… aneb co se mezitím odehrálo na emisním bojišti v Německu.
Iniciativa stovky německých plicních lékařů, kteří zpochybnili moudrost aktuálních limitů na oxidy dusíku a polétavý prach, vzbudila první reakce na nejvyšší úrovni. Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) vyzval Evropskou komisi k novému prozkoumání emisních limitů oxidů dusíku, které jsou nyní stanoveny na 40 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.
Limit 40 mikrogramů je sice zakotven i v řadě mimoevropských států, ale nejde o světový standard. Například ekologicky založená Kalifornie předepisuje hraniční hodnotu 57 mikrogramů (PDF, hledejte Annual Arithmetic Mean). Spojené státy na federální úrovni se spokojí s průměrem 100 mikrogramů (tamtéž, vedlejší sloupec). Austrálie má stejnou normujako Kalifornie, tj 57 mikrogramů (0,030 ppm).
Bez ohledu na to, že normy se ve vyspělém světě takto podstatně liší, podráždila Scheuerova výzva koaliční sociální demokraty. Ti ministra obvinili z toho, že „kráčí cestou populistů, jako například Donalda Trumpa“ a označili jeho snahu za „prohlášení, že Země je placka“. SPD poslední dobou v preferencích značně pokulhává za Zelenými, možná i z tohoto důvodu volí tak velká slova. Nic horšího než srovnání s Trumpem svému koaličnímu partnerovi v Německu udělat nemůžete.
Vzhledem k vývoji na evropské politické scéně se však očekává, že novým předsedou Evropské komise po volbách do EP bude Bavorák Manfred Weber, Scheuerův stranický kolega. Manfred Weber je velký pragmatik, vědomý si toho, jakou roli hraje automobilový průmysl v ekonomické síle Německa. Je tedy možné, že Andreas Scheuer se bude smát naposled a nejlíp.
Die Welt se mezitím zabýval otázkou toho, jak se měří znečištění vzduchu v jednotlivých městech Evropy. Stručně shrnuto: je to bordel, celoevropské standardy jsou příliš volné a to znamená, že hodnoty z jednotlivých měst se nedají přímo srovnat.
Článek ve Weltu uvádí několik případů posbíraných inženýrem Martinem Schraagem. Místy jsou dost křiklavé.
Tak třeba rakouská Vídeň si nainstalovala měřiče i na taková místa, jako je náměstí u Svatoštěpánského dómu. Ach, taková drobnost: to je pěší zóna, a další měřiče jsou umístěny na „zelených ostrovech“ kus od komunikací. (Zdá se, že české geny zanechaly ve Vídeňácích notnou stopu švejkoviny.) Barcelona a Budapešť měří koncentrace škodlivin cca deset metrů od okraje jízdní dráhy. A řecké Atény, věrny své koncepci kreativní práce s čísly, umístily čidla na budovy, ve výši mezi prvním a druhým patrem, tedy dost daleko od výfuků. Díky čemuž vypadají nasbíraná čísla vcelku civilizovaně, i když realita je taková, že město se dusí smogem. Zchudlé obyvatelstvo strčí v zimě do pece cokoliv, aby se ohřálo.
Naproti tomu Mnichov, který loni zaujal v německém přehledu druhou nejhorší příčku, instaloval měřiče na Landshuter Allee, nejzatíženější silnici města. Co pak z takových srovnání vyčíst?
Jeden z komentátorů pod článkem Weltu to shrnul vtipně: „V Německu směřujeme k tomu, že auta nebudou smět jezdit tam, kde stojí měřiče. Ve zbytku Evropy se zase nesmějí měřiče instalovat tam, kde jezdí auta.“
Existuje takový starý matfyzácký vtip.
Dva lidi vlezou do balónu, odstartují do nebes, přijde mlha, vítr je kamsi zavleče a oni nevědí, kde jsou. Najednou se mlha na chvíli roztrhne a oni pod sebou spatří človíčka.
„Kde jsme?“ volají na něj. Človíček jen zírá.
„Kde jsme??“ volají hlasitěji. Pořád nic.
„Probohaživého, kde jsme???“ křičí už oba, div jim neprasknou hlasivky.
Človíček pokrčí rameny, „No přeci v balónu!“ zakřičí zpátky a mlha se zase zavře.
Jeden z letců se obrátí k druhému a říká: „Tak jo, to budeme u kolejí matfyzu v Tróji. To musel být určitě matfyzák.“
„Jak jsi to poznal?“ ptá se druhý.
„To je jednoduché. Trvalo mu to dlouho, dal nám naprosto přesnou odpověď a byla nám k ničemu.„
V případě měření kvality vzduchu v jednotlivých evropských městech jsme na tom naprosto stejně, jako v tom vtipu.
Máme slušné penzum nasbíraných měření, ze kterých lze spočítat velmi přesné hodnoty, a přesto jsou k ničemu, protože metodika měření nebyla jednotná. Není pravda, že by v Mnichově byl srovnatelný nebo dokonce horší vzduch než v Aténách, ani omylem. Kdokoliv v zimě navštíví Atény, vrací se odtamtud mírně otřesen a říká něco o plynové komoře pokrývající celé město.
Atény se ke svému způsobu měření ani nevyjádřily, ale vídeňská radnice ano. Heinz Tizek (že by původně Čížek?) z vídeňského magistrátu řekl Weltu, že rozmístění detektorů do klidnějších oblastí má smysl, protože vídeňské konšely zajímá celkový obraz kvality vzduchu. Jinak řečeno, lidé bydlící ve městě obvykle nestanují přímo uprostřed silniční magistrály.
Naproti tomu Stuttgart či Mnichov se – aspoň podle rozmístění čidel soudě – rozhodly zachytit ty nejhorší, nejčernější hodnoty na velkých dopravních tepnách. Tím samy sebe i širší veřejnost přesvědčily, že situace je špatná a k jejímu zlepšení je potřeba zákaz provozu dieselů. Ale jaký dopad na kvalitu vzduchu a života to bude mít v bytě vzdáleném třeba jen třicet metrů od dotyčné tepny? O tom nevíme nic.
A to jsme se ještě nedostali k dalšímu tématu, kterým je, zda ty zákazy vjezdu dieselů mají vůbec na hladinu oxidů dusíku vliv.
Hamburk zakázal provoz dieselů na některých ulicích už v květnu 2018, ale naměřené hodnoty jsou stále vysoké a překračují povolený limit. Situace byla kupodivu citelně lepší v říjnu 2017, kdy ještě zákaz neplatil. (Iniciativa „Reine!Luft!Altona!“ z toho usuzuje, že je potřeba dalších zákazů a omezení rychlosti na 30 km/h.)
A město Oldenburg zaznamenalo dvakrát vysoké (limit překračující) hodnoty oxidů dusíků na Heiligengeistwallu, kde přitom v daný okamžik auta vůbec jezdit nesměla; v jednom případě byla ulice uzavřena kvůli rekonstrukci, v druhém proto, že tam měl probíhat městský maraton. Pro férovost ale musíme dodat, že radnice požádala o přezkoumání funkčnosti čidla, protože se jí nechce věřit, že by to tak bylo.
Apropos, víte, jak si docela podstatně zvýšit koncentraci NOx v bytě? Stačí vařit na plynovém sporáku, který vám do ovzduší kromě oxidů dusíku dodá i nějaký ten oxid uhelnatý.
Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přesPayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800 (Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****
Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč
Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Vybráno 40.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Vy ještě nemáte ASHP? Anální spalovač hořlavých plynů sice zatím není povinný, ale EK to brzo napraví. Navíc u modernějších typů se energie, získaná z reakce, používá k vibrování, což hedonisté velmi oceňují…
Lidstvo požírá zeměkouli a všechny její dostupné zdroje obrovskou rychlostí, u toho si libuje a chrochtá blahem nad svou chytrostí, vyspělostí a pokrokem. Když jsem byl mladý ještě se tato destruktivní činnost dokonce nazývala “boj s přírodou”. Hrajeme si na ochránce, na zachránce a do toho se například všichni chlubíme, kde všude jsme už byli. Víte kolik zaplatí příroda za přemístění Vašeho zadku a zadků celé Vaší rodiny o pouhých 1.000km? Tolik, že Vás to bude mrzet až Vám pošle účet. A to bude brzy. Měření prašnosti a spadu vůbec je fraška. Sám jsem byl svědkem, kdy na popud oznámení na policii a následného rozruchu přijela k místní fabrice měřící pojízdná laboratoř. A víte kde celou dobu měřili? Tam odkud foukal vítr, nikoli tam kam šel černý dým s fabriky. S úlevou jsme si potom v místním tisku všichni přečetli, že měření dopadlo výrazně v mezích normy. Směšné i zoufalé. Prachy a politické styky řídí tuto zemi a celou Evropu i celý svět, nikoli pravda. Řešení: choďte alespoň k volbám, když už jinak nic nezmůžete a nenechte si zakázat referendum, to je totiž Vaše poslední zbraň proti křivému systému, který začal v Evropě ovládat zločinný svaz Iluminátů.
