cigareta-kour-hospoda
3.12.2017
Kategorie: Společnost

Duše (ne)kuřácké hospody

Sdílejte článek:

MARTIN MARX

Byli jsme včera v naší oblíbené putyce Karlův sklep, což je řečeno archaickou terminologií taková tři a půl s větrákem. Větrákem se míní opravdu větrák ne zvětralé pivo. Pivo tam naopak hýčkají tak dobře, že i prostá desítka Gambrinus se dá normálně pít, když se zrovna necítíte na plnotučný, který umí pochopitelně taky dobrý.

Mám v oblibě tu hospodu už od kuřáckých dob, ale chodili jsme tam i v pauze mezi kuřáckými relapsy. Protože celé to prostředí je naprosto ideální pro typické hospodské činnosti. Jako je hádání se o to, kdo vlastně zavinil a vyhrál druhou světovou válku, jestli jsou Žáby v mlíce blbost nebo dobrej nápad, čí šéf je větší debil, kterej metal je víc heavy , proč Horáček chodí na sedmdesátikilometrový procházky, a že by měl konečně podívat na The Wire a GoT a já na Punishera. A teď už prý ne tak na první druhý nebo třetí film, ale na seriál od Netflixu. 

Co vstoupil v platnost zákon na vysírání kuřáků, byly jsme tam podruhý. Poprvý to byla znatelná slabota. Hromada štamgastů co sem chodila provozovat stejný sport jako my nebo čumět na trvale zapnutý sportovní kanál, odpadla. Hospoda je ale skoro v centru, takže patří k těm, které mají velkou šanci časem natáhnout jinou klientelu a hlady majitel ani personál neumřou. A zjevně se tak už i z části stalo. Včera všude rezervace, sražené stoly, dvě velké společnosti, plus pár lidí typu jídlo pivo a pryč. Kšeft je, ale strašlivě se proměnil. Tahle putyka byla proslavená rychlým zaléváním. Nikdy člověk nekolébal prázdnou sklenici při vyhlížení číšníka. A když myslím nikdy tak za těch snad deset a víc let co tak chodíme, nikdy. 

To už je pryč. Protože objednávka: Dvě deci chardonnay , dvakrát dvě deci tramínu, deci merlotu, jedno preso s mlíkem tři bez mlíka, jedno cappucino, tři džusy pomerančový, dva mrkvový a jeden cider se odbavuje úplně jinak, než když si stůl poručí pět piv a něco k pití, třeba ještě jedno pivo. Z hospody zůstala vnější slupka, ale změnil se sortiment, klientela a definitivně i atmosféra. Ta televize ze sportem myslím půjde brzy ze zdi a vystřídá jí tabule s nabídkou dietních předkrmů. A věřím, že to spoustě lidí bude připadat lepší. 

Jenže. Bez náhrady zmizel fungující fenomén. Zmizel, protože stát rozhodl, že má zmizet. Zmizel, se zdůvodněním, že bez něj nám bude líp. Že je to zdravý, skvělý a pozitivní, že zmizel. No jo. Jenže….víte že z věcí které máte rádi, neexistuje snad žádná, u které by nešlo najít tři čtyři důvody, proč by bylo lepší aby zmizela? A že když se stát a stát nejsme my, stát jsou lidi, kteří se díky nahodilému přepočtu voleb za něj dočasně prohlásí, lidi jako Babiš, Okamura, Zeman Sobotka, Zaorálek, Kalousek a kdejakej jinej zabroušenej a vybroušenej klenot se jen nachomítne, zkrátka když se tyhle lidi rozhodnou, že něco funkčního co máte rádi zmizí, tak to zmizí. Puf. A bude to zmizelý.

OK, klidně si s takový režimem souhlaste, když vám ty důvody stačí. Ale nikdy ….nikdy o takovým režimu nemluvte jako o svobodným režimu! Nikdy!

Autor: Martin Marx

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...