24.3.2015
Kategorie: Historie, Společnost

Dva kabáty ruského kolaboranta Vyvadila

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,29 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN SARKA 24|03|2015

Při sledování tahání si trička iniciativy “Neprojdou”, kterou hrdě založil a vede JUDr. Vyvadil mne napadlo co asi v senátu dělal v době vstupu naší vlasti do NATO. Trocha pátrání, ovšem přiznám se ulehčená příspěvkem Davida Černého na facebooku,  kterému tímto děkuji, vydala své ovoce.

 

Hle co jsem nalezl na stenozáznamu schůze Senátu PČR ze dne 30. dubna 1998? Vystoupení tehdejšího senátora Vyvadila:

Senátor Jiří Vyvadil: Pane předsedo, dámy a pánové, nebudu mluvit dlouze, byť musím říci, že v určitém smyslu dnešní vystoupení bylo pro mě historické, protože za dobu své politické, nechci říci kariéry, ale svého působení od roku 1989 jsem nezažil takový sled do značné míry obsahově totožných a možná i formálně totožných vystoupení. A musím říci, že v určité fázi – reakce budí reakci – jsem sám začínal už být z toho mírně nervózní.

Jsem vděčen Janu Kavanovi, který vnesl do rozpravy podle mě racionální tón, protože věci nejsou černobílé. Včera jsem váhal, zda mám sem přinést konsekventní po desítky let trvající stanovisko rakouské Sociálně demokratické strany. Ta, jak víte, nejenomže nevstoupila a nikdy nehodlá vstoupit a hledat tuto formu svého zajištění. A je to vládní strana, je to vládní strana po desítky let. A je to strana, která prostě má své racionální a pragmatické důvody, pro které se nedomnívá, že by přistoupení do NATO bylo zapotřebí. Stejně tak jako se například domnívá, že budování jaderných elektráren není moudré.

Chci tím jenom říci, že svět není černobílý. A mně se, přiznávám, trošku nelíbila tady argumentace – ona tedy více zazněla v Poslanecké sněmovně – kdo nevidí věci tak, jak je vidím já, tak je nedemokrat, není to dobrý člověk, není to moudrý člověk.

Během jediného měsíce poklesla podpora občanů pro vstup do NATO o 4 % a dneska je 50 % pro vstup, před měsícem to bylo 54 %. A to je celorepublikové.

Musím říci, že kdybych asi vyšel z názorů voličů v mém volebním obvodě, tak bych musel shledat, že to, jak já se budu dneska rozhodovat, by zřejmě moji voliči neakceptovali. Tam asi převážení prostě bude opačné.

A jde o to, že politik si tyto otázky musí samozřejmě klást, a musí si je zodpovědně klást tak, jako pan kolega Kavan. Jestliže společnost to vidí padesát na padesát, tak přiznávám, že jsem byl skutečně trošičku nesvůj v tom, jak ty věci jsou jednoznačné, slavnostní, dvacetkrát jsem tady slyšel „historická“ apod.

000vyvadil

Já nepochybně dnes podpořím otázku vstupu a přistoupení ČR do NATO. Ale na druhé straně přiznávám, že nemohu souhlasit se všemi těmi názory, které vlastně tvrdí, jakoby mnohé věci i z hlediska našeho zajištění a z hledisek bezpečnostních byly vyjasněny.

Pro mě trauma je, že jsem například členem Rady Evropy. A uvědomuji si, jak jedna třetina nově přistoupivších zemí vidí většinu otázek naprosto jinak. A budoucnost, klid a stabilita celé Evropy mimo jiné spočívá v tom, zda vůbec tyto země na východ od nás budou schopny vyřešit svůj naprostý ekonomický rozvrat, takřka neřešitelné sociální podmínky a zda vůbec tam bude existovat byť elementární řád. Když to tam nebude, tak přiznávám, že je dobré, že budeme v NATO. Ale to je pouze jakási pojistka. Ale přiznávám na druhé straně, že tyto země představují dneska možná reálněji, díky své vnitřní nepevnosti a nejistotě, větší vnější nebezpečí než v době před rokem 1989. A je to prostě výzva pro nás pro všechny, jak vážně se nad tím zamýšlet. A říkám poctivě, když vystupují kolegové z Ruska, Ázerbájdžánu, Arménie, tak ostatní Evropa jim naslouchá a cítí prostě mráz na zádech, protože vzájemně je to úplně jiný svět.

Čili – ano, já samozřejmě to podpořím. Ale zároveň bych chtěl říci, že tímto to v žádném případě nekončí, je to pouze jakási pojistka. Nic víc, nic méně, protože možná daleko větší úkoly nás čekají.

ZDROJ: Jan Sarka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 319,00 Kč
Vybráno 15.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
15 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.