A co potom takový dálkový let do Asie na dovolenou. Letadlo má průměrnou spotřebu 3-4 litry na pasažéra na 100 km. Jeden let s rodinkou (4 lidi) je při vzdálenosti 10000 km * 2 stejný jako kdyby člověk ujel autem 40 tis Km.
Jinak lidstvo díky demografii spěje do záhuby. Neexistuje ani jedna země, kde by lidé měli IQ nad 90 a měla porodnost větší než 2,07 dítěte. I v těchto zemích platí, že nejchytřejší lidé mají v průměru nejméně dětí, samozřejmě čest vyjímkám. Třeba v Německu nemá 20% žen ani jedno dítě. U vysokoškolaček je to dokonce 25%.
Připočtěte k tomu zaoceánské lodě a dieselové lokomotivy. Zboží se veze tam, nalepí se na něj nálepka, navýší se cena a jede zpátky. Ještě jsem neviděl zaoceánský parník nebo lokomotivu na kontrole emisí.
V zemích obývaných živočišstvem s IQ houpacího koně byla narušena autoregulace populace a nezbývá než ji obnovit. Odkazuji na Malthuse. V Evropě bylo po třicetileté válce obyvatelstvo zdecimováno, naši předkové se z toho přesto vzpamatovali a teď už zase populace kolísá podle průběhu stabilizační charakteristiky s určirou hysterezí. Čili tady je stav normální, stabilizovaný, jinde ty živočichy musíme nechat, aby si poradili sami a necpat do nich krmení horem dolem. Pak tam ta stabilizace bude fungovat také a zamoření planety se automaticky sníží.
Na serveru ac.24.cz je video, kde jistá americká dáma se dostala k závažnému staršímu dokumentu z r.2001 o tom, jak ta iluminátská nejbohatší parta ničí lidsto a jaké má s námi zlé plány. Je to zajímavé a např. o zvláštním prachu, kterým ničí lidem plíce je pojednáno o tom v 35 minutě videa. Zde je ten článek s videem:
https://ac24.cz/-/oficialne-zverejneny-plan-nasa-na-zniceni-lidstva-tento-dokument-by-mel-videt-kazdy-uvedla-deborah-tavares?redirect=%2F
Maxime, ono bylo vynalezeno a úspěšně otestováno spousta svinstev. Nemyslíte si, že kdyby USA (NASA je přeci státní organizace) měly touhu co možná nejdříve zničit planetu nebo jen lidstvo (pro nás to vyjde nastejno), pak by stačilo nechat bouchnout pár jaderných bombiček? Těch náloží mají tak jako tak nejen USA docela slušnou zásobu a bylo by to přeci jen jednodušší, zejména v globálním měřítku, než než používat něco, čím se vyhání Jožin z bažin. Tím nechci tvrdit, že někdy od padesátých let něco takového neexistuje pro bojové použití k zásahu v týlu nepřítele na velkém území. Už ve starověku se trávily studny.
Zase je to něco, na čem někdo vydělává a v zásadě se to podobá zpeněžení níže kritizovaného nápadu s DPF. Vy obchodujete s technologiemi, jiný zase s humbukem. Ten druhý způsob je efektivnější – bohužel.
No jedno vím velmi přesně, blbství mocných elit je nedozírné a tak oni jsou schopni vymyslet a realizovat neskutečné krávoviny. Navíc když jsou v tom velké prachy tak všechno je možné…..
Jen dodám, že na celé věci je podezřelé to, že podle dostupných informací NASA tam ten pán stále pracuje a jeho studie jsou úřadem oficálně publikovány. Pokud se někde něco podobného oficiálně zveřejní, tak za tím většinou stojí nějaká čertovina.
Pak Kechlibar trefil hřebík na hlavičku: na základě nějakých měření, jejichž výsledek je zkreslen nejrůznějšími vlivy okolí, se provede statistika formou přeného souhrnu nepřesných cifer.
Nejsem lékař, takže věřím tomu, co nám sdělí matadoři zdravovědy. Podle vyjádření některých odborníků mají nanočástice pevné složky výfukových exhalátů spalovacích motorů mnohem vyšší karcinogenitu nežli částice řádově větší. Nicméně před lety se začaly do dieselových motorů a dnes už i do benzinových pohonů instalovat popelníky vznešeně označované jako filtry pevných částic (DPF). Celkem bych to i bral, pokud by se skutečně jednalo o filtr, z něhož jde zachycený obsah kamsi vysypat a uložit na skládku k tomu připravenou. Nicméně ve skutečnosti dalším zbytečně spáleným množstvím paliva se zachycené pevné částice zahřejí na takovou teplotu, aby došlo k jejich rozpadu na částice řádově menší a pak se celý ten vysoce karcinogenní “sajrajt” najednou vypustí do vzduchu. Toho popela je stále stejně, neboť již pan Newton nás dávno upozornil, že hmota nemůže zkrátka jen tak zmizet. Jen nepatrná část objemu shoří a zreaguje převážně na rovněž zdraví prospěšný kysličník uhelnatý. Nicméně proti tomu nelze nic namítat, protože litera zákona je splněna. Navíc jsme si za takovou legraci ještě náležitě připlatili a nikdo z odpovědných politiků přeci neprohlásí “Sorry, lidi, tak jsme vám vytáhli z kapsy desítky tisíc kachen českých na to, aby se mohly spláchnout do kanálu.”
Má český stát zájem na zkvalitňování ovzduší a efektivní nakládání s odpady? Určitě ne. Při krakování ropy a výrobě motorových paliv a maziv vznikají také odpadní hořlavé plyny propan a butan. Jejich stlačená směs se prodává v lahvích k použití v domácnostech a pod označením LPG (kapalný ropný plyn) pak také jako alternativní palivo pro motorová vozidla. Při spalování takové směsi uniká z výfuku pouze kysličník uhličitý a vodní pára (pokud opominu nepatrné množství spáleného motorového oleje). Podobně je tomu i v případě metanu prodávaného pod označením CNG. Jenomže právě ten metan nazývaný také zemní plyn se dováží za drahý peníz a nelze jej za normální teploty zkapalnit, takže je nutné jej ukládat do značně těžké palivové nádrže odolávající extrémním tlakům. Tím se ovšem dále zvýší spotřeba vozidla a nemá-li taková nádrž vážit šest metráků, pak se zkracuje jeho dojezd. Co ovšem učiní český stát? Odmítne podporu využití odpadního propanu a butanu a nechá je raději zbůhdarma hořet do nebes na konci dlouhé trubky v rafinerii. Namísto toho doveze další palivo, zemní plyn, na kterém někdo vydělá mnohem více a někdo další mu to zaplatí. Do ovzduší tak alespoň uniká násobek objemu kysličníku uhličitého (CO2) a tak je důvod vymýšlet, jak objem CO2 v ovzduší snížit, za což zase někdo dostane dobře zaplaceno v rámci komerčně využitelného klimatického humbuku.
Takže, pane Kechlibare, jen více podobných článků, pokud na to budete mít čas a chuť.
Jen výhrada k tvrzení o plynovém sporáku – většina plynových sporáků dnes “jede” na zemní plyn, což je prakticky čistý metan, tedy CH4, takže ty oxidy dusíku se tam jednoduše nemají kde vzít. U těch, které používají směs propanu a butanu, je to velmi podobné. Je to jen mystifikace zelené teroristické lobby, protože pokud se dnes u nás ještě vůbec někde používá neupravený svítiplyn, o čemž docela pochybuji, tak to bude jen zcela vyjímečně.
Přiznávám, že nejsem tak úplně nestranný, protože jedno z aut také provozuji na LPG a přes odpor vládnoucí české zeměplynové lobby možná přibyde další.
👍
Pane Werwolfe, výška sněhové pokrývky mne přiměla zvolit si za dopravní prostředek psí spřežení 🐕
Takže vzduch je kolem natolik křišťálově čistý, že si k umocnění pohody mohu dovolit občas nacpat dýmku (bez filtru) 🙂
Haf! Zdravím a přeji pěkné svezení i pokouřeníčko a pokud možno k němu dobré kafíčko, lepší než ta mizérie, kterou nám nabízí hatefree.
