elektrina
18.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Drahá energie – spor Fialy s Havlíčkem

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonBudoucí premiér Česka Petr Fiala prohlásil, že politickou odpovědnost za krach Bohemia Energy nese Babišova vláda a že by měl ministr průmyslu Karel Havlíček rezignovat. Havlíček prohlásil, že Fiala o energetice nic neví.

Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že politická odpovědnost za konec několika dodavatelů energií nepochybně existuje. V případě, že by nebylo po volbách, měl by podle něj Havlíček rezignovat. V současné situaci podle něj musí ministerstvo průmyslu a ERÚ poskytovat lidem dobré a rychlé informace, což se neděje. Úřady vyzval, aby spotřebitelům poskytly konkrétní návody.

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví. Reagoval tím na Fialovo vyjádření, že ukončení činnosti několika dodavatelů energií je selháním ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Spor o drahou energii ukazuje, co se v nejbližší době dá očekávat. Nová pětikoalice na čele s Petrem Fialou bude všechno házet na Andreje Babiše (Babišova drahota), podobně, jako Babiš házel problémy na vládu ODS. Nicméně, co se energetiky týče, nemají si Fiala s Havlíčkem co vyčítat. Zásadní pro českou energetiku bude zajištění nového výkonného zdroje náhradou za uhlí a za dosluhující jaderné elektrárny. Bývalá sněmovna i vláda (po dohodě s tehdejší opozicí, budoucí vládou) prosadila, že se tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech nesmí zúčastnit ruské a čínské firmy. Zbývá tak Francie, USA a Jižní Korea. O tom jsem podrobněji psal zde. Od té doby se změnila cena elektřiny na burze přímo dramaticky ke 120 EUR/MWh, což se jistě promítne do ceny elektrické energie. Jistě si vzpomenete na to, jaké obavy poslanci projevovali o to, aby díky novým Dukovanům nestoupla cena elektřiny pro koncové spotřebitele. Nyní je jasné, že cena elektřiny stoupne možná až k 6 Kč/kWh včetně distribučních nákladů a tendr na Dukovany ještě ani nebyl vyhlášen – paradox doby.

Fialovo vyjádření o tom, že při krachu Bohemia Energy selhala vláda a ERÚ, je typická politika a jasně prokazuje, že Fiala o energetice nic neví, neví totiž hlavně nic o pravicové politice. Je to představitel jakési „středové“ politiky, která by chtěla mít všechno pod kontrolou a de facto rozhodovat, za kolik se bude prodávat rohlík v krámě. Tento způsob uvažování svědčí o tom, že se zásahů státu do ekonomiky nejen že nezbavíme, ale budou v podobném duchu jako u vlády Andreje Babiše.

V Událostech na ČT 17.10. 2021 navíc zaznělo, že Fiala je pro snížení deficitu státního rozpočtu nejméně na 300 miliard Kč místo stávajícího návrhu asi 380 miliard. Podle jiného zdroje z ODS je údajně ODS pro snížení deficitu nejméně o 130 miliard Kč, tj. na 250 miliard Kč. Jsem velmi zvědav na to, v čem bude nová vláda škrtat. Bude prý zrušena sleva pro důchodce ve vlacích a autobusech – údajně se uspoří asi 5 miliard korun. Odváží se nová vláda škrtat ve výdajích na obranu, když se přihlásí k tomu, že budeme na obranu dávat 2 % HDP? Sníží investiční výdaje státu, když na nich závisí výstavba páteřních dopravních komunikací? Čeká nás údajně rozpočtové provizorium do konce března 2022 – ale to prý nevadí. Sníží tedy mzdy státních zaměstnanců? To sotva.

Drahá energie jen obnažila základní problém politiky EU – tím je příklon k politice záchrany klimatu, která klima nezachrání (na to lidstvo stále ještě nestačí, klima je záležitostí soustavy Slunce-Země), zato ohrozí a zlikviduje evropský průmyslu ještě dokonaleji, než Asie (Čína), která likviduje nedostatkem čipů do automobilů automobilový průmysl nejen v Česku.

Petr Fiala svým postojem jen dokládá, že nerozumí nejen energetice, což bych mu s jistou drobnou výhradou i odpustil, ale především není pravicový politik, který chce minimální zásahy státu do tržní ekonomiky. Jen tak může tvrdit, že za krach Bohemia Energy může MPO a ERÚ, což jsou sice instituce s razítky, ale o ceně elektřiny na burze fakt nerozhodují. A pokud mlčí o tom, že za prudkým zdražením elektřiny je politika záchrany klimatu a vysoké ceny emisních povolenek, je zřejmé, že tyto hlavní faktory zcela ignoruje.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 529 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)