elektrarna
17.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Drahá elektřina? Poděkujte EU a jejím emisním povolenkám!

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

SEDLACEKPřed pár lety eurohujeři pranýřovali Klause ml. za výrok, že „musíme vystoupit z EU, i kdybychom měli o třetinu zchudnout“. Teď to ovšem vypadá, že to dopadne naopak – pokud v EU zůstaneme, výrazně zchudneme. Možná mnohem víc než o třetinu.

Média nám pořád vtloukají do hlavy, jak je EU prospěšná, protože nám dává ty „dotace“ (byť i u nich je přínos přinejmenším pochybný). Co se ale zdaleka tolik neprobírá, je skutečnost, že prudký růst ceny elektřiny, který nyní vidíme, je v první řadě důsledkem „klimatické politiky“ EU.

Brusel se totiž rozhodl vyhlásit válku energetickým zdrojům, které nezapadají do představ klima-alarmistů. Již nějakou dobu tu platí, že kdo vyrábí elektřinu např. z uhlí, musí platit tučné peníze za emisní povolenky (tento systém je podle mě zcela nesmyslný, přírodě nijak nepomůže, ale to zřejmě v Bruseli nikoho nezajímá). A v posledních týdnech cena emisních povolenek stoupá do závratných výšin.

Nás v ČR se to dotýká obzvlášť, neboť uhlí představuje asi 40 % našich energetických zdrojů – a tím pádem s růstem cen emisních povolenek samozřejmě roste i cena elektřiny. Tato cena na burze trhá rekordy a je více než jasné, že v příštím roce nalezneme na složenkách za proud mnohem vyšší cifry než letos.

A nejde tu jen o samotnou elektřinu. V návaznosti totiž roste i cena všeho zboží a služeb, protože téměř vše je závislé na elektřině a její cena se promítá i do ceny výrobků. Tím pádem cena elektřiny ještě více zvedne současnou inflaci, což znehodnotí naše úspory a např. i vymaže valorizaci důchodů (i když se důchody zvednou, tak si za to důchodci budou moci koupit méně věcí, protože ceny porostou mnohem rychleji).

A to ani nemluvím o tom, že EU hodlá ještě přitvrzovat (zejména pomocí Green Dealu) a jejím cílem je v co nejkratší době zcela odstavit naše uhelné elektrárny. Pokud by se i toto uskutečnilo, tak cena elektřiny vyletí doslova do nebes a navíc budeme stále balancovat na hraně black-outu. A pokud by se vyplnil i druhý plán EU (zrušení výroby klasických aut a jejich nahrazení za elektromobily), bude to znamenat, že auta budou určena jen pro papaláše, protože běžní lidé si naprosto nebudou moci dovolit je dobíjet (a ani nebude z čeho).

Možná si řeknete, že to vidím moc černě. Že tu popisuji nevyhnutelnou temnou budoucnost. To ale není zcela pravda. To, co jsem teď popsal, totiž s sebou nese i určitou naději.

Mnozí lidé si totiž začínají uvědomovat, že jim EU spíše škodí. Že zatímco ty „dotace“ slouží především papalášům, tak na růst cen elektřiny doplácíme my všichni včetně těch nejchudších. Až přijdou příští rok složenky, tak si to uvědomí ještě více lidí. A tím si na sebe EU upletla bič.

Dokud lidé vnímali akorát to, že nám EU zasahuje do křivosti okurek a názvu pomazánkového másla, tak sice „tiše brblali“, ale neviděli důvod, proč se proti tomu víc ozvat. Když nám EU začala vnucovat krimigranty, tak už to určitý odpor vzbudilo, ale stále ještě ne dostatečný. Teď však EU provádí něco, co se dotkne peněženky každého z nás. A jestli je něco, co u nás Čechů může vybudit skutečný vzdor, tak je to právě tohle.

Celkově bych to shrnul takovým upraveným zněním Ohmova zákona: Čím více nám EU zdražuje proud, tím větší napětí ve společnosti vyvolává a tím víc roste odpor vůči Bruseli.

Doufejme, že tento odpor bude dostatečný k tomu, abychom dosáhli zrušení těch „emisních povolenek“ a zastavení Green Dealu. A úplně nejlepší bude vystoupit z EU, protože dokud tam budeme, tak se Brusel pořád bude pokoušet nám vnucovat klimatickou ideologii a tím pádem i zdražování všeho.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 786 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)