Pohon na buřta je asi přeci jen pohodlnější a rychlejší než ten, co jezdí na vepřo-knedlo-zelo. Jen nevím, čím u toho spřežení napájíte blinkry. Že by Puňťa s Azorem vzadu točili dynamem?
“Žena je jen žena, ale dobré cigárko, to je pokouřeníčko!”
Mark Twain (údajně)
Třeba Britové nebo Australané jsou ve výhodě. Když před sebou vidí rudo, tak podvědomě přejedou do pravého pruhu. Asi jsem teď objevil podstatu brexitu. I když zase takový Corbyn …
K popsaným chemickým reakcím (spalování neboli hoření je také chemická reakce) bych patrně (čti určitě) měl více výhrad. Snad ale jen k tomu, M. Kechlibarovi vytknutému “zaenoxidování” kuchyně. Metan přirozeně dusík neobsahuje, zemní plyn nicméně ano. Je to směs alkánů, metan většinou vysoce přesahuje 90% objemu. Jako nečistota se tam nicméně dusík nachází. dle naleziště spíš pod 1% objemu, někdy ale i více. Při čištění se odstraňuje voda, síra a aromáty.
Vzhledem ke své pohnuté chemické minulosti i přítomnosti jsem to ani nemusel gůglit…
Já chemik nejsem a drát z toho nekouká, takže úplně přesně nevím, jak významné objemové procento nakonec představují následně vzniklé kysličníky dusíku, eventuálně další škodlivé sloučeniny vzniklé za vysokých teplot za přítomnosti vody a dalších látek. Věřím Vám, že celého chemického procesu spalování se ve skutečnosti účastní daleko více látek, koneckonců tam vzniká i úlet mechanických částic odlomených otěrem (tedy u sporáku asi ne, pokud hospodyňka není nadměrně aktivní, ale i tam oxiduje třeba hořák a uvolňují se z něj okuje) a část těchto mikročástic nakonec také za vysokých teplot s něčím zareaguje. Jde jen o to, jak významné je ve výsledku procento škodlivin, které by nové technologie měly odstraňovat a zda v celkovém souhrnu není reálný výsledek spíše negativní. Za velkého odborníka v oblasti motorových vozidel považuji prof. Kulhánka, který vyjádřil také značné pochybnosti a sám zdůraznil, že tím nejvýznamnějším faktorem absolutního množství emisí je řidičova pravá noha. Fyzikální a chemické zákony (ty chemické jsou vlastně také podmnožinou těch fyzikálních) asi nikdo z nás neohne, kdežto politik nebo úředník vybavený příslušným razítkem ano. Z politického či úředního rozhodnutí zkrátka voda poteče do kopce a polovodiče povedou proud jen tak napůl a pokud ne, započne hledání viníka a opatření k nápravě stavu.
Má reakce byla na ty N-oxidy. Na tu faktickou poznámku k M.K.
Celá ta spalovací chemie je velmi značně ovlivnitelná právě podmínkami spalování. Kromě těžké řidičovy nohy taky stav motoru, zejména tlaky, a to kvůli kvalitě i kvantitě toho spalování. Na ekologii má ale negativní vliv de facto každé spalování. Jde o kyslíkovou bilanci. Ten je k hoření nezbytný, váže se zejména na uhlík. Recipročně je od něj oddělován fotosyntézou rostlin, protože samy od sebe se produkty hoření rozpadnout neumí. A té jednak ubývá, navíc se sírou a dusíkem, jako znečišťující příměsí paliv, si neporadí. Alternativních technologií vracení kyslíku do atmosféry moc není. Produkty spalování jsou podmíněny právě tou kvalitou procesu spalování. Ale je skutečně lepší si v případě zájmu o tom přečíst odborníky. O chemické podstatě jednotl. paliv, i o příměsích v nich obsažených, a zejména co a kolik vzniká po jejich dokonalém a nedokonalém spálení.
Možná to bylo dokonce tady, srovnání “zamořování” ovzduší automobilovou vůči letecké a námořní dopravě. Letecká spotřeba 10 a víc kg/km, možná 15 a víc, psát o spotřebě námořní je přímo odstrašující. Ale svoboda pohybu, dostatku, apod. je v tomto schizofrenická. Nebudu to ale převádět do filozofie. Spíš se z toho stalo politické téma, takže tam sto roků tráva neporoste. S planetární chemií i fyzikou tam dnes dokáží zacházet, no, kam se na ně starobní důchodci comancheros s tím větrem a deštěm hrabou…
Zajímavě napsáno. Přidám jednu zajímavost.
Je známo, že největším škodičem ovzduší planety je …….metan! No a u ropy hegemona v oblasti energií, která je za ohromným rozvojem civilizace je pořád jedno zajímavé velké tajemství! Oni vědci sice ji umí analyzovat na ty všechny alkany, cykloalkany, areny atd., ale dodnes ji neumíme průmyslově vyrobit! A to ani náhodou. Setkal jsem se v knihách o ropě, např. od Američany Vaclava Smila aj. že je abiogenní, což znamená, že není organického původu a za vznikem je ropy ve velkých hloubkách naší planety je metan, který je pod obrovskými tlaky a teplotami! Pak ovšem někde vyvěrá a tam ji těžíme. Stejný názor mají i ruští odborníci. To, že je znečištěna dalšími prvky jako je síram nebo dokonce i organickými nečistotami je jiná záležitost. Pokud by toto byla pravda, tak by tady v podzemí planety byla naskládáno ohromné množství ropné energie. Snad se toto tajemství za čas podaří prorazit.
Je dost možné, že na tom něco bude. Nakonec, metan je jedno z vysvětlení, proč vyhynuli dinosauři. Buď sem prásk ten asteroid, nebo to mělo jiný spouštěcí mechanismus (tektonické pohyby, atp.). Hlavně pod mořskými dny je metanu gigamnožství. Kus se uvolnil, šlo to do atmosféry, a zejména přerostlí kluci ještěří, to spolu s několika dalšími druhy neudejchali. Ale jak to bylo doopravdy, no, já tam nebyl. A termodynamické bilance plynů naší planety jsou taky dost mimo běžnou představivost.
Kdyby člověk na ten metan dosáhl, s energetikou by to neuvěřitelným způsobem zatočilo. Ale možná je dobře, že to neumí, protože by s energií po svém zvyku plýtval naprosto rozmařile. Zrovna kyslíku by to do toho CO2 navázalo asi dost, taky by to zvětšilo skleník. Nehledě k tomu, že metan s kyslíkem rád bouchá, a taky občas umí shořet tzv. nedokonale. To pak dává po tom spálení CO, kterej na dejchání jako nic moc…
Víte, kolik je CO2 v jedné bombičce Sodastream? 425g
To je ekvivalent 1700 km ujetých velkým autem, produkujícím 250 mg/km, nebo 4250 km autem, které produkuje 100mg CO2/km. Říká se mu sodovkový plyn. Ví někdo, kolik se ho spotřebuje (a následně uvolní do vzduchu) do sycených nápojů za rok? V Sodastreamu se z té bombičky vyrobí 60 – 80 l sodovky. Coca-Cola je ale víc nasycená, než sodovka ze Sodastreamu.
Kam se hrabou auta.
CO2 je neškodný plyn a u aut se řeší jen proto, aby se mohlo danit. Jde o prachy, které vytáhnou z našich kapes
Lidi se dělí na amatéry a profesionály. Podle oboru, každej umí něco jiného. Tady ale profesionálové prokázali neobyčejnou míru diletantismu! A tito šašci jsou iniciátory zákazů a “zpřísnění” norem?!
Panove nevite z ceho posledni dobou vyrabi konkurence Velvany smesi do ostrikovacu co uz maji monopoly na cerpacich stanicich vsude , to je ted takovy smrad v aute, ze by jeden pad.Opravdu bud su stary dedek precitlively nebo je to vsechno jinak. Drive jsem kupoval Velvanu krasnre cistila okna i v extremnich mrazech a ted nejaky CAR nebo Senklton do minus 20 je vsude nic jineho nekoupis.Jezdim k doktorovi v letosni zime je spotreba smesi do ostrikovacu vetsi ale kdyz jsem to na okna pustiml,houby to stira jsou tam bile cmouhy, ze presto neni videt a vmziku se do auta dostane takovy smad z denaturaku,ze musim zastavit a nadychat se cerstveho vzduchu,vnitrni recyklace mi mlzi okna,tak zase nevidim. Ten smrad je tak obrovsky, ze mne picha na prsou a drazdi sliznici.Je to vubec normalni ,nebo se mi to jenom zda?
