carbon-3185011_1280
30.7.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Dřevěné brikety jako ekologické palivo

Sdílejte článek:

Dnes se hodně dbá na to, aby se topilo ekologicky. Roli však hraje i ekonomické hledisko, všichni chceme topit levně. Obě tyto podmínky přitom dokonale splňují dřevěné brikety, jsou ještě výhodnější než dřevo v surové podobě.

Kvůli nakažení českých lesů kůrovcem je nyní cena dřeva poměrně nízká. Proto, i když za oknem panují vysoké teploty, je vhodné myslet na zimu a zásobit se již nyní. Nízká cena dřeva se projevuje i na výhodné ceně dřevěných briket. Proč je před dřevem upřednostnit?

Dřevěné brikety se vyrábí ze zbytků dřeva

Dřevo je ekologické palivo, jedná se o obnovitelný zdroj. Než strom vyroste, trvá to desítky let, ale pořád ho dokážeme „vyrobit“ snadněji než například uhlí. Dřevěné brikety jsou ale ještě o fous ekologičtější, jelikož se vyrábí z dřevních zbytků. Nemějte strach, nemají kvůli tomu žádnou nižší výhřevnost, nejsou nekvalitním palivem, spíš naopak.

Na pilách při zpracování dřeva vzniká spousta odpadu v podobě pilin. Tyto piliny se pak vezmou, pod vysokým tlakem a za vysoké teploty se slisují a výsledkem jsou dřevěné brikety. K pilinám není přidáváno žádné lepidlo, žádná příměs, tvar drží díky celulóze, která se roztaví a funguje jako pojivo.

Jak se topí dřevěnými briketami?

Pohodlně. Nemusíte štípat žádné dřevo, nemáte všude okolo třísky. Vhodné je rozdělat oheň pomocí podpalovače, dřeva či kousku brikety. Spalovací prostor byste briketami měli zaplňovat maximálně do jedné poloviny, protože při hoření zvětšují objem. Pro zapálení je potřeba hodně kyslíku, pro hoření naopak přivřený přívod. Vzniká jen malé množství popela, který je však přírodní a lze ho použít jako výborné minerální hnojivo.

A kde dřevěné brikety koupit? Například online na webu briketydrevene.cz. Dopravu po celé ČR mají zdarma a nyní nabízí výhodné mimosezónní ceny. V nabídce mají válcové brikety v různých délkách.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 255 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.