dotace319
11.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Dotace jsou nemravné, ale občas pobaví

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Dotace jsou fajn – strýček v Bruselu nám pošle peníze a my si za ně postavíme rozhlednu, dálnici, čističku, uděláme novou sjezdovku nebo psí fitko! Cpou to do nás horem dolem, tak to musí být pravda!!! Děkujeme ti Ó Veliká EU!

Vzpomněl jsem si na reportáž, kdy si občanka menšinové populace stěžuje, že KAŽDÝ (!) pobírá dávky, ale oškliví gadžové je seberou pro sebe a na ní nic nezbude. Má podobné uvažování jako příjemci dotací. Ono je to super dostávat peníze “za nic”. Ale ty peníze se nikde netisknou, nepadají z nebe ani se samy nerozmnožují. Vždy se musí někomu sebrat. Už tím je z definice celý systém nespravedlivý.

Dotace s sebou nesou následující problémy:

1/ problém participační
Příklad. Je fajn dostat třeba v obci nabídku na úhradu 50% nákladů na osvětlení (čističku, plynofikaci, kulturák atd.). Ale snaha dosáhnout na co nejvyšší částku zároveň znamená, že se navyšuje i těch zbylých 50%, které musí zaplatit sama obec. V důsledku se svítí i tam, kde to není zapotřebí, projekt je naddimenzovaný…. a obec se zadluží. To vše jen proto, aby náhodou nečerpala “nedostatečně”.

2/ problém deformace volného trhu
Pro příklad nechoďme daleko. Pekárna Zelená louka (Agrofert) dostala 100 mil. na koupi linky na zdravější toustové chleby. Oproti tomu United Bakeries nedostaly ani korunu a vyrábějí čistě za své. Je to spravedlivé? Podobný případ je dotace pro tiskárnu na Ostravsku, kde vedlejší tiskárna kvůli tomu zkrachovala a její majitel se teď soudí se státem. Ale selským rozumem – je fér, když jeden penzion ve vsi dotaci dostane a druhý o pár metrů vedle ne?

3/ korupční potenciál
Je fajn rozhodovat o cizích penězích. Ono to prostě svádí k tomu si přihrát “malou domů”. Třeba jen tím, že nadsadím škody po povodních. Příkladem je např. to, že státní zástupce viní 11 starostů, místostarostů a dva podnikatele (UnL – viz odkaz) z toho, že po povodních po přívalových deštích 2009 neoprávněně žádali o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

4/ náklady na správu
Zdaleka ne posledním problémem je cena toho celého cirkusu okolo. Zkuste si představit, kolik peněz sežerou všichni ti úředníci, kteří vybírají daně (určené na dotace), různí lobbisté, pracovníci regionálních operačních programů, davy na ministerstvech, kteří tam jsou jen od toho, aby “čerpali”, příživníci z poradenských firem atd. Zde se pohybujeme z evropského měřítka v řádech desítek až stovek miliard!

…. těch problémů by se našla celá řada než jen toto minimum.
Ale nebudu jen nadávat. Máme pár krásných ukázek toho, jak jsou dotace fajn:

– nejmenovaná vesnice v ČR nedostala peníze na opravu silnic, ale na rozhlednu ano. Řešení? Postavila rozhlednu v dolíku u silnice a zároveň k ní opravila příjezdovou cestu (stejný projekt). Dvě mouchy jednou ranou. Krásné české řešení! :-)

– Bolek Polívka měl hezkou prosperující farmu. Za peníze EU přistavěl wellness, rozšířil to apod. Fajn, ale byla tam ta participace. A tu už jaksi nestihl splácet. Nepopírám, že moc obchodně neuvažoval – ale bez té “dotace” by tu farmu pravděpodobně měl stále.

– Praha 5 z dotací pořídila krásné betonové květináče, které byly jaksi nevhodné na údržbu a bránily průjezdu sanitkám. Po pár letech je ze zoufalství prodala za pár korun každému, kdo byl ochoten si je odvézt.