Zkuste to koupit doma v Rakousku, nesmrdí to tak a bývá to o něco levnější. I když časy se mění.
Pokud vím, tak se do toho dává metylalkohol a nějaký prevít pro lepší kluz stěračů a vozí se to snad z Polska. Ale opravdu to v posledních letech smrdí jak báryšňa. Dokonce po tom prý i nafoukáte při kontrole. Naposledy jsem kupoval nemrznoucí směs v Bavorsku, ale ta omamná vůně je stejná.
Nebo zkuste na Moravě někoho, komu se nevyvedla domácí slivovice. Když to tam nalejete rovnou, tak to vydrží do nějakých -70°C. Navíc se to vypaří a nebudou ty patoky muset pít ryby v řece. Sice po několikerém ostříknutí asi také nafoukáte, ale pokud se tím náhodou otrávíte, tak ta smrt určitě nebude tak krutá a bolestivá jako po originální vůni z Velvar splňující příslušnou normu. Připravte se však na to, že potom můžete být stíhán kvůli skutečnosti, že jste zahynul v rozporu s evropskými nařízeními.
Skutecne nedavno jsem jel k doktorovi bylo tu snad minus 14,kdyz jsem jel zpatky odpoledne, uz byla brecka se soli tak jsem musel koupit destilku ta uz byla na Benzine od Velvany a naredit ten hnuj nebo to uz neslo v aute vydrzat kvuli smradu ale kdyz to naredite tak na pul, uz pri minus peti to zamrzne. Kurna stara dobra Velvana bude zachvili podpultove zbozi,musim se zeptat zda to nekde nemaji pobliz,ja ten smrad z Polska cuchat nebudu.
WOLFI ty si delas p. del ze staryho dedka,ze?Ha ha snad nechces abych jezdil pro smes do ostrikovacu do Rakouska mam to na hranice skoro 90km a do nemecka stovky km,su rad kdyz mi kamionaci kamosi dovezu nemecke kafe,pro babku nejakou cokoladu v akci treba Linda a deckam Haribo.Snad nechces aby mi dovazeli ze zapadu smes do ostrikovacu,toz to bychom, uz byli davno v pr. eli. A spatnu slivovicu delali jini,ti uz bruci a jezdi do masokombinatu z basy cistit praseci koze a rypaky na dvanactky.Znam par debilu co lili do ostrikovacu lajtr-to je ta spatna nebo odpad z palenky ale prej potom jim smrdela cela rodina a auto nemohl vycistit do vanoc tak to tam smrdelo,sedaky s potahama ven,surovali jak mourovati.
Langr, ty ses strasny hovados,jako ten Septik Latrinos urazet stary lidi to by vam slo. Aby si vedel tupa hlavo, samohonku pijou nasi vychodni spoluobcane SK a UK vyrabeji to z ripy a zemaku a metyl aplikovali do lihu na vyrobu bezne koralky koumaci Mafio Liho- Metylacci,ti uz louskaji cvrcky jinde. My u reky Moravy pijem dvakrat destilovanou slivovicku o ktere se ti ani nesnilo, prave ta nam udrzuje tuhy korinek.
Z Bavorska ne! Tam ta nemrznoucí směs smrdí stejně jako tady. Akorát je občas tak o korunu na litr levnější, což při jedné náržce činí celé jedno cigáro. Kromě toho tam bývají pěkné holky a v hospodách dobré spätzle, Angela se tam nesmí objevit na veřejnosti, to ano, ale nemrznoucí směs prosím NE!
Dejte pozor na to co je na nádobě pro ostřikovače aut napsáno, velmi často je tam metanol (metyl), to známé jedovaté svinstvo a tak to klidně po použití ostřikovače i dýcháte. Samozřejmě, že to není smrtelné, ale i malé množství svinstva může škodit. Jen se neví jak významně. Přidám perličku. Když např. dýcháte něco smradlavého, co myslíte, že to fyzikálně představuje? V podstatě jsou to mikročástečky toho co způsobuje ten smrad a když je to howno nebo mrtvola, tak si berete do plic i část té odporné hmoty. Až tak to je, jen si to lidé neuvědomují.
To uz jsem nekde slysel,ze s tech spatnych smradlavych ostrikovacu z ciny maji lidi spatny oci,jen se podivejte kolik mladych okolo triceti, uz nosi bryle.Neni to dokazane ani analyzu brejlovcu nikdo nedelal ale kdyz tu lidi po revoluci mnoho let popijeli v hospodach a barech denaturak byl v republice velky vyskyt rakoviny tlusteho streva a slinivky,ted prej je rakovina slinivky a strev na ustupu,prej zijeme zdraveji.
“I po troškách si naserete plné kalhoty” – říká klasik a tady to může být kus pravdy. Ony všechny ty sajrajty v pití, jídle pesticidy, herbicidy a “Éčka” na zdraví populace opravdu moc nepřidají.
Ono při dejchání se nám do plic dostávají formou mikročástic všemožné pevné látky. Ten výpis by se co do nechutnosti mohl významně rozšířit. Svět fyziky je vůbec málo představitelný, např. klasické kovové závaží, nebo rovnou traverza, Jeden by přirozeně řekl, že je to jednolitá hmota. Ale ze subatomárního pohledu je tam tolik prázdného prostoru, že by se to skoro dalo nazvat spíš dutinou. Ale to nic, to já jen, jak všude píšu, že jsem děsně chytrej . Nakonec, vy jste od tý eletriky, nebo co, tak byste taky asi mohl k tý fyzice nějaký komentáře mít…
Jo, jo, v plicích máme všichni tzv. řasinky, to lze vyjádřit asi tak, jako by tam byla jakási “tráva”, která se neustále pohybuje proti směru proudění vzduchu a tak pomáhá mechanicky dostávat proniklé nečistoty do plic výše a pak bezděky lidé tu špínu prostě vykašlou. Pakliže si někdo tento “porost” ničí kouřením atp. pak ovšem přicházejí za čas těžké následky.
Jeden čas jsem se o problematiku lidského těla zajímal, např. o krev, nebo mikrosvět, který s organismy má dost společného a nevycházel jsem z údivu jak je vše složité a celý ten mechanismus provázaný. Např. krev, která má spoustu působků je velmi složitá látka, a organismus? Tam je tzv. homeostáza tj. v podstatě neustálá snaha o stabilitu organismu (je k tomu v organismu hned několik systémů (od krve, nervů, žláz atd. konče vědomím člověka) i když je vnější vlivy se snaží neustále rozhodit! Ale je tu něco velmi zajímavého, jak se i ty primitivní organismy umí v přírodě evolučně přizpůsobovat, jak celý ten proces vzniká, že např. primitivní organismus si sám, vytvoří ochranné prvky proti prostředí a predátorům, tady je zatím věda v plenkách…..
Mějte se.
No, kromě prudů na tomto webu je mojí další špatností i kouření. Když jsem sebou flák na motorce, měl jsem i něco s plícemi, kvůli zlomeným žebrům takový ty trochu pneumotoraxy, a tak. Když jsem pak na rehabce znovu začal, mohli ze mně tam vyletět z kůže, protože jsem jim tam argumentoval tou plicní travou, její časovou kapacitou čištění, kapacitou samoočisty, a taky jsem mizera chemická jim tam furt kreslil různé reakce, a všemi způsoby ty negativní vlivy zlehčoval. Doktoři vůbec maj inženýry zevšeho nejradši, hlavně když své technické znalosti aplikují na léčbu.
Slahni s ti kourenim do kanalu dokud je cas,to nejsu cikarety jako za nas,driv stacilo ze Sparty nebo z ameriky aj z blbe Startky za 4kc za balicek jednou potahnout a cikaretka dohorela sama.
Ja kdyz vidim ted nekoho, jak si zapaluje znovu zhaslou cikaretu tam ne jima hruza.Driv to delali jenom santusaci a ted kazdy druhy.Vis, kolik tam musi byt samozhaseci chemie obsazene v jedne cikarete?Des a hruza.
