kh1
15.11.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Důvody proč fandím Letné

Sdílejte článek:

ALENA JENDŘEJKOVÁ

Jakkoliv je pro mne exprezident profesor Václav Klaus nezastupitelným symbolem sametové revoluce a následného období, dovolím si v těchto památečních dnech ze své občanské pozice polemizovat z jeho nedávným výrokem. Nelze než souhlasit s tím, že zásadní úlohou naší doby je ubránit parlamentní demokracii a zachovat si národní identitu, ale ty zhoubné jevy, které naše porevoluční výdobytky ohrožují, spatřuji spíše v jiných sférách vlivu.


Jsou to z mého pohledu zcela nedemokratické instituty nastolené současnou vládnoucí garniturou v čele s premiérem. Jimi prosazená legislativa a direktivy se sice sofistikovaně tváří, že jsou v souladu s trendy moderní Evropy, ale ve svém důsledku spíše připomínají hlubokou historii, kterou ani moje letitá maličkost nezažila a zná ji pouze z vyprávění předchozích generací

Uhájit národní stát je veskrze krásná myšlenka, ale dnes se spíše stává pouhou pokryteckou a účelovou politickou proklamací, a to především z úst toho, kdo bez skrupulí otevírá náruč penězům z evropských fondů a na straně druhé se stylizuje do ochranitelské pozice silného muže bránícího naši národní identitu před imigrační politikou evropských struktur. Nelze popřít, že tento důmyslný populistický postoj zatím slaví úspěch v podobě výrazného politického vlivu. Části populace je zcela určitě sympatická snaha přinést za každou cenu maximum zdrojů do státního rozpočtu, důsledkem toho je ale přiškrcení a znechucení nezávislých individualit a menších podnikatelských seskupení. Drobní a střední podnikatelé jako základních články našeho ekonomického řetězce jsou stále více rdoušeni nesmyslnými byrokratickými opatřeními a jsou stále méně schopni orientovat se v neustále se rozrůstající legislativní džungli.

Z dílny Ministerstva financí se vynořily „perly“ v podobě kontrolního hlášení a EET ,jsou posvěcené naši parlamentní demokracií a vypadá to, jako by se v našem podnikatelském prostředí chtěly zabydlet navždy. Najednou jsme byli jako svobodní občané pasováni politickými rozhodnutími do pozice potenciálních podvodníků, nad jejichž hlavy je nutno zavěsit Damoklův meč a vyvolat atmosféru strachu. Stejně jako můj demokratický stát pochybuje nad mou podnikatelskou poctivostí, stejně tak i já mám jisté pochybnosti o možnosti nedemokratického anonymního zneužití získaných informací.

Intimní data s informacemi o naší činnosti jsou povinně odesílána v podobě kontrolních hlášení někam do „bunkru“ u Pardubic. S těmito daty pracují údajně pouze vyvolení a prověření jedinci daňové správy s povinností mlčenlivosti, přičemž ale nikdo nezná jejich původ ani odbornost. „Bunkrem“ je produkováno velké množství mnohdy zbytečných a zatěžujících výzev k odstranění nesrovnalostí v dokladových vazbách. Na úkor času, který bychom měli věnovat smysluplné činnosti a tím i tvorbě hodnot pro náš stát, plýtváme svou energií na opravy chyb a překlepů v evidenčních číslech dokladů a v časových datech. I po několika letech se stále zdráhám smířit s tím, že námi demokraticky zvolení zákonodárci mohli schválit naprosto nesmyslné sankce za neuposlechnutí těchto stupidních výzev nebo spíše za prodlení s reakcemi na ně. Jediné vysvětlení, které se nabízí, je, že se tento veskrze zvrhlý a perzekuční institut našich poslanců osobně netýká a týkat zřejmě nebude. Pokud ministryně financi hovoří o dalším plánovaném přitvrzení těchto sankcí, tak má za těchto podmínek v parlamentu velkou naději na úspěch.

EET v kombinaci s účtenkovou loterií je opravdu důmyslným nástrojem útoku na lidské půdy, které ale do vyspělé evropské společnosti příliš nepatří. Závist, šmírování a udavačství jsme tady již měli dávno, ale když jsme před třiceti lety cinkali klíči, chtěli jsme se přece posunout jinam a ne žít stylem „homo homini lupus“ Nelze se divit, že se účtenková loterie kapečku minula účinkem a ovládli ji profesionální hráči, protože vždycky platilo, že „kdo seje vítr, sklízí bouři.“

Daňové správě dnes vládne elektronická diktatura při malé možnosti zapojení logické úvahy, aktivní komunikace mezi daňovým subjektem a správcem daně je v podstatě na bodu mrazu. Součinnost s daňovým subjektem jako jedna ze zásad daňového procesu je vytěsňována vyhledávací činností daňové správy, což je šetření o nás bez nás, ve stylu praktik naší poválečné minulosti. Jaká může být motivace drobného a středního podnikatele přispívat do státního rozpočtu, když se jeho exekutiva k tomuto subjektu takto macešsky chová ? Jak motivovat klienta k respektu k veřejnému právu, když je v něm zakotveno tolik úskalí a nástrah ? Není s podivem, že daňový systém našeho malého státu je jedním z nejsložitějších v Evropě ? Nebo to snad máme my, kteří se tím živíme, kvitovat s povděkem ?

Přiznám se, že jsem se nikdy příliš nezabývala otázkou, zda někdo z politických kruhů podváděl, uplácel či se nechal uplatit, podstatné pro mne byly relativně široké mantinely pro svobodná rozhodnutí v mém profesním i osobním životě. Nyní na „stará kolena“ tak trochu lituji, že jsem si vybrala obor, který je tak tvrdě v područí politického zápasu a jehož pravidla se mění dle směru právě vanoucího větru. Ten vítr, který zrovna cítím, mrazí až příliš a není to určitě tím, že nadešel pozdní podzim.

  • Alena Jendřejková, daňový poradce
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 340 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 2,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.