eetzarez
16.2.2020
Kategorie: Ekonomika

EET a věci z toho plynoucí

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dnes začnu příhodou, která se mi stala minulý týden. Volal mi kolega na kterého přišla Hygiena… Páni úředníci změnili svůj právní názor (výklad zákonů a vyhlášek jednotlivými úřady, to je na několik článků samo o sobě) a obilné silo které má  v péči ze dne na den emituje nadlimitní množství prachu. Silo samozřejmě emituje prach pořád stejně už ode dne, kdy ho postavili. Navíc je velký zájem co nejvíc prachu zachytit, protože se dá dobře prodat a je z něj větší marže než z obchodování s obilím.

 

Každopádně příslušná hygiena s životním prostředím si podali ruce, překvalifikovali si výklad zákona a pic ho, množství je nadlimitní a pokud nechceme platit tučné pokuty, je třeba silo urychleně vybavit účinnými prachovými filtry. Že nám silo stojí takřka uprostřed lesa v liduprázdné končině a nejbližší barák je tři kilometry daleko, samozřejmě  na pravidlech vůbec nic nemění.

Kolega mi volal v časové tísni – je třeba urychleně projektovat a vzápětí urychleně budovat, ale na sile chyběl jeden z nejdůležitějších výkresů – technologické schéma. Naštěstí si vzpomněl na mě – já mám v péči prakticky stejné silo a protože se jedná o poslední silo, které postavily TMS Pardubice než byly zprivatizovány a zničeny, mám kupodivu i kompletní dokumentaci.

Tož jsem vytáhl z příslušného šanonu dva  výkresy o formátu A0 a šupky dupky vyrazil jsem do Znojma do architektonické kanceláře, kde mají dostatečně velké scannery a kopírky, aby mi výkresy o velikosti “lodní plachty” zkopírovali a zdigitalizovali.

Přijedu tam a… nic. Žádné kopírování nebude. Páni architekti nemají zavednou EET a proto nemohou přebírat hotovost. A aby mi na dva výkresy vystavovali fakturu, na to se mohou vykašlat, kromě toho nemají v předmětu činnosti kopírování výkresů. Nehnul jsem ani brvou a říkám, že mi to nevadí, vytahuju stovku, že jim jí dám na ruku, že se bez dokladu obejdu, prostě jen potřebuju kopii výkresu. Pan architekt také nehnul ani brvou, ale počastoval mě několika hrubými slovy, že už měl agenta provokatéra a platili pokutu dvacet tisíc přesně za to samé, co po nich chci já. Navíc ten provokatér byl člověk, kterého architekt znal a ani ve snu ho nenapadlo, že by se mohlo stát něco takového.

Čili mám smůlu. Ať se nezlobím, ale prostě mi nevyhoví, nestojí jim to za to. Nashle, zajeďte si do Brna do reprocentra, tam vám to udělají.

Udělali… za tisícovku.

Velký formát pane je drahý. Máme tu příslušný stroj, ale ten tiskne běžně plakáty a ty nám vydělají víc, musíte zaplatit příslušnou sazbu. Navíc velký scaner se používá málokdy a tak jsou na něj napočítané velké režie. Berte nebo nechte být.

Říkal jsem si, že za tisícovku bych si vzal pauzák, oprášil bych rýsovací pera, původní výkres bych strčil pod to a normálně bych to obkreslil… za tisícovku by to nebyl špatný kšeft…

Víte EET pokladna není nijak drahá. Za pár tisíc ji máte i s účetním programem a pokud máte stánek, hospodu nebo něco podobného, není problém si to pořídit a používat. Ale hromada firem to prostě nepotřebuje. Svůj byznys si dělají normálně převody na účet, normálně vystavují faktury a hotovost dělali jen výjimečně a pokladnu měli jen na drobné výdaje a tím pádem dělali i drobné příjmy.

Ti si žádnou pokladnu nekoupili a jen přestali dělat to, co byla drobná služba veřejnosti, která je mnohdy vlastně spíš otravovala, ale dělala se, aby lidi nepsali špatné recenze. Drobné službičky.

