energieelektrome
29.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Drahé energie jsou také produktem ze „štrasbursko-bruselské dílny“

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Regulace, dotace, nařízení, kvóty, omezování, plýtvání. To jsou produkty vedení Evropské Unie. Před cca 10 lety v „energetických balíčcích“ schválená, nedomyšlená legislativa, prosazená Německem, přináší hořké plody.

Současný růst cen energií je důsledkem nekompetentních, krátkozrakých rozhodnutí bruselské vrchnosti. Evropská unie nastavila před cca 10 lety tzv. „energetickými balíčky“ přísnou regulaci trhu s energiemi. Výrobci, přepravci i prodejci musí být oddělení a musí vyrobenou energii nejdříve prodat na energetické burze. Do řetězce mezi výrobcem a spotřebitelem je tedy vloženo několik dalších firem: provozovatel přenosové soustavy, provozovatel distribuční soustavy, operátor trhu a obchodník s elektřinou, což energii konečnému spotřebiteli prodraží.

Tato legislativa nějak fungovala, dokud nabídka energie převyšovala poptávku. Postupně se omezovaly dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu, v nichž cena byla stanovena buď pevně nebo na základě nějakého vzorce, např. s vazbou na cenu ropy v minulém kvartálu. Obchodníci s energiemi nakupovali čím dál větší podíl energií na spotovém trhu, tedy uzavírali pouze krátkodobé kontrakty. Např. plyn je v létě podstatně levnější, protože není tak velká spotřeba a dá se uskladnit v zásobnících.

Ceny energie ve všech státech se tedy odvíjejí od burzovní ceny. To znamená, že když se na území jednoho ze států EU přestane vyrábět část energie, např. tím, že v Německu přestane foukat a nebude svítit slunce, tak lokální nedostatek začne mít vliv na cenu v celé Evropské unii.

Obdobně to funguje i s plynem. V zásobnících je u nás uskladněno přes 3 miliardy m3 zemního plynu, ale ten patří obchodníkům a ti ho mohou prodat tam, kde chtějí, tedy i mimo území ČR.

Pokud budou v platnosti „energetické balíčky“, nařízené Evropskou unií, tak žádná státní energetická koncepce nemůže zajistit trvalý dostatek levné energie pro ČR. I kdyby u nás postavili třeba 5 dalších elektráren.

Další „vynález“ bruselské vrchnosti jsou „emisní povolenky“, s nimiž se obchoduje a dokonce spekuluje. Při výrobě 1kWh elektrické energie v uhelné elektrárně vznikne cca 570 g CO2. Za „emisní povolenku“ na 1 tunu CO2 se v současnosti platí přes 70 €. Pro domácí spotřebu vyráběná elektřina by mohla být převážně z „čistých zdrojů“. Protože se ale vyváží české uhlí ve formě elektřiny (vývoz činí cca 20% vyprodukované elektřiny), tak i český spotřebitel platí více na emisní povolenky.

Naši legislativci nezaostávají v tvorbě absurdních regulací za „bruselskými“. Dopravit elektrickou energii z vlastní solární elektrárny na střeše domku svému známému na druhé straně ulice stojí více než dvojnásobek, než dopravit stejné množství energie v zemním plynu z Ruska do ČR. V tom jsme na tom ze všech států Evropské unie asi nejhůř.

O cca 40 miliardách Kč, které u nás každoročně platíme solárním baronům, je zbytečné se rozepisovat. Jen připomenu, že tento megatunel, který nám sebere celkem cca 1 000 miliard Kč, je také důsledkem nekompetentního naplňování rozhodnutí bruselské vrchnosti našimi politiky. Nebo byl tento megatunel zorganizován záměrně a umožnil zbohatnout těm, kteří měli včas potřebné informace, dokončili stavbu elektráren v krátkém termínu a tím získali nejvyšší dotace na vyrobenou elektřinu? Ty informace mohli získat nejdříve pouze od politiků…

Přiměje současná energetická krize naši a bruselskou vrchnost ke změně legislativy, nebo se máme připravit na pravidelné opakování krizí a další zdražování?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 469 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)