neřekla, že o registraci k DPH žádá mnoho podnikatelů dobrovolně, ale Finanční správa dělá všechno možné, aby je nemusela registrovat. Ať se tedy náměstkyně Ministra financí nechlubí nesmyslnými údaji a raději se postará o to, aby nebyli žadatelé o registraci k DPH šikanování.

Možná nejzajímavější byla informace, že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET. Připomeňme si, že Andrej Babiš a jeho lidé vyhlašovali, jak budou zpočátku benevolentní a že jistě nebudou podnikatele kontrolovat hned zkraje fungování EET. Takže benevolentně stihli v souvislosti s EET za prosinec zkontrolovat 1842 podnikatelů!

Srovnejme si to číslo, prosincových 1842 kontrol na asi 46000 podnikatelů, s ročním objemem kontrol 30 000 na asi 1 300 000 firem a živnostníků. Kontrolní aktivita Finanční správy narostla 20x! Tedy nikoli menší počet kontrol po zavedení EET, jak tvrdili.

Všimněme si také, že výsledky kontrol nepotvrdily Babišovo tvrzení, že „hospodští kradou čtyřikrát”. Z provedených 1842 kontrol bylo nějaké porušení zákona nalezeno pouze v 162 případech, což je asi 8,8 % kontrolovaných subjektů. Z těchto porušení nějaký díl (paní Schillerová neříká jaký) činí formální a drobné přestupky, například nevyvěšení oznámení či nesprávný text. Můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že těch zásadních přestoupení zákona, jako jsou nevydání účtenky či neregistrování se k EET, byly jen jednotky případů. Ano, tak vypadá podnikatelské prostředí, které Andrej Babiš tak rád pomlouvá.

V souvislosti s kontrolami však nesmíme zapomenout ještě na jeden výrok náměstkyně Schillerové. Řekla, že kontroly se zatím vybíraly cíleně, zaměřovaly se na ty, kteří si nevyzvedli autentizační údaje … a bojkotují tuto povinnost (zkrácená citace z TK, 19. 1. 2017).

Paní Schillerová má asi české občany za hlupáky. Jinak by nemohla jednou větou popírat větu předchozí. Pokud totiž byly kontroly vybírány cíleně a zaměřily se na ty, kdo hrubě porušili zákon, pak by těžko z takto cíleně vybraných 1842 lumpů nachytala finanční správa pouhých 8,8 % hříšníků. A z toho zanedbatelného zlomku „přistižených” se navíc většina dopustila jen drobných, formálních přestupků.

Logickým výsledkem je, že nám a) paní Schillerová vykládala nesmysly nebo b) je Finanční správa úplně neschopná. Já tipuji za a).

Co z toho všeho vyplývá? Nic nového. Stát EET nepotřebuje, protože podnikatelů, kteří podvádí, je výrazná menšina a Finanční správa je může snadno najít. EET je jen nástroj k šikanování malých podnikatelů. Je to nesmysl, který sice technicky funguje, ale jinak je na nic. A to tak velmi, že kvůli němu musí státní úředníci pořádat tiskovky, na kterých mlží a překrucují, ba dokonce lžou. Říká se, že dobré se chválí samo. Pak ovšem EET dobrá není, protože Andrej Babiš ji musí stále vychvalovat a dokonce si musí platit reklamu, aby přesvědčil veřejnost o tom, jak je EET báječná.
Bublina splaskla. A splaskne ještě více, až stejně jako v Chorvatsku nepřinese EET žádné daně navíc. Zrušit EET, to je jediná rozumná cesta. Alespoň nebudou státní úředníci nuceni lhát.

Poznámka redakce PP: Podle zprávy Českého statistického úřadu tržby v pohostinství za prosinec 2016 vzrostly jen o přibližně 7 procent, nikoliv o Babišových 100%. Z čísel statistického úřad vyplývá, že bez ohledu na inflaci vzrostly tržby oproti prosinci 2015 přesně o 7,6 procenta. Výsledek přitom kopíruje celoroční růst, který se pohybuje kolem 5,3 procenta. V letních měsících byl přitom meziroční růst ještě vyšší než v prosinci. Podle čísel to tedy vypadá, že podnikatelé kvůli EET nezačali odvádět více tržeb.

Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...