Není to jen kopírování velkých formátů, ale před rokem jsem ještě jezdil do jednoho zámečnictví, když jsme potřebovali nějaký jednoduchý úkon – stočit kus plechu, vyvrtat díru, vykroužit větší díru… oleštit hřídel a podobně. Byly to položky do sta korun, bez problémů mi vycházeli vstříc, ale teď toho nechali ze stejných důvodů. Nepřijímají hotovost a dělat kolem toho větší účetní hogo fogo jim za to už nestojí.

Vsadím se, že kdybych si o tom popovídal s Andrejem, tak by mi řekl, že to takhle nechtěl. Ale že zákon se nějak napsal a musí platit pro všechny a na úřadech sedí kupa aktivních blbců, všichni se bojí udělat chybu a proto buzerují co mohou a vypichují hnidy, protože kdyby to nedělali, rychle by se někdo tlačil na jejich místo.

A tak jsme se dopracovali k tomu, že není možné udělat soutěž ve vaření guláše, protože hygiena. Není možné na náměstí grilovat prase, protože veterina. Není možné udělat zabíjačkové hody pro celou vesnici ze stejných důvodů. Není možné vařit a prodávat vlastní marmeládu, protože nikdo doma nemá kuchyň vyhovující potravinářským standartům. Není možná celá škála drobných služeb, protože ve znění dnešních předpisů se nedají dělat levně.

Posedlost dostat všechno pod kontrolu, to už tady bylo. Kdysi byly spočítané a sečtené všechny slepice, králíci i prasata. Ze všeho se odváděla daň. Platilo se za všechno. Prakticky každý aspekt lidské činnosti odevzdával něco berňáku. Nemluvím o komunistech. Mluvím o První republice a o Rakousku.

Tehdá erár sice všechno hlídal, ale hlídal to proto, aby z toho něco měl. Proto se z prasete odevzdával krupon, z hus se odevzdávaly křídelní brky, odevzdávaly se králičí kožky, platilo se za trhy, na všechno muselo být povolení.

Ale povolení bylo vždy snadno a promtně vystaveno, protože to znamenalo prachy do státní pokladny. Chovej, pěstuj, vyráběj… hlavně když zaplatíš eráru  a to bylo také v podstatě to jediné, co stát zajímalo. Ostatní ho začalo zajímat, až když si někdo stěžoval. Když to všem vyhovovalo, stačil mu jen podíl na zisku.

Dneska už jsme dál. Lecos se už dělat prostě nedá, protože to za to nestojí. Je možné získat povolení, ale předpisy které je pro to nutné splnit, se prostě nevyplatí.  Proč? Protože v automobilce to přece funguje. Protože ve velkém pivovaru to tak mají. A mezi automobilkou a malou dílnou přece není žádný rozdíl že? Stejně jako přece není rozdíl mezi velkokapacitními jatky a sedláckou kuchyní. A tak každá EET zachytí nějaké ty švindlíře, ale zničí spoustu drobných služeb, které se nemusely kupovat draho. Docela by mě zajímalo nějaké porovnání, zda jsme jako společnost opravdu zbohatli na tom, že restauratéři méně kradou, ale kopírování výkresů a jiné služby stojí desetkrát tolik co dřív.

Až se jednou stanu tím samozvaným diktátorem, slibuji, že mě bude zajímat především podíl na vašem zisku. Také vás budu kontrolovat a budu chtít mít o všem přehled. Ale postačí mi, když vypláznete příslušný obolus a nebudete se tomu vyhýbat.

Další aspekty vašich živností mě budou zajímat až tehdy, když si vaši zaměstnanci začnou stěžovat na nelidské zacházení a sousedé si začnou stěžovat na hustý kouř. Pokud nebudete vaší činností nikomu vadit, nebudete nikomu otravovat půdu a vzduch, nebudete lidem brát čtyřicetihodinový pracovní týden, nebudete obtěžovat hlukem a budete si po sobě uklízet bordel, ponesete si odpovědnost za své chyby…  a budete ze své činnosti platit patřičné výpalné, dělejte si co je libo.

Sakra… stává se ze mě pravičák.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Anonym 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 571,54 Kč
Vybráno 50.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 313 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.