BIDEN3
15.1.2022
Kategorie: Ze světa

Důvěra v prezidenta

Sdílejte článek:

LAWRENCE KADISH

Když Velká hospodářská krize zničila naděje a sny lidí po celé Americe, tak důvěru svých spoluobčanů ztratil dokonce i prezident, který po 1. světové válce zachránil Evropu před hladomorem a jenž jako ministr obchodu USA prokázal mimořádné organizační schopnosti.

Herbert Hoover při své snaze o setrvání v Bílém domě i pro druhé volební období prohrál s mužem, který Američanům vdechl naději a důvěru a především si získal důvěru té čtvrtiny národa, která byla bez práce. Franklin Delano Roosevelt získal téměř 23 milionů volebních hlasů, Herbert Hoover jich získal téměř 16 milionů. Poměr získaných hlasů volitelů byl ještě výmluvnější: 472 ku 59.

Přesto – jak nám historikové připomenou – Roosevelt, přes všechny své iniciativy, nebyl schopen během svých prvních dvou funkčních období s krizí skoncovat. Podařilo se mu však obnovit a udržet důvěru Američanů tím, že v nich probudil hrdost na sebe samé a dal jim víru, že je čeká daleko lepší budoucnost.

Prezident Lyndon B. Johnson se po šokujícím atentátu na Johna F. Kennedyho ocitl v čele národa, který za ním pevně stál. Přesto jeho popularita po oznámení, že nebude usilovat o druhé funkční období, byla na 36 %, protože válka ve Vietnamu uvázla na mrtvém bodě a americkými městy otřásaly protiválečné protesty.

Americký národ tehdy ztratil důvěru v muže, který po temných dnech v Dallasu Ameriku pozvedl. Politický pragmatik Lyndon B. Johnson uznal, že v důsledku ztracené důvěry nebude dále schopen efektivně vládnout. Věděl, že je čas opustit Oválnou pracovnu.

Dalším příkladem amerického prezidenta, kterému se nepodařilo získat důvěru amerického lidu, je Jimmy Carter. Při svém pokusu o znovuzvolení prohrál s charizmatickým a inspirativním lídrem Ronaldem Reaganem. Podle historiků byli s Carterovým funkčním obdobím, spojeným s nezvládnutým pokusem o osvobození rukojmích v Teheránu a slabou ekonomikou, nespokojeni i demokraté.

Pobyt Joea Bidena v Bílém domě bude posuzován z podobné perspektivy. Není pochyb o tom, že na něj bude pohlíženo jako na vrchního velitele, který nařídil náš chaotický ústup z Afghánistánu, složil ruce do klína tváří v tvář plíživé inflaci a prosadil rozpočet s deficitem ve výši mnoha bilionů dolarů, který má potenciál zruinovat budoucí generace, které jej budou muset splácet. V důsledku toho všeho ztrácí Biden důvěru amerického lidu. Nejnovější průzkum veřejného mínění ukazuje, že s jeho počínáním není spokojena více než polovina Američanů. Demokraté se již otevřeně dohadují, kdo bude jejich kandidátem, až Bidenovi skončí první funkční období.

Pro Bidena by to ale mohlo být ještě horší.

Například ve Velké Británii může ztráta důvěry vést k okamžitému pádu vlády.

Pokud Dolní sněmovna Spojeného království přijme usnesení o “nedůvěře”, současný premiér a jeho kabinet jsou povinni rezignovat. Díky tomu si britský premiér neustále uvědomuje potřebu udržení si důvěry parlamentu a britských voličů, kteří poslance zvolili.

Nadcházející volby do Kongresu v polovině prezidentského funkčního období (tzv. midterm elections) se mohou stát zlomovým bodem pro schopnost Bidenovy administrativy vládnout. Tyto volby odhalí mnohem přesněji než jakýkoliv průzkum, zda americký lid důvěřuje prezidentovi popletovi, který opakovaně politicky selhal.

Během své historie si Amerika vytrpěla mnoho, ale z její historie jasně vyplývá, že její občané nemají trpělivost s prezidentem, v něhož ztratili důvěru.

Výrok, že národ může přežít nepředstavitelné strádání nebo dokonce porážku na bitevním poli, ale nemůže přežít ztrátu důvěry ve svého vládce, se přisuzuje jednomu starověkému filosofovi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 943 times, 8 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)