kh1
15.11.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Důvody proč fandím Letné

Loading...
Sdílejte článek:

ALENA JENDŘEJKOVÁ

Jakkoliv je pro mne exprezident profesor Václav Klaus nezastupitelným symbolem sametové revoluce a následného období, dovolím si v těchto památečních dnech ze své občanské pozice polemizovat z jeho nedávným výrokem. Nelze než souhlasit s tím, že zásadní úlohou naší doby je ubránit parlamentní demokracii a zachovat si národní identitu, ale ty zhoubné jevy, které naše porevoluční výdobytky ohrožují, spatřuji spíše v jiných sférách vlivu.


Jsou to z mého pohledu zcela nedemokratické instituty nastolené současnou vládnoucí garniturou v čele s premiérem. Jimi prosazená legislativa a direktivy se sice sofistikovaně tváří, že jsou v souladu s trendy moderní Evropy, ale ve svém důsledku spíše připomínají hlubokou historii, kterou ani moje letitá maličkost nezažila a zná ji pouze z vyprávění předchozích generací

Uhájit národní stát je veskrze krásná myšlenka, ale dnes se spíše stává pouhou pokryteckou a účelovou politickou proklamací, a to především z úst toho, kdo bez skrupulí otevírá náruč penězům z evropských fondů a na straně druhé se stylizuje do ochranitelské pozice silného muže bránícího naši národní identitu před imigrační politikou evropských struktur. Nelze popřít, že tento důmyslný populistický postoj zatím slaví úspěch v podobě výrazného politického vlivu. Části populace je zcela určitě sympatická snaha přinést za každou cenu maximum zdrojů do státního rozpočtu, důsledkem toho je ale přiškrcení a znechucení nezávislých individualit a menších podnikatelských seskupení. Drobní a střední podnikatelé jako základních články našeho ekonomického řetězce jsou stále více rdoušeni nesmyslnými byrokratickými opatřeními a jsou stále méně schopni orientovat se v neustále se rozrůstající legislativní džungli.

Z dílny Ministerstva financí se vynořily „perly“ v podobě kontrolního hlášení a EET ,jsou posvěcené naši parlamentní demokracií a vypadá to, jako by se v našem podnikatelském prostředí chtěly zabydlet navždy. Najednou jsme byli jako svobodní občané pasováni politickými rozhodnutími do pozice potenciálních podvodníků, nad jejichž hlavy je nutno zavěsit Damoklův meč a vyvolat atmosféru strachu. Stejně jako můj demokratický stát pochybuje nad mou podnikatelskou poctivostí, stejně tak i já mám jisté pochybnosti o možnosti nedemokratického anonymního zneužití získaných informací.

Intimní data s informacemi o naší činnosti jsou povinně odesílána v podobě kontrolních hlášení někam do „bunkru“ u Pardubic. S těmito daty pracují údajně pouze vyvolení a prověření jedinci daňové správy s povinností mlčenlivosti, přičemž ale nikdo nezná jejich původ ani odbornost. „Bunkrem“ je produkováno velké množství mnohdy zbytečných a zatěžujících výzev k odstranění nesrovnalostí v dokladových vazbách. Na úkor času, který bychom měli věnovat smysluplné činnosti a tím i tvorbě hodnot pro náš stát, plýtváme svou energií na opravy chyb a překlepů v evidenčních číslech dokladů a v časových datech. I po několika letech se stále zdráhám smířit s tím, že námi demokraticky zvolení zákonodárci mohli schválit naprosto nesmyslné sankce za neuposlechnutí těchto stupidních výzev nebo spíše za prodlení s reakcemi na ně. Jediné vysvětlení, které se nabízí, je, že se tento veskrze zvrhlý a perzekuční institut našich poslanců osobně netýká a týkat zřejmě nebude. Pokud ministryně financi hovoří o dalším plánovaném přitvrzení těchto sankcí, tak má za těchto podmínek v parlamentu velkou naději na úspěch.

EET v kombinaci s účtenkovou loterií je opravdu důmyslným nástrojem útoku na lidské půdy, které ale do vyspělé evropské společnosti příliš nepatří. Závist, šmírování a udavačství jsme tady již měli dávno, ale když jsme před třiceti lety cinkali klíči, chtěli jsme se přece posunout jinam a ne žít stylem „homo homini lupus“ Nelze se divit, že se účtenková loterie kapečku minula účinkem a ovládli ji profesionální hráči, protože vždycky platilo, že „kdo seje vítr, sklízí bouři.“

Daňové správě dnes vládne elektronická diktatura při malé možnosti zapojení logické úvahy, aktivní komunikace mezi daňovým subjektem a správcem daně je v podstatě na bodu mrazu. Součinnost s daňovým subjektem jako jedna ze zásad daňového procesu je vytěsňována vyhledávací činností daňové správy, což je šetření o nás bez nás, ve stylu praktik naší poválečné minulosti. Jaká může být motivace drobného a středního podnikatele přispívat do státního rozpočtu, když se jeho exekutiva k tomuto subjektu takto macešsky chová ? Jak motivovat klienta k respektu k veřejnému právu, když je v něm zakotveno tolik úskalí a nástrah ? Není s podivem, že daňový systém našeho malého státu je jedním z nejsložitějších v Evropě ? Nebo to snad máme my, kteří se tím živíme, kvitovat s povděkem ?

Přiznám se, že jsem se nikdy příliš nezabývala otázkou, zda někdo z politických kruhů podváděl, uplácel či se nechal uplatit, podstatné pro mne byly relativně široké mantinely pro svobodná rozhodnutí v mém profesním i osobním životě. Nyní na „stará kolena“ tak trochu lituji, že jsem si vybrala obor, který je tak tvrdě v područí politického zápasu a jehož pravidla se mění dle směru právě vanoucího větru. Ten vítr, který zrovna cítím, mrazí až příliš a není to určitě tím, že nadešel pozdní podzim.

  • Alena Jendřejková, daňový poradce
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 7 718,11 Kč
Vybráno 22.05%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 265 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 2,73 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.