000VLAS
13.7.2016
Kategorie: Historie

Dovolenkový rozhovor s pamětníky: Američané nám darovali zemědělské stroje, Rusové vybíjeli dobytek

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 13|07|2016

Byla to krásná dovolená v nádherných Sušicích, odkud jsem vyrážel na Šumavu. Jednou jsem takhle večer poseděl v jedné zdejší hospůdce a povykládal si s místními. Dozvěděl jsem se od nich zajímavé věci.

Řeči se vedli o všem možném, od fotbalového mistrovství Evropy jsme se dostali až k Rusku a Rusům. Ti v Sušici nejsou vůbec oblíbeni. K tomu Pavel vysvětlil. „Nás tady osvobodili Američani, a ve škole nám pořád vykládali cosi o Sovětské armádě, to nás hodně štvalo.“ A co pověsti o tom, že podle výkladů některých soudruhů učitelů a soudružek učitelek osvobodili jihozápadní Čechy sovětští vojáci převlečeni do amerických uniforem. „Tak našli se i takoví magoři, ale zase tolik jich nebylo. Ono většina učitelů si přece jenom uvědomovala, že jsou určité hranice, za které se nechodí,“ dodal Pavel.

Na budově místního muzea na hlavním náměstí je pamětní deska jako poděkování americké armádě za osvobození města. Tak je to i historicky správné. „Jednou se tam u něj nějaká Ruska rozčilovala, proč u nás není památník Rudé armády, tak jsme ji řekli, že nás tady osvobodili Američané, ale pořád to nechtěla pochopit,“ smál se Vlasta.

„No, můj děda měl statek v Žichovicích a po válce dostali on a další místní sedláci od Američanů mlátičku v rámci pomoci z UNRRy. Amíci také lidem dávali potraviny, oblečení a další věci. Dědova sestra se ovšem provdala na grunt někam k Příbrami a tam přišli rusáci. Vybili jim všechny krávy a prasata a ukradli koně. To bylo to jejich slavné osvobození,“ řekl Karel.

To, že u nás vojáci Rudé armády rabovali a kradli, je historickou pravdou, i když se to některých soudruhům nemusí líbit. Potvrdil to i významný prvorepublikový politik a ministr financí v londýnské exilové vládě Ladislav Feierabend. „Rusové si nic nepřivezli sebou a žijí ze země. Vybíjejí dobytek, hlavně dojnice, a hromadně porážení prasata. Kdyby to tak šlo delší dobu, nebude ani maso, ani mléko, ani hnůj.“

Tak nakonec jsem se také svěřil s některými pocity z putování po okolí pošumavské Sušice. „V okolí Kašperských hor těžili zlato němečtí horníci, čili i Němci přesto, že nám relativně nedávno ublížili, nás ovšem v jiné éře a daleko delší seznamovali s vyšší kulturou a moderními technologickými postupy. A pro stavitele hradu Rábí byly vzorem francouzské středověké hrady. Čili v dobách orientováni na Západ jsme patřili k vyspělým zemím. Jakmile jsme se ale v době nedávné obrátili na Východ, šlo to s námi rychle z kopce.“

Nicméně pochopil jsem, že skutečný svět českých hospod je velmi rozdílný od toho virtuálního na některých webech a sociálních sítích.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jiří Sika 163,56 Kč, Josef Šlajchrt 300,- Kč

Celkem za měsíc: 6 999,56 Kč
Vybráno 19.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.