exekuce3
22.5.2016
Kategorie: Ekonomika

Doživotní finanční otroci

Sdílejte článek:

RED 22|01|2016

Na mimořádném sněmu Exekutorské komory ČR se odehrála bouřlivá debata mezi exekutory a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, jehož ministerstvo plánuje snížit exekuční tarif o jednu třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun, zároveň chce zavést povinné zálohy, které by platil věřitel. Exekutoři navrhované změny odmítají a obávají se hromadného zavírání exekutorských úřadů. 

„Na právnické fakultě dostane odborný asistent 27 tisíc korun, advokát si podle dostupných údajů průměrně vydělá 60 tisíc korun, soudce okresního soudu 97 tisíc korun a soudní exekutor si podle našeho modelu průměrně vydělá 317 tisíc korun a podle dat finanční správy si průměrně měsíčně vydělá 348 678 korun,“ uvedl za doprovodu smíchu exekutorů ministr spravedlnosti Pelikán na sněmu.

Na nesouhlasný šum v sále ohledně výdajů s provozem exekutorských úřadů ministr Pelikán reagoval: „Ta data jsou vaše data, ne naše data, takže pokud jsou špatně, tak je to vás problém. Korigovali jsme oproti vašim údajům zejména cenu obálek, kde jsme si porovnali to, co jste nám dali vy, nejenom s cenami na běžném trhu, protože to byla zcela běžná maloobchodní cena, ale i s tím, za co zakupujeme my, a přiblížili jsme to tomu, dyžtak vám nějaké prodáme, jestli si neumíte levně koupit obálky.”

Podle prezidentky Exekutorské komory Pavly Fučíkové je však ministrův údaj o výdělku exekutorů mimo realitu, protože ministerstvo pracovalo s aritmetickým průměrem: „Je třeba pracovat s mediánem neboli střední hodnotou, která vyjadřuje nejobvyklejší výskyt.“ Podle Fučíkové je tak výdělek obvyklého exekutora průměrně jen 166 tisíc korun hrubého měsíčně.

Ministerstvo spravedlnosti plánovanými změnami rovněž reaguje na stav, kdy celý systém vymáhání exekucí závisí na třiceti procentech dlužníků, kteří platí veškeré náklady, kdežto věřitele to nestojí nic. To chce ministerstvo změnit pomocí zavedení povinných záloh, vznikne tak jistota, že v každém řízení budou jeho náklady uhrazeny. Podle ministra to povede k vytvoření prostoru pro výrazné snížení tarifů. Pelikán to vysvětlil slovy: „Dobrovolný věřitel je od dávných časů, troufnu si říci odjakživa, v civilním právu tím, kdo má nést riziko nesolventnosti svého dlužníka, nejsou to ostatní dlužníci.”

Na tuto situaci reagovalo na sociální síti politické hnutí Změna: Stovky tisíc finančních otroků a přes 150 exekutorů. Ať politici, kteří stvořili tento systém, navždy zmizí v politickém pekle.

Kde to jsme, když si šéfka exekutorů stěžuje, že průměrný hrubý příjem exekutora je nyní už pouze 170 tisíc a ne 300, jak tvrdí ministr Pelikán a jiný exekutor zase naříká, že je na tom ještě hůř, protože má jen 100 itsíc měsíčně.

Nejde jen o nehorázné odměny, ale ještě více o lidi, co mají i několik exekucí, bez reálné možnosti z toho uniknout a kterých je u nás už těžko uvěřitelných několik set tisíc, včetně několika desítek tisíc důchodců. U mnoha lidí tak nejde vlastně o nic jiného, než doživotní finanční otroctví.

Ano, asi do něj mnozí spadli vlastní hloupostí, lehkovážností, ale znám i případy, kdy je to výsledek více neštastných náhod, ztráty zaměstnání, nebo problémů zaviněných jinou osobou.

Je to podobné jako u bezdomovců. I mezi nimi jsou ti, kteří si nikdy nemysleli, že se to může stát i jim. A mnozí se ze své situace bez pomoci druhých nemají šanci dostat.

Zvykli jsme si, že je normální, že mezi námi žijí lidé, kteří nemají svůj domov a bydlí na ulici, stejně jako ti, co mají do konce života nesplatitelné dluhy.

Normální to ale není a měli bychom se to snažit změnit. A než do komentářů napíšete, že si za to můžou sami a netřeba na tyto lidi brát ohled, zkuste si na chvíli představit sami sebe, že se to jednou může stát i vám.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 467 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...