virus3
16.3.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Důležitý objev polského vědce. Může pomoci v boji s koronavirem SARS-CoV-2

Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Prof. Marcin Drąg z Vratislavské Polytechniky se svým týmem rozpracoval enzym, jehož působení může být pro boj s koronavirem SARS-CoV-2 klíčové.“Jestli budeme s enzymem zacházet jako se zámkem, pak my jsme do něho přidělali klíč“ – říká vědec.

„Je to právě ta nejdůležitější bílkovina – mezi mnoha identifikovanými – o nimž potajemně hovoří firmy, hledající superrychlý diagnostický test“ – tak o vyzkoumaném enzymu hovoří prof. Marcin Drąg z Vratislavské Polytechniky, laureát ceny Nadace polské vědy za rok 2019 na poli chemie a materiály.

Výzkum vedený vědci z Vratislavi se také stává základnou pro vyhledávání léku na COVID-19.

Enzym, který tým zkoumal – proteáza SARS-CoV-2 M pro – přeruší bílkoviny, které jsou v tom viru. “To mu umožňuje přežití. Zabrzdění účinku tohoto enzymu okamžitě způsobí, že ten virus hyne“ – vysvětluje vědec.

“Kdyby byl zpracován lék, jenž by inhiboval působení tohoto enzymu (brzdil by jeho aktivitu – PAP), tak koronavirus prakticky zabíjíme. To je známé z předchozí epidemie koronaviru – SARS“ – hovoří vědec.

“Jestli budeme s tím enzymem zacházet jako se zámkem, pak jsme k němu přidělali klíč“ – porovnává vědec. Jak dodává, ten enzym byl známý, ale byly k němu miliony kombinací „klíčů“. „A my jsme našli jeden klíč, který do toho enzymu pasuje“ – upřesňuje vědec.

Expert vysvětluje, odkud výzkumníci získali ten pro enzym koronaviru klíčový enzym – a odkud věděli, že je tak důležitý.

“Po několik let spolupracujeme se skupinou prof. Rolfa Hilgenfelda z Univerzity v Lübecku v Německu. Publikovali jsme spolu práce v době epidemie viru Zika, a naposled i publikace o nemoci denga a viru Západního Nilu. Prof Hilgenfeld měl obrovský vliv na zániku předchozí epidemie SARS” – hodnotí prof. Drąg. Za pandemie SARS (v letech 2002/2003) publikoval prof. Hilgenfeld trojrozměrnou struktru proteázy viru SARS a jejího prvního inhibitoru. O několik let později na památku této události vznikla v Singapuru dokonce socha.

“Začátkem února tohoto roku, kdy už prof. Hilgenfeld získal enzym – proteázu koronaviru SARS-CoV-2 – přivezl mi jí do Vratislavi. Tehdy jsme ji začali zkoumat podrobně“ – hovoří vědec. A dodává, že proteáza současného viru SARS-Cov2 je velmi podobná proteáze viru SARS-CoV (z r. 2002), na níž prof. Hilgenfeld pracoval.

Jak vysvětluje, je to unikátní enzym (“rozpozná glutamin v pozici P1″). “U lidí prakticky takové enzymy nejsou“ – ujišťuje výzkumník. Proto také lze mít naději, že jestliže vzniknou léky, napadající tento enzym, budou viru škodit, ale nebudou už škodit člověku. A to znamená, že budou méně toxické.

Publikace (s výsledky výzkumů) týmu prof. Drąga je ještě v recenzi, ale jeho tým již své výsledky bezplatně zpřístupnil vědcům celého světa. Nepatentovali jsme to. Preprint publikace je dostupný online. Je to dar mé laboratoře pro všechny zainteresované.“ – poznamenává vědec. A dodává, že za několik dní po publikování zájemci nechybí. S otázkami a návrhy spolupráce se hlásí týmy z různých částí světa.

“To, co jsme nyní zveřejnili – je jedna z nejdůležitějších informací, jaké o tomto enzymu lze mít. Toto je jeho plná substrátová preference“ – upřesňuje výzkumník. Ty výzkumy ukazují, na jaké aminokyseliny se enzym může vázat v klíčových pozicích. “Můžeme říci, zda to jsou velké, malé, hydrofóbní nebo alkalické aminokyseliny. Můžeme i vytvořit mapu nejdůležitějšího místa tohoto enzymu a dopasovat na něj třeba i léky, které se už na trhu nacházejí“ – hovoří vědec.

Dodává, že tyto výzkumy mohou využívat také chemici, nebo firmy, aby vytvořili na virus SARS-CoV2 nové bioaktivní sloučeniny, a také firmy na zpracování diagnostických testů, které by dovolovaly rychleji zjistit, zda dotyčný má koronavirus.

„V současné době máme na mušce z tohoto viru další bílkoviny, nejen proteázy. Tempo práce je opravdu nevšední“ – poznamenává prof. Drąg.

Vratislavští výzkumníci mohli své výzkumy provést tak rychle díky tomu, že prof. Drąg dříve zpracoval novou technologickou platformu, umožňující získávání biologicky aktivních sloučenin, zejména Inhibitorů proteolityckých enzymů.

Jím zpracovaná Hybridní Kombinatorická Knihovna Substrátů (HyCoSuL) dovoluje navrhovat a získávat vysoce aktivní i selektivní chemické nástroje. Technologická platforma využívá širokou řadu aminokyselin (které se v přírodě nevyskytují) k monitorování aktivity proteolityckých enzymů.. Ta může sloužit k zpracování nových terapií, léků, nebo diagnostických metod. Právě za výzkum byl profesor Drąg v r. 2019 vyznamenán Cenou Nadace pro polskou vědu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 489 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)