Dík za radu, Poldo, jestli jste taky kuřák, nebo byl, víte, že to není jen tak, nechat to. Ty prachy jsou hrozné, navíc si vykuřuju Sobranie, to bych za cenu krabičky tehdy měl Spart pomalu dva kartony. Ale co už, když jsem ten kapitalista, nebo co jsem to vůbec za parchanta… Taky jsem to po té bouračce už omezil opravdu na pod deset. A jak jsem byl taky protivný “odnaučený” dočasný nekuřák, protože ty plíce fakt po tom rozpárání a vyčištění bolely. Jsem tam ostatním belhačům dělal kázání, sotva jsem se ale trochu dal do cajku, valil jsem znova. Sajrajtu je tam hromada, to jako ten slavný chemik sám vím, ale nenamlouvám si, že s tím umím seknout. Možná mě musí tím pohrozit až ta tetka kosatá.
Je to o zvyku,mas pri koreni naucene ritualy,jak cigo beres,jak potahujes jak ciko drzis.zmen to uvidis sam. Ja prestal ve 40ceti ze dne na den a to nebyly tehda zadne tabletky.Jak se zvysuje vek riziko raka je vetsi,chce to zavcas ukoncit zlozvyky.
Znamym pomohl Nikvitin tablety a na ciko si ani nevzpomenou.
Zajímavý článek a ještě zajímavější debata. Nevím, možná je to tématem, že se to tady nehádá a nenapadá.
Ale k věci. Po vojně (jaro 78) jsem nastoupil do podniku jehož náplní byla agrochemie všeho druhu, včetně laboratoří….
Tuším, v roce cca 80 dostal podnik úkolem sledovat “životní prostředí” ve dvou směrech. Polétavý prach a oxidy síry.
Polétavý prach se sledoval tak, že do země se zarazila trubka, nahoře dvě drátěná oka, do kterých se vkládaly laboratorně vymyté zavařovací sklenice. Obsluha pravidelně sklenice vyměňovala. Časový interval mi není znám. To, co bylo ve sklenici navíc byl polétavý prach. Hodnota už tehdy byla 40 mikrogramů. Domnívám se, že dnes měření probíhá daleko sofistikovaněji, nicméně, jak sleduji obecní tabuli s okamžitými údaji, dnešní hodnoty jsou stejné jako tehdy.
Tedy, přes výdaje, sledovací zařízení, monitoring, štáby lidí, kecy… se toho moc nezměnilo.
Oxidy síry se sledovaly v budce, kde byl malý kompresor (tehdy možná podobný akvarijnímu), který foukal vzduch do sklenice s kapalinou. Tahle měřící místa měl na starosti nějaký blízko bydlící důchodce, kterému byly dodány sklenice s kapalinou a on je v budce vyměnil. (za dvě stovky měsíčně).
Měření tedy také nebylo v reálném čase.
Oxidy síry měly tehdy tuším stejný limit jako polétavý prach.
Nicméně, u obou měření byly výsledky v režimu “tajné”. Měřilo se ale nikdo nemohl vědět výsledky.
A někdy v roce 84-85 jsem byl delegován za myslivce do Národní Fronty v obci. Ze čtvrté schůze mé Národněfrontovní kariéry jsem byl třemi komunisty ulapen a vynešen ze schůzovní místnosti. Bylo se mnou fláknuto na trávník a byl jsem onálepkován chartistou a nepřítelem socialistického zřízení.
Možná někdy ten příběh napíšu. A možná Marek ked svým argumentačním vidlím přidá i ty blbé oxidy síry.
Provozovatel: Pravý Prostor Média s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání původního autorského obsahu bez předchozího souhlasu redakce není dovoleno.
Mám doma v obýváku čističku vzduchu, je náramná a má v sobě asi dobrá čidla na metan či co. Když si kviknu, během chvilky se rozjede na vyšší výkon!
Vy ještě nemáte ASHP? Anální spalovač hořlavých plynů sice zatím není povinný, ale EK to brzo napraví. Navíc u modernějších typů se energie, získaná z reakce, používá k vibrování, což hedonisté velmi oceňují…
Gogo ist hedónist
Lidstvo požírá zeměkouli a všechny její dostupné zdroje obrovskou rychlostí, u toho si libuje a chrochtá blahem nad svou chytrostí, vyspělostí a pokrokem. Když jsem byl mladý ještě se tato destruktivní činnost dokonce nazývala “boj s přírodou”. Hrajeme si na ochránce, na zachránce a do toho se například všichni chlubíme, kde všude jsme už byli. Víte kolik zaplatí příroda za přemístění Vašeho zadku a zadků celé Vaší rodiny o pouhých 1.000km? Tolik, že Vás to bude mrzet až Vám pošle účet. A to bude brzy. Měření prašnosti a spadu vůbec je fraška. Sám jsem byl svědkem, kdy na popud oznámení na policii a následného rozruchu přijela k místní fabrice měřící pojízdná laboratoř. A víte kde celou dobu měřili? Tam odkud foukal vítr, nikoli tam kam šel černý dým s fabriky. S úlevou jsme si potom v místním tisku všichni přečetli, že měření dopadlo výrazně v mezích normy. Směšné i zoufalé. Prachy a politické styky řídí tuto zemi a celou Evropu i celý svět, nikoli pravda. Řešení: choďte alespoň k volbám, když už jinak nic nezmůžete a nenechte si zakázat referendum, to je totiž Vaše poslední zbraň proti křivému systému, který začal v Evropě ovládat zločinný svaz Iluminátů.
Asi tak!
A co potom takový dálkový let do Asie na dovolenou. Letadlo má průměrnou spotřebu 3-4 litry na pasažéra na 100 km. Jeden let s rodinkou (4 lidi) je při vzdálenosti 10000 km * 2 stejný jako kdyby člověk ujel autem 40 tis Km.
Jinak lidstvo díky demografii spěje do záhuby. Neexistuje ani jedna země, kde by lidé měli IQ nad 90 a měla porodnost větší než 2,07 dítěte. I v těchto zemích platí, že nejchytřejší lidé mají v průměru nejméně dětí, samozřejmě čest vyjímkám. Třeba v Německu nemá 20% žen ani jedno dítě. U vysokoškolaček je to dokonce 25%.
Připočtěte k tomu zaoceánské lodě a dieselové lokomotivy. Zboží se veze tam, nalepí se na něj nálepka, navýší se cena a jede zpátky. Ještě jsem neviděl zaoceánský parník nebo lokomotivu na kontrole emisí.
V zemích obývaných živočišstvem s IQ houpacího koně byla narušena autoregulace populace a nezbývá než ji obnovit. Odkazuji na Malthuse. V Evropě bylo po třicetileté válce obyvatelstvo zdecimováno, naši předkové se z toho přesto vzpamatovali a teď už zase populace kolísá podle průběhu stabilizační charakteristiky s určirou hysterezí. Čili tady je stav normální, stabilizovaný, jinde ty živočichy musíme nechat, aby si poradili sami a necpat do nich krmení horem dolem. Pak tam ta stabilizace bude fungovat také a zamoření planety se automaticky sníží.
podobnost s inteligencí soudruhů vynálezců z NDR čistě náhodná :)
Na serveru ac.24.cz je video, kde jistá americká dáma se dostala k závažnému staršímu dokumentu z r.2001 o tom, jak ta iluminátská nejbohatší parta ničí lidsto a jaké má s námi zlé plány. Je to zajímavé a např. o zvláštním prachu, kterým ničí lidem plíce je pojednáno o tom v 35 minutě videa. Zde je ten článek s videem:
https://ac24.cz/-/oficialne-zverejneny-plan-nasa-na-zniceni-lidstva-tento-dokument-by-mel-videt-kazdy-uvedla-deborah-tavares?redirect=%2F
Maxime, ono bylo vynalezeno a úspěšně otestováno spousta svinstev. Nemyslíte si, že kdyby USA (NASA je přeci státní organizace) měly touhu co možná nejdříve zničit planetu nebo jen lidstvo (pro nás to vyjde nastejno), pak by stačilo nechat bouchnout pár jaderných bombiček? Těch náloží mají tak jako tak nejen USA docela slušnou zásobu a bylo by to přeci jen jednodušší, zejména v globálním měřítku, než než používat něco, čím se vyhání Jožin z bažin. Tím nechci tvrdit, že někdy od padesátých let něco takového neexistuje pro bojové použití k zásahu v týlu nepřítele na velkém území. Už ve starověku se trávily studny.
Zase je to něco, na čem někdo vydělává a v zásadě se to podobá zpeněžení níže kritizovaného nápadu s DPF. Vy obchodujete s technologiemi, jiný zase s humbukem. Ten druhý způsob je efektivnější – bohužel.
No jedno vím velmi přesně, blbství mocných elit je nedozírné a tak oni jsou schopni vymyslet a realizovat neskutečné krávoviny. Navíc když jsou v tom velké prachy tak všechno je možné…..
