schillerova
8.2.2017
Kategorie: Ekonomika

EET: Komedie námestkyně Schillerové

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

V představení Tisková konference, tragikomedie o třech dějstvích, nám náměstkyně ministra financí, paní Schillerová sdělila tři důležité zprávy. Že hospodští udělali tržby o 100 % vyšší, než před rokem, že došlo k 100% nárůstu registrací k DPH a že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET.

Tržby prý narostly z 10 miliard za prosinec 2015 na 20 miliard v prosinci 2016. Připusťme, jen hypoteticky, že by k tomu mohlo dojít. Kdo by mohl takový obrat udělat?

Ze zaregistrovaných asi 46 000 hospod, kaváren, vývařoven, bufetů a taky hotelů a penzionů, dělají největší část obratu velké podniky. Hotelové řetězce, restaurační franšízy, pivovarské řetězce restaurací, zahraniční a velké značky kaváren a restaurací. Tipnul bych si, že deset největších pražských hotelů bude mít obrat větší, než všechny venkovské hospody dohromady. Tyhle velké podniky však prý tržby nekrátí.

Jestli však ti velcí, kteří dělají podstatnou část obratu gastronomického segmentu, nic nezatajovali, tak kde se vzalo těch deset miliard navíc? Že by malé hospody na vesnicích udělaly za prosinec o 10 miliard navíc? Pivnice, levné vývařovny a bufety? To by každá venkovská hospoda musela mít nejmíň o 1.000.000Kč prosincové tržby navíc! Nepředstavitelné, vlastně spíše nemožné. Paní náměstkyně Schillerová, tady něco nehraje, že?

Druhým zajímavým sdělením paní Schillerové bylo, že prý za prosinec také je nárůst, a to jsme víceméně předpokládali, více než 100% nárůst registrací k DPH z důvodu překročení obratu (citace: A. Schillerová, TK 19. 1. 2017).

Paní Schillerová neříká, kolik bylo těch žádostí původně, což je takový trik, který zavedl A. Babiš. Něco tvrdit, ale neposkytnout možnost ověření a porovnání informace. Byly to 3 registrace nebo 300? Trochu rozdíl, že.
Náměstkyně Schillerová ani nedodala, že obrat, limitující povinnost registrovat se k DPH, se počítá za rok, tedy prosinec v tom jistě nehrál podstatnou roli.

Především však veřejnosti neřekla, že o registraci k DPH žádá mnoho podnikatelů dobrovolně, ale Finanční správa dělá všechno možné, aby je nemusela registrovat. Ať se tedy náměstkyně Ministra financí nechlubí nesmyslnými údaji a raději se postará o to, aby nebyli žadatelé o registraci k DPH šikanování.

Možná nejzajímavější byla informace, že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET. Připomeňme si, že Andrej Babiš a jeho lidé vyhlašovali, jak budou zpočátku benevolentní a že jistě nebudou podnikatele kontrolovat hned zkraje fungování EET. Takže benevolentně stihli v souvislosti s EET za prosinec zkontrolovat 1842 podnikatelů!

Srovnejme si to číslo, prosincových 1842 kontrol na asi 46000 podnikatelů, s ročním objemem kontrol 30 000 na asi 1 300 000 firem a živnostníků. Kontrolní aktivita Finanční správy narostla 20x! Tedy nikoli menší počet kontrol po zavedení EET, jak tvrdili.

Všimněme si také, že výsledky kontrol nepotvrdily Babišovo tvrzení, že „hospodští kradou čtyřikrát”. Z provedených 1842 kontrol bylo nějaké porušení zákona nalezeno pouze v 162 případech, což je asi 8,8 % kontrolovaných subjektů. Z těchto porušení nějaký díl (paní Schillerová neříká jaký) činí formální a drobné přestupky, například nevyvěšení oznámení či nesprávný text. Můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že těch zásadních přestoupení zákona, jako jsou nevydání účtenky či neregistrování se k EET, byly jen jednotky případů. Ano, tak vypadá podnikatelské prostředí, které Andrej Babiš tak rád pomlouvá.

V souvislosti s kontrolami však nesmíme zapomenout ještě na jeden výrok náměstkyně Schillerové. Řekla, že kontroly se zatím vybíraly cíleně, zaměřovaly se na ty, kteří si nevyzvedli autentizační údaje … a bojkotují tuto povinnost (zkrácená citace z TK, 19. 1. 2017).

Paní Schillerová má asi české občany za hlupáky. Jinak by nemohla jednou větou popírat větu předchozí. Pokud totiž byly kontroly vybírány cíleně a zaměřily se na ty, kdo hrubě porušili zákon, pak by těžko z takto cíleně vybraných 1842 lumpů nachytala finanční správa pouhých 8,8 % hříšníků. A z toho zanedbatelného zlomku „přistižených” se navíc většina dopustila jen drobných, formálních přestupků.

Logickým výsledkem je, že nám a) paní Schillerová vykládala nesmysly nebo b) je Finanční správa úplně neschopná. Já tipuji za a).

Co z toho všeho vyplývá? Nic nového. Stát EET nepotřebuje, protože podnikatelů, kteří podvádí, je výrazná menšina a Finanční správa je může snadno najít. EET je jen nástroj k šikanování malých podnikatelů. Je to nesmysl, který sice technicky funguje, ale jinak je na nic. A to tak velmi, že kvůli němu musí státní úředníci pořádat tiskovky, na kterých mlží a překrucují, ba dokonce lžou. Říká se, že dobré se chválí samo. Pak ovšem EET dobrá není, protože Andrej Babiš ji musí stále vychvalovat a dokonce si musí platit reklamu, aby přesvědčil veřejnost o tom, jak je EET báječná.
Bublina splaskla. A splaskne ještě více, až stejně jako v Chorvatsku nepřinese EET žádné daně navíc. Zrušit EET, to je jediná rozumná cesta. Alespoň nebudou státní úředníci nuceni lhát.

Poznámka redakce PP: Podle zprávy Českého statistického úřadu tržby v pohostinství za prosinec 2016 vzrostly jen o přibližně 7 procent, nikoliv o Babišových 100%. Z čísel statistického úřad vyplývá, že bez ohledu na inflaci vzrostly tržby oproti prosinci 2015 přesně o 7,6 procenta. Výsledek přitom kopíruje celoroční růst, který se pohybuje kolem 5,3 procenta. V letních měsících byl přitom meziroční růst ještě vyšší než v prosinci. Podle čísel to tedy vypadá, že podnikatelé kvůli EET nezačali odvádět více tržeb.

Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.