30.8.2013
Kategorie: Ekonomika

Dvojí metr na šmejdy

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM 30|08|2013

Firmy organizující předváděcí a prodejní akce, na nichž nevybíravými způsoby vnucují starým lidem předražené a ne zrovna kvalitní zboží, jsou již dlouho trnem v oku mnoha lidí. Dokumentární film Šmejdi, jemuž se dostalo díky mediální propagaci významné publicity, ukázal praktiky těchto firem na filmovém plátně. V minulých dnech se pak v médiích objevila zpráva, že společnost Beck již nezvládá čelit negativní publicitě a Českou republiku opouští – přesněji řečeno, její původní majitel prodává svůj podíl ve firmě a ta již nadále nesmí nést jeho jméno.

 

 

Slovo “šmejdi” si lidé díky zmíněnému filmu všeobecně spojují s předváděcími společnostmi. A vlastně právem. Není nepochybně nic ctnostného vydělávat pomocí manipulace a výhrůžek na lidech, jejichž finanční inteligence je značně omezena, a kteří se takovým praktikám neumějí bránit a pod nátlakem podepíší cokoliv, co jim neurvalý prodejce předloží. A už vůbec není nic ctnostného stavět podnikatelský úspěch, který by měl být víc než cokoliv jiného ukázkou ryzí racionality, na iracionalitě zákazníků. Jestliže však tyto obchodní praktiky vzbuzují takové všeobecné pohoršení a tak negativní publicitu, že největší z předváděcích firem raději opustí trh, je s podivem, že veřejnost na druhé straně toleruje a přehlíží praktiky podobných šmejdů – praktiky daleko nevybíravější, drzejší, které v souhrnu způsobují nevinným lidem mnohem větší škody.

 

Když firma sveze skupinu důchodců do předváděcího sálu, osvědčenými manipulativními technikami (“Když nekoupíte vnukům tyhle léčivé deky, nebudou vás mít rádi!”) si je zpracuje, a pro jistotu jim pohrozí, že kdo si zboží nekoupí, nedostane slíbený oběd, je to praxe šmejdů. Když prodejce předloží staré babičce k podpisu smlouvu, v níž je takřka neviditelným písmem uvedena klauzule, která smlouvu činí pro nakupujícího značně nevýhodnou, je to praxe šmejdů.

 

To samé v bledě modrém však může být i cestou k veřejnému blahu, a tedy něčím ospravedlnitelným a žádoucím. Když stát vnutí spotřebitelům pančovaný, předražený benzín, jež navíc přispívá k rychlejšímu opotřebení motoru, je to veřejný zájem. Když stát vnutí veřejnosti nevýhodné penzijní fondy, pod heslem tzv. penzijní reformy, přičemž si nechává možnost kdykoliv v budoucnu změnit pravidla, je to cesta k zajištěnému stáří. Když nám stát bere polovinu našich příjmů prostřednictvím daňové konfiskace, a tyto uloupené peníze rozdá neproduktivním povalečům, jedná se o prostředek k dosažení tzv. sociálnímu smíru (“Když nebudete platit daně na sociální programy, podřežou vás na ulici hordy nezaměstnaných!”).

 

Ať už jde o benzín, penzijní fondy, nebo sociální programy na podporu nezaměstnaných, příjemcem prospěchu samozřejmě není veřejnost nebo společnost – ta žádným příjemcem čehokoliv být nemůže, jde jen o pouhou abstrakci. Profitují konkrétní lidé, stejně jako v případě předváděček pro důchodce. Jediný rozdíl je v legislativním posvěcení, pomocí něhož lze v očích veřejnosti ospravedlnit jakoukoliv špinavost, je-li vhodně podána. A stejně jako důchodci, kteří dobrovolně nastoupí do autobusu a nechají sebou na předváděcí akci manipulovat, i voliči si stále znovu a znovu dobrovolně a s naivním očekáváním volí ty, kteří je soustavně připravují o peníze. Svéprávní a vzdělaní občané se pohoršují nad bezskrupulózní drzostí předváděcích firem a podivují se nad důvěřivostí a poddajností starých lidí. Nakonec však projeví ve volebních místnostech stejně pošetilou důvěřivost a poddajnost.

 

Třebaže průzkumy veřejného mínění ukazují obrovskou a všeobecnou averzi občanů vůči státu, ve skutečnosti, i když si to nepřizná, vzhlíží většina veřejnosti ke státním institucím téměř s nábožnou úctou a důvěrou: politik nebo úředník se stará o veřejné blaho, je služebníkem, jehož si platíme. Jeho úsudek je jasný a má jediný účel: náš prospěch a bezpečnost. Naproti tomu podnikatel je vždy apriori podezřelý. Nebýt bedlivého státního dohledu, nikdo nebude držet na uzdě podvodníky, kteří by nám jinak prodávali zkažené maso, ředěné pivo nebo stavěli domy z ošizeného materiálu. Lidé sice jsou znechuceni z politiky, ale přesto, budou-li mít na výběr mezi smluvní svobodou nebo státním paternalismem, zvolí si život pod státním dohledem. Ze státu totiž znechuceni nejsou – věří mu. Nakonec, na koho se lidé s důvěrou obracejí, když přijde řeč na firmy jako je Beck? Na nikoho jiného než na stát – požadují, aby jejich činnost reguloval, uděloval pokuty a zabezpečil férové jednání se zákazníky.

 

 

Kolik podnikatelů vás kdy okradlo, podvedlo, nebo s vámi jednalo s nekalými úmysly? O kolik peněz jste přišli vinou nepoctivých podnikatelů? A o kolik peněz jste celkem přišli vinou státu? Kolik procent vašeho výdělku stát ukradl? Kolikrát vám vnucuje zboží, které byste si jinak dobrovolně nekoupili? Kolikrát vám zakazuje koupit si službu, kterou byste si přáli? Kolik příležitostí zničil nesmyslnými regulacemi? Kolikrát s vámi jednal nikoliv jako se svobodnými občany a jako s partnery, jejichž vzájemný vztah je oboustranně výhodný, nýbrž jako s nevolníky, jejichž povinností je slepě poslouchat? Kteří šmejdi si zaslouží hlubší opovržení?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...