Pravda, o tom se pochybovat nedá.
Jen dodám, že na celé věci je podezřelé to, že podle dostupných informací NASA tam ten pán stále pracuje a jeho studie jsou úřadem oficálně publikovány. Pokud se někde něco podobného oficiálně zveřejní, tak za tím většinou stojí nějaká čertovina.
Pak Kechlibar trefil hřebík na hlavičku: na základě nějakých měření, jejichž výsledek je zkreslen nejrůznějšími vlivy okolí, se provede statistika formou přeného souhrnu nepřesných cifer.
Nejsem lékař, takže věřím tomu, co nám sdělí matadoři zdravovědy. Podle vyjádření některých odborníků mají nanočástice pevné složky výfukových exhalátů spalovacích motorů mnohem vyšší karcinogenitu nežli částice řádově větší. Nicméně před lety se začaly do dieselových motorů a dnes už i do benzinových pohonů instalovat popelníky vznešeně označované jako filtry pevných částic (DPF). Celkem bych to i bral, pokud by se skutečně jednalo o filtr, z něhož jde zachycený obsah kamsi vysypat a uložit na skládku k tomu připravenou. Nicméně ve skutečnosti dalším zbytečně spáleným množstvím paliva se zachycené pevné částice zahřejí na takovou teplotu, aby došlo k jejich rozpadu na částice řádově menší a pak se celý ten vysoce karcinogenní “sajrajt” najednou vypustí do vzduchu. Toho popela je stále stejně, neboť již pan Newton nás dávno upozornil, že hmota nemůže zkrátka jen tak zmizet. Jen nepatrná část objemu shoří a zreaguje převážně na rovněž zdraví prospěšný kysličník uhelnatý. Nicméně proti tomu nelze nic namítat, protože litera zákona je splněna. Navíc jsme si za takovou legraci ještě náležitě připlatili a nikdo z odpovědných politiků přeci neprohlásí “Sorry, lidi, tak jsme vám vytáhli z kapsy desítky tisíc kachen českých na to, aby se mohly spláchnout do kanálu.”
Má český stát zájem na zkvalitňování ovzduší a efektivní nakládání s odpady? Určitě ne. Při krakování ropy a výrobě motorových paliv a maziv vznikají také odpadní hořlavé plyny propan a butan. Jejich stlačená směs se prodává v lahvích k použití v domácnostech a pod označením LPG (kapalný ropný plyn) pak také jako alternativní palivo pro motorová vozidla. Při spalování takové směsi uniká z výfuku pouze kysličník uhličitý a vodní pára (pokud opominu nepatrné množství spáleného motorového oleje). Podobně je tomu i v případě metanu prodávaného pod označením CNG. Jenomže právě ten metan nazývaný také zemní plyn se dováží za drahý peníz a nelze jej za normální teploty zkapalnit, takže je nutné jej ukládat do značně těžké palivové nádrže odolávající extrémním tlakům. Tím se ovšem dále zvýší spotřeba vozidla a nemá-li taková nádrž vážit šest metráků, pak se zkracuje jeho dojezd. Co ovšem učiní český stát? Odmítne podporu využití odpadního propanu a butanu a nechá je raději zbůhdarma hořet do nebes na konci dlouhé trubky v rafinerii. Namísto toho doveze další palivo, zemní plyn, na kterém někdo vydělá mnohem více a někdo další mu to zaplatí. Do ovzduší tak alespoň uniká násobek objemu kysličníku uhličitého (CO2) a tak je důvod vymýšlet, jak objem CO2 v ovzduší snížit, za což zase někdo dostane dobře zaplaceno v rámci komerčně využitelného klimatického humbuku.
Takže, pane Kechlibare, jen více podobných článků, pokud na to budete mít čas a chuť.
Jen výhrada k tvrzení o plynovém sporáku – většina plynových sporáků dnes “jede” na zemní plyn, což je prakticky čistý metan, tedy CH4, takže ty oxidy dusíku se tam jednoduše nemají kde vzít. U těch, které používají směs propanu a butanu, je to velmi podobné. Je to jen mystifikace zelené teroristické lobby, protože pokud se dnes u nás ještě vůbec někde používá neupravený svítiplyn, o čemž docela pochybuji, tak to bude jen zcela vyjímečně.
Přiznávám, že nejsem tak úplně nestranný, protože jedno z aut také provozuji na LPG a přes odpor vládnoucí české zeměplynové lobby možná přibyde další.
👍
Pane Werwolfe, výška sněhové pokrývky mne přiměla zvolit si za dopravní prostředek psí spřežení 🐕
Takže vzduch je kolem natolik křišťálově čistý, že si k umocnění pohody mohu dovolit občas nacpat dýmku (bez filtru) 🙂
Haf! Zdravím a přeji pěkné svezení i pokouřeníčko a pokud možno k němu dobré kafíčko, lepší než ta mizérie, kterou nám nabízí hatefree.
Pohon na buřta je asi přeci jen pohodlnější a rychlejší než ten, co jezdí na vepřo-knedlo-zelo. Jen nevím, čím u toho spřežení napájíte blinkry. Že by Puňťa s Azorem vzadu točili dynamem?
“Žena je jen žena, ale dobré cigárko, to je pokouřeníčko!”
Mark Twain (údajně)
Vlevo rudo, vpravo záře,
ne blinkr, ale ♥️ mi směr ukáže …
“Vzdáte-li se kouření, pití a milování, nebudete ve skutečnosti žít déle, ale jen vám to tak bude připadat.”
Sigmund Freud (zcela jistě)
Třeba Britové nebo Australané jsou ve výhodě. Když před sebou vidí rudo, tak podvědomě přejedou do pravého pruhu. Asi jsem teď objevil podstatu brexitu. I když zase takový Corbyn …
… to je rebel, který dopadne podobně jako Miliband.
K popsaným chemickým reakcím (spalování neboli hoření je také chemická reakce) bych patrně (čti určitě) měl více výhrad. Snad ale jen k tomu, M. Kechlibarovi vytknutému “zaenoxidování” kuchyně. Metan přirozeně dusík neobsahuje, zemní plyn nicméně ano. Je to směs alkánů, metan většinou vysoce přesahuje 90% objemu. Jako nečistota se tam nicméně dusík nachází. dle naleziště spíš pod 1% objemu, někdy ale i více. Při čištění se odstraňuje voda, síra a aromáty.
Vzhledem ke své pohnuté chemické minulosti i přítomnosti jsem to ani nemusel gůglit…
Já chemik nejsem a drát z toho nekouká, takže úplně přesně nevím, jak významné objemové procento nakonec představují následně vzniklé kysličníky dusíku, eventuálně další škodlivé sloučeniny vzniklé za vysokých teplot za přítomnosti vody a dalších látek. Věřím Vám, že celého chemického procesu spalování se ve skutečnosti účastní daleko více látek, koneckonců tam vzniká i úlet mechanických částic odlomených otěrem (tedy u sporáku asi ne, pokud hospodyňka není nadměrně aktivní, ale i tam oxiduje třeba hořák a uvolňují se z něj okuje) a část těchto mikročástic nakonec také za vysokých teplot s něčím zareaguje. Jde jen o to, jak významné je ve výsledku procento škodlivin, které by nové technologie měly odstraňovat a zda v celkovém souhrnu není reálný výsledek spíše negativní. Za velkého odborníka v oblasti motorových vozidel považuji prof. Kulhánka, který vyjádřil také značné pochybnosti a sám zdůraznil, že tím nejvýznamnějším faktorem absolutního množství emisí je řidičova pravá noha. Fyzikální a chemické zákony (ty chemické jsou vlastně také podmnožinou těch fyzikálních) asi nikdo z nás neohne, kdežto politik nebo úředník vybavený příslušným razítkem ano. Z politického či úředního rozhodnutí zkrátka voda poteče do kopce a polovodiče povedou proud jen tak napůl a pokud ne, započne hledání viníka a opatření k nápravě stavu.
Má reakce byla na ty N-oxidy. Na tu faktickou poznámku k M.K.
