jameswatson
14.1.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Držitel Nobelovy ceny přišel o tituly kvůli tvrzením o souvislosti mezi rasou a inteligencí

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Držitel Nobelovy ceny, americký vědec James Watson, byl zbaven svých čestných titulů po svých opakovaných komentářích o souvislosti mezi rasou a inteligencí.

V televizním pořadu tento průkopník studií DNA učinil poznámku o tom, že geny způsobují rozdíl v průměrném výsledku výše IQ mezi černochy a bílými.

Renomované výzkumné centrum Cold Spring Harbor Laboratory, jehož byl Watson mezi lety 1968 a 1993 ředitelem, jeho poznámku označilo za “nepodloženou a lehkomyslnou”.

Watson podobnou poznámku učinil i v roce 2007 a poté se za ní omluvil. Ovšem nikoliv pod tlakem argumentů, ale pod tlakem perzekuce.

Watson v roce 1962 získal společně s kolegy Wilkinsem a Crickem Nobelovu cenu za své objevy v oblasti DNA. V roce 2014 svou medaili prodal na protest proti tomu, že je kvůli svým rasovým poznámkám vědeckou komunitou odstrkován.

V současné době je v pečovatelském domě, kde se zotavuje po autonehodě.

V roce 2007 prohlásil, že je sklíčený ohledně vyhlídek Afriky, protože všechna západní sociální politika je postavena na přesvědčení, že “jejich inteligence je stejná, jako naše – ačkoliv všechny testy ukazují, že tomu tak není”. Průměrné IQ subsaharských Afričanů je podle veřejně známých výsledků měření až o 30 bodů nižší, než je IQ Asiatů, nebo Evropanů. Jen se o tom veřejně nemluví. Je to společenské tabu.

Watson tehdy dodal, že ačkoliv doufá, že si jsou všichni rovni, “lidé, kteří museli jednat s černými zaměstnanci, zjistili, že tomu tak není”.

Po těchto slovech přišel Watson o svou práci jako rektor laboratoře a byl zbaven svých veškerých administrativních povinností. Omluvil se, díky čemuž mu byly ponechány jeho čestné tituly.

Těchto titulů jej ale nyní Cold Spring Harbor Laboratory zbavuje, protože “jeho názory se nezměnily”.

“Prohlášení doktora Watsona je zavrženíhodné, odporující vědě,” vyjádřilo se centrum, kde jedna ze škol nese Watsonovo jméno.

Jeho syn Rufus se jej pokoušel zastat s tím, že není rasistou, jen jeho názory “reprezentují jeho spíše omezenou interpretaci genetického osudu”.

Autor: Filip Vávra

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 5 462 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
96 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.