SUMMITEU
16.7.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Držte si klobouky, zítra to začne…

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJakoby téměř bez zájmu našich oficiálních médií, začíná zítra v Bruselu zásadní jednání o rozpočtu EU a současně i o tak zvaném „stimulačním balíčku” pro obnovu Evropy po koronaviru. V něm se má rozdělit „vybraným, postiženým zemím” téměř  750 miliard EUR (855 miliard USD), z toho 500 miliard EUR v grantech a 250 miliard EUR v půjčkách pro země EU. Zmíněné granty pak mají být „jištěny” společným dluhem mezi zeměmi EU.

Proč ale okolo tak závažné schůzky panuje jakési rozpačité ticho? Proč se všichni naši oficiální „názorotvůrci” tak usilovně dívají jinam? Proč neslyšíme oslavné famfáry a obvyklá slova o evropské jednotě, vzájemném porozumění, dalším, společném směřování Únie a podobně? Jestlipak  to nebude tím, že se žádná selanka, žádné porozumění a už vůbec žádná jednota nečekají….

Ve hře je totiž příliš mnoho. Nejen společné, astronomické zadlužení na generace, nejen hádky, kdo a na úkor koho urve větší kus balíku, ale i věci ne-ekonomické. Výsostně politické, které mohou předurčit další směřování Únie. Vytyčení pozic jednotlivých aktérů proběhlo před pár dny, hned po začátku německého předsednictví. Německý ministr zahraničí Heiko Maas  v interpelaci poslancem AfD Bystroněm jasně a nekompromisně sdělil, že Německo protlačí nějakou formu přerozdělování migrantů a že tuhle „solidaritu” vnutí i těm „východním untermenschen” z V4.

Zároveň bylo ze struktur EU jasně řečeno, že jakékoli peníze z EU budou vázány na dodržování zásad „právního státu”, což je bič, připravený na Poláky a Maďary. Ale nebyl by to bojovný Viktor Orbán, kdyby se hned  vzápětí neozval. Přesněji, kdyby netřískl do stolu. V zádech má rezoluci, přijatou před pár dny maďarským parlamentem (drtivou většinou 128 hlasů proti 16 s 1 abstencí), která jej zavazuje ke schválení rozpočtu pouze tehdy, splní-li Evropská unie určité maďarské podmínky. Ty zahrnují, kromě spravedlivého rozdělení finančních prostředků mezi bohatší a chudší země,  také „nevázání finančních prostředků na ustanovení o právním státu”. Tedy, nediplomaticky řečeno – chcete-li náš souhlas, a vy jej teď moc potřebujete, nemontujte se do nás.

 Podle agentury Bloomberg se k tomu mluvčí Orbánova Fidesu vyjádřil slovy silnými a nezvykle otevřenými: “Postupy EU v oblasti právního státu se proměnily v ideologický a politický hon na čarodějnice” A proto: “Jejich ukončení se stalo nezbytnou podmínkou pro převzetí společného dluhu a společné rozhodování o budoucnosti evropských národů.”

Ovšem kromě onoho „ukončení sankčních postupů, které EU zahájila proti Maďarsku a Polsku” je v usnesení maďarského parlamentu ještě jeden bod. Ze kterého se většina euro-funkcionářů přímo osype. Zákaz „evropského” financování „organizací, které vykonávají politické činnosti v přestrojení za občanskou společnost.” Tedy požadavek, zatrhnout EU financování politických neziskovek. A to je rána na solar. Na samou podstatu Eurounijní politiky.

Podle dalších zdrojů ani Orbán nečeká, že prosadí vše. Ale pokusí se o dohodu, kterou pak prodá jako vítězství doma. Protože vetování rozpočtu by jej stálo neúměrnou poltickou cenu. Karty však má v ruce vysoké…

Zajímavé ovšem je, že summit o rozpočtu nemusí ztroskotat jen na vzdorovité V4. Jako potížisté se najednou začínají jevit i dříve vzorní Evropané. I když z diametrálně odlišných pozic. Švédský premier po jednání s tím španělským nevyloučili veto rozpočtu. Oba chtějí ještě více Green dealu a další, ráznější kroky k řešení změny klimatu. K tomu i více moci Bruselu: “Máme společný cíl, kterým je vymyslet silnější Evropu….”

Naproti tomu nizozemský premiér Mark Rutte požaduje větší kontrolu grantů. Aby peníze šly skutečně na obnovu ekonomiky a ne „do luftu” na obskurní projekty (typu zelené šílenství), ze kterých půjde v tichosti „malá domů” do nejrůznějších kapes. Žádá záruky, že nezbytné ekonomické reformy budou opravdu uskutečněny: “Nebyl bych schopen vysvětlit, jak můžeme udělit granty, aniž by byly slíbeny vážné reformy a současně způsoby, jak zajistit, aby k nim skutečně došlo.” K výsledku summitu je však už předem docela skeptický, neboť jako insider dobře ví, že přísná kontrola je to poslední, co by si v Bruselu přáli: “Reakce na zákulisí našich návrhů mi nedávají naději na šanci dosáhnout dohody.”

Takže to bude zajímavé. Pohodlně se usaďte a sledujte nastávající zápas pozorně, hraje se o mnoho. I o nás. Protože svěrací kazajka EU, jak se najednou zdá, drží už jen na pár posledních stezích. Ale nikdo neví, kolik jich vlastně zbývá a jaký tlak ještě vydrží….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 261,00 Kč
Vybráno 32.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 559 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.