Celá ta spalovací chemie je velmi značně ovlivnitelná právě podmínkami spalování. Kromě těžké řidičovy nohy taky stav motoru, zejména tlaky, a to kvůli kvalitě i kvantitě toho spalování. Na ekologii má ale negativní vliv de facto každé spalování. Jde o kyslíkovou bilanci. Ten je k hoření nezbytný, váže se zejména na uhlík. Recipročně je od něj oddělován fotosyntézou rostlin, protože samy od sebe se produkty hoření rozpadnout neumí. A té jednak ubývá, navíc se sírou a dusíkem, jako znečišťující příměsí paliv, si neporadí. Alternativních technologií vracení kyslíku do atmosféry moc není. Produkty spalování jsou podmíněny právě tou kvalitou procesu spalování. Ale je skutečně lepší si v případě zájmu o tom přečíst odborníky. O chemické podstatě jednotl. paliv, i o příměsích v nich obsažených, a zejména co a kolik vzniká po jejich dokonalém a nedokonalém spálení.
Možná to bylo dokonce tady, srovnání “zamořování” ovzduší automobilovou vůči letecké a námořní dopravě. Letecká spotřeba 10 a víc kg/km, možná 15 a víc, psát o spotřebě námořní je přímo odstrašující. Ale svoboda pohybu, dostatku, apod. je v tomto schizofrenická. Nebudu to ale převádět do filozofie. Spíš se z toho stalo politické téma, takže tam sto roků tráva neporoste. S planetární chemií i fyzikou tam dnes dokáží zacházet, no, kam se na ně starobní důchodci comancheros s tím větrem a deštěm hrabou…
Zajímavě napsáno. Přidám jednu zajímavost.
Je známo, že největším škodičem ovzduší planety je …….metan! No a u ropy hegemona v oblasti energií, která je za ohromným rozvojem civilizace je pořád jedno zajímavé velké tajemství! Oni vědci sice ji umí analyzovat na ty všechny alkany, cykloalkany, areny atd., ale dodnes ji neumíme průmyslově vyrobit! A to ani náhodou. Setkal jsem se v knihách o ropě, např. od Američany Vaclava Smila aj. že je abiogenní, což znamená, že není organického původu a za vznikem je ropy ve velkých hloubkách naší planety je metan, který je pod obrovskými tlaky a teplotami! Pak ovšem někde vyvěrá a tam ji těžíme. Stejný názor mají i ruští odborníci. To, že je znečištěna dalšími prvky jako je síram nebo dokonce i organickými nečistotami je jiná záležitost. Pokud by toto byla pravda, tak by tady v podzemí planety byla naskládáno ohromné množství ropné energie. Snad se toto tajemství za čas podaří prorazit.
Je dost možné, že na tom něco bude. Nakonec, metan je jedno z vysvětlení, proč vyhynuli dinosauři. Buď sem prásk ten asteroid, nebo to mělo jiný spouštěcí mechanismus (tektonické pohyby, atp.). Hlavně pod mořskými dny je metanu gigamnožství. Kus se uvolnil, šlo to do atmosféry, a zejména přerostlí kluci ještěří, to spolu s několika dalšími druhy neudejchali. Ale jak to bylo doopravdy, no, já tam nebyl. A termodynamické bilance plynů naší planety jsou taky dost mimo běžnou představivost.
Kdyby člověk na ten metan dosáhl, s energetikou by to neuvěřitelným způsobem zatočilo. Ale možná je dobře, že to neumí, protože by s energií po svém zvyku plýtval naprosto rozmařile. Zrovna kyslíku by to do toho CO2 navázalo asi dost, taky by to zvětšilo skleník. Nehledě k tomu, že metan s kyslíkem rád bouchá, a taky občas umí shořet tzv. nedokonale. To pak dává po tom spálení CO, kterej na dejchání jako nic moc…
Víte, kolik je CO2 v jedné bombičce Sodastream? 425g
To je ekvivalent 1700 km ujetých velkým autem, produkujícím 250 mg/km, nebo 4250 km autem, které produkuje 100mg CO2/km. Říká se mu sodovkový plyn. Ví někdo, kolik se ho spotřebuje (a následně uvolní do vzduchu) do sycených nápojů za rok? V Sodastreamu se z té bombičky vyrobí 60 – 80 l sodovky. Coca-Cola je ale víc nasycená, než sodovka ze Sodastreamu.
Kam se hrabou auta.
CO2 je neškodný plyn a u aut se řeší jen proto, aby se mohlo danit. Jde o prachy, které vytáhnou z našich kapes
Lidi se dělí na amatéry a profesionály. Podle oboru, každej umí něco jiného. Tady ale profesionálové prokázali neobyčejnou míru diletantismu! A tito šašci jsou iniciátory zákazů a “zpřísnění” norem?!
Panove nevite z ceho posledni dobou vyrabi konkurence Velvany smesi do ostrikovacu co uz maji monopoly na cerpacich stanicich vsude , to je ted takovy smrad v aute, ze by jeden pad.Opravdu bud su stary dedek precitlively nebo je to vsechno jinak. Drive jsem kupoval Velvanu krasnre cistila okna i v extremnich mrazech a ted nejaky CAR nebo Senklton do minus 20 je vsude nic jineho nekoupis.Jezdim k doktorovi v letosni zime je spotreba smesi do ostrikovacu vetsi ale kdyz jsem to na okna pustiml,houby to stira jsou tam bile cmouhy, ze presto neni videt a vmziku se do auta dostane takovy smad z denaturaku,ze musim zastavit a nadychat se cerstveho vzduchu,vnitrni recyklace mi mlzi okna,tak zase nevidim. Ten smrad je tak obrovsky, ze mne picha na prsou a drazdi sliznici.Je to vubec normalni ,nebo se mi to jenom zda?
Zkuste to koupit doma v Rakousku, nesmrdí to tak a bývá to o něco levnější. I když časy se mění.
Pokud vím, tak se do toho dává metylalkohol a nějaký prevít pro lepší kluz stěračů a vozí se to snad z Polska. Ale opravdu to v posledních letech smrdí jak báryšňa. Dokonce po tom prý i nafoukáte při kontrole. Naposledy jsem kupoval nemrznoucí směs v Bavorsku, ale ta omamná vůně je stejná.
Nebo zkuste na Moravě někoho, komu se nevyvedla domácí slivovice. Když to tam nalejete rovnou, tak to vydrží do nějakých -70°C. Navíc se to vypaří a nebudou ty patoky muset pít ryby v řece. Sice po několikerém ostříknutí asi také nafoukáte, ale pokud se tím náhodou otrávíte, tak ta smrt určitě nebude tak krutá a bolestivá jako po originální vůni z Velvar splňující příslušnou normu. Připravte se však na to, že potom můžete být stíhán kvůli skutečnosti, že jste zahynul v rozporu s evropskými nařízeními.
Skutecne nedavno jsem jel k doktorovi bylo tu snad minus 14,kdyz jsem jel zpatky odpoledne, uz byla brecka se soli tak jsem musel koupit destilku ta uz byla na Benzine od Velvany a naredit ten hnuj nebo to uz neslo v aute vydrzat kvuli smradu ale kdyz to naredite tak na pul, uz pri minus peti to zamrzne. Kurna stara dobra Velvana bude zachvili podpultove zbozi,musim se zeptat zda to nekde nemaji pobliz,ja ten smrad z Polska cuchat nebudu.
WOLFI ty si delas p. del ze staryho dedka,ze?Ha ha snad nechces abych jezdil pro smes do ostrikovacu do Rakouska mam to na hranice skoro 90km a do nemecka stovky km,su rad kdyz mi kamionaci kamosi dovezu nemecke kafe,pro babku nejakou cokoladu v akci treba Linda a deckam Haribo.Snad nechces aby mi dovazeli ze zapadu smes do ostrikovacu,toz to bychom, uz byli davno v pr. eli. A spatnu slivovicu delali jini,ti uz bruci a jezdi do masokombinatu z basy cistit praseci koze a rypaky na dvanactky.Znam par debilu co lili do ostrikovacu lajtr-to je ta spatna nebo odpad z palenky ale prej potom jim smrdela cela rodina a auto nemohl vycistit do vanoc tak to tam smrdelo,sedaky s potahama ven,surovali jak mourovati.
Dědku,
jestli Tě píchá na prsou, tak pozor!
Ale zkus to propláchnout samohonkou, Ty máš určitě tuhý kořen, přežiješ i methyl.
Langr, ty ses strasny hovados,jako ten Septik Latrinos urazet stary lidi to by vam slo. Aby si vedel tupa hlavo, samohonku pijou nasi vychodni spoluobcane SK a UK vyrabeji to z ripy a zemaku a metyl aplikovali do lihu na vyrobu bezne koralky koumaci Mafio Liho- Metylacci,ti uz louskaji cvrcky jinde. My u reky Moravy pijem dvakrat destilovanou slivovicku o ktere se ti ani nesnilo, prave ta nam udrzuje tuhy korinek.
Z Bavorska ne! Tam ta nemrznoucí směs smrdí stejně jako tady. Akorát je občas tak o korunu na litr levnější, což při jedné náržce činí celé jedno cigáro. Kromě toho tam bývají pěkné holky a v hospodách dobré spätzle, Angela se tam nesmí objevit na veřejnosti, to ano, ale nemrznoucí směs prosím NE!
Dejte pozor na to co je na nádobě pro ostřikovače aut napsáno, velmi často je tam metanol (metyl), to známé jedovaté svinstvo a tak to klidně po použití ostřikovače i dýcháte. Samozřejmě, že to není smrtelné, ale i malé množství svinstva může škodit. Jen se neví jak významně. Přidám perličku. Když např. dýcháte něco smradlavého, co myslíte, že to fyzikálně představuje? V podstatě jsou to mikročástečky toho co způsobuje ten smrad a když je to howno nebo mrtvola, tak si berete do plic i část té odporné hmoty. Až tak to je, jen si to lidé neuvědomují.
To uz jsem nekde slysel,ze s tech spatnych smradlavych ostrikovacu z ciny maji lidi spatny oci,jen se podivejte kolik mladych okolo triceti, uz nosi bryle.Neni to dokazane ani analyzu brejlovcu nikdo nedelal ale kdyz tu lidi po revoluci mnoho let popijeli v hospodach a barech denaturak byl v republice velky vyskyt rakoviny tlusteho streva a slinivky,ted prej je rakovina slinivky a strev na ustupu,prej zijeme zdraveji.
“I po troškách si naserete plné kalhoty” – říká klasik a tady to může být kus pravdy. Ony všechny ty sajrajty v pití, jídle pesticidy, herbicidy a “Éčka” na zdraví populace opravdu moc nepřidají.
Ono při dejchání se nám do plic dostávají formou mikročástic všemožné pevné látky. Ten výpis by se co do nechutnosti mohl významně rozšířit. Svět fyziky je vůbec málo představitelný, např. klasické kovové závaží, nebo rovnou traverza, Jeden by přirozeně řekl, že je to jednolitá hmota. Ale ze subatomárního pohledu je tam tolik prázdného prostoru, že by se to skoro dalo nazvat spíš dutinou. Ale to nic, to já jen, jak všude píšu, že jsem děsně chytrej
. Nakonec, vy jste od tý eletriky, nebo co, tak byste taky asi mohl k tý fyzice nějaký komentáře mít…
Jo, jo, v plicích máme všichni tzv. řasinky, to lze vyjádřit asi tak, jako by tam byla jakási “tráva”, která se neustále pohybuje proti směru proudění vzduchu a tak pomáhá mechanicky dostávat proniklé nečistoty do plic výše a pak bezděky lidé tu špínu prostě vykašlou. Pakliže si někdo tento “porost” ničí kouřením atp. pak ovšem přicházejí za čas těžké následky.
Jeden čas jsem se o problematiku lidského těla zajímal, např. o krev, nebo mikrosvět, který s organismy má dost společného a nevycházel jsem z údivu jak je vše složité a celý ten mechanismus provázaný. Např. krev, která má spoustu působků je velmi složitá látka, a organismus? Tam je tzv. homeostáza tj. v podstatě neustálá snaha o stabilitu organismu (je k tomu v organismu hned několik systémů (od krve, nervů, žláz atd. konče vědomím člověka) i když je vnější vlivy se snaží neustále rozhodit! Ale je tu něco velmi zajímavého, jak se i ty primitivní organismy umí v přírodě evolučně přizpůsobovat, jak celý ten proces vzniká, že např. primitivní organismus si sám, vytvoří ochranné prvky proti prostředí a predátorům, tady je zatím věda v plenkách…..
Mějte se.
No, kromě prudů na tomto webu je mojí další špatností i kouření. Když jsem sebou flák na motorce, měl jsem i něco s plícemi, kvůli zlomeným žebrům takový ty trochu pneumotoraxy, a tak. Když jsem pak na rehabce znovu začal, mohli ze mně tam vyletět z kůže, protože jsem jim tam argumentoval tou plicní travou, její časovou kapacitou čištění, kapacitou samoočisty, a taky jsem mizera chemická jim tam furt kreslil různé reakce, a všemi způsoby ty negativní vlivy zlehčoval. Doktoři vůbec maj inženýry zevšeho nejradši, hlavně když své technické znalosti aplikují na léčbu.
Slahni s ti kourenim do kanalu dokud je cas,to nejsu cikarety jako za nas,driv stacilo ze Sparty nebo z ameriky aj z blbe Startky za 4kc za balicek jednou potahnout a cikaretka dohorela sama.
Ja kdyz vidim ted nekoho, jak si zapaluje znovu zhaslou cikaretu tam ne jima hruza.Driv to delali jenom santusaci a ted kazdy druhy.Vis, kolik tam musi byt samozhaseci chemie obsazene v jedne cikarete?Des a hruza.
Dík za radu, Poldo, jestli jste taky kuřák, nebo byl, víte, že to není jen tak, nechat to. Ty prachy jsou hrozné, navíc si vykuřuju Sobranie, to bych za cenu krabičky tehdy měl Spart pomalu dva kartony. Ale co už, když jsem ten kapitalista, nebo co jsem to vůbec za parchanta… Taky jsem to po té bouračce už omezil opravdu na pod deset. A jak jsem byl taky protivný “odnaučený” dočasný nekuřák, protože ty plíce fakt po tom rozpárání a vyčištění bolely. Jsem tam ostatním belhačům dělal kázání, sotva jsem se ale trochu dal do cajku, valil jsem znova. Sajrajtu je tam hromada, to jako ten slavný chemik sám vím, ale nenamlouvám si, že s tím umím seknout. Možná mě musí tím pohrozit až ta tetka kosatá.
Je to o zvyku,mas pri koreni naucene ritualy,jak cigo beres,jak potahujes jak ciko drzis.zmen to uvidis sam. Ja prestal ve 40ceti ze dne na den a to nebyly tehda zadne tabletky.Jak se zvysuje vek riziko raka je vetsi,chce to zavcas ukoncit zlozvyky.
Znamym pomohl Nikvitin tablety a na ciko si ani nevzpomenou.
Jéje, vpravo v liště vedle článků je myslitel → malý.velký Polách! Ten super inteligetní skoro “vjedecký” pohled!
Zajímavý článek a ještě zajímavější debata. Nevím, možná je to tématem, že se to tady nehádá a nenapadá.
Ale k věci. Po vojně (jaro 78) jsem nastoupil do podniku jehož náplní byla agrochemie všeho druhu, včetně laboratoří….
Tuším, v roce cca 80 dostal podnik úkolem sledovat “životní prostředí” ve dvou směrech. Polétavý prach a oxidy síry.
Polétavý prach se sledoval tak, že do země se zarazila trubka, nahoře dvě drátěná oka, do kterých se vkládaly laboratorně vymyté zavařovací sklenice. Obsluha pravidelně sklenice vyměňovala. Časový interval mi není znám. To, co bylo ve sklenici navíc byl polétavý prach. Hodnota už tehdy byla 40 mikrogramů. Domnívám se, že dnes měření probíhá daleko sofistikovaněji, nicméně, jak sleduji obecní tabuli s okamžitými údaji, dnešní hodnoty jsou stejné jako tehdy.
Tedy, přes výdaje, sledovací zařízení, monitoring, štáby lidí, kecy… se toho moc nezměnilo.
Oxidy síry se sledovaly v budce, kde byl malý kompresor (tehdy možná podobný akvarijnímu), který foukal vzduch do sklenice s kapalinou. Tahle měřící místa měl na starosti nějaký blízko bydlící důchodce, kterému byly dodány sklenice s kapalinou a on je v budce vyměnil. (za dvě stovky měsíčně).
Měření tedy také nebylo v reálném čase.
Oxidy síry měly tehdy tuším stejný limit jako polétavý prach.
Nicméně, u obou měření byly výsledky v režimu “tajné”. Měřilo se ale nikdo nemohl vědět výsledky.
A někdy v roce 84-85 jsem byl delegován za myslivce do Národní Fronty v obci. Ze čtvrté schůze mé Národněfrontovní kariéry jsem byl třemi komunisty ulapen a vynešen ze schůzovní místnosti. Bylo se mnou fláknuto na trávník a byl jsem onálepkován chartistou a nepřítelem socialistického zřízení.
Možná někdy ten příběh napíšu. A možná Marek ked svým argumentačním vidlím přidá i ty blbé oxidy síry.