– v Jihlavě si z dotací pořídili na náměstí pařeniště. Nevkusné, věčně orosené obludy, které měly umožňovat pohled do městského podzemí (neumožňovaly!). Tak ty díry zase raději zabetonovali.

– v Havlíčkově Brodě si zase z dotací pořídili železné sloupky s citáty K.H.Borovského – bohužel jim po 1 roce totálně zrezivěly. To by mne fakt nenapadlo, že surové železo venku bez ochrany zrezne!

– a ještě do Jihlavy. Z 16 mil. Kč si pořídili nefunkční kartu města, která je v podstatě jen nepovedenou druhou tramvajenkou. No neber to za ty prachy!

– tohle je klasika: nebýt dotací na Čapí Hnízdo, mohl by mít A. Babiš klidnější spánek a jeho syn by nemusel na Ukrajině balit místní krasavice.

– ve středních Čechách zase za dotace stavějí wi-fi spoty. Tak takhle jako ne! Takhle ta mobilní data nikdy nezlevníme soudruzi! To je přímo sabotáž!

– a vezměme si, kolik užitečných neziskovek, začleňovacích agentur apod. z dotací krásně žije. Kolik krásných “gender studií” a jiných nesmyslů nám vzniklo – no není ten život fajn? A jak to krásně zvyšuje zaměstnanost! Kam jinam všechny ty sociology, politiky a neúspěšné pornoherce upíchnout.

– kotlíková dotace? Super – sebereme 3.1 miliardy třeba lidem, co bydlí v nájmu v garsonce, a dáme je někomu s vlastním domem, ať si koupí lepší kotel.

– představte si, že díky dotacím v Žatci vzniknul třeba i psí salon a prodejna Hafinka. (kočičky ostrouhaly!!!)

Ale dost pesimismu – i v ostatních zemích jsou hezké projekty. Škoda jen že se na ně skládají i občané ČR. Tak například:

– na “slunečném ostrově” v Dánsku, kde téměř není sníh, mají kopeček vysoký celých 162m. Z legrace si tam dali požadavek na financování lyžařského vleku a ejhle – 50tis. euro spadlo z nebe místo sněhu. První rok provozu se lyžovalo přesně 1,5 dne, další rok už celých 9 dní!

– 1 milion eur na trénink tanečnic v italské televizi jsou oproti tomu dobře investované peníze. Na tanečnice se koukám rád!

– 15 tis. eur na saunu pro koně ve Finsku. Myslíte, že tam pro ně dělají i oblíbené saunové ceremoniály s levandulí?

– Britská královna Alžběta II. dostala ze zemědělských fondů v r. 2008 474tis. liber. (přitom je chudák – má majetek kolem 44 miliard liber. Podobný případ jako náš Andrej) – ale ta už má asi s dotacema utrum.

– 100 tis. eur obdržel finský projekt “Intertango”. Jeho cílem byla další “internacionalizace finského tanga”. To je odvozeno od argentinského tanga, jeho melodie jsou však spíše v moll než v dur – to dá rozum, že jo!

– 150 tisíc eur dostalo etnografické muzeum v Záhřebu a uspořádalo výstavu o “sociální relevanci kávy”. Mrzí mě, že jsem se tam nestihl podívat a dát si turka s rumem.

– pár tisíc eur taky třeba spolknul projekt “Creative Tampere”, ve Finsku, který má zlepšit atmosféru města. Z peněz jsou například placeni městští klauni, kteří mají bavit kolemjdoucí. Ale i na Praze 6 se v rámci masopustu financuje skupina Vitamín. Takže nakonec proč ne.

– EU se stará i o naše zdraví. Je spousta projektů, které bojují proti kouření, to však nikterak nebrání dát koncernu British American Tobacco 1,6 milionu eur na výstavbu nové továrny na cigarety.

Tohle všechno ale jsou jen takové “legrační” případy. Celý problém je daleko hlubší. Uvědomme si, že celý systém dotací je z principu špatný. Ano – někdo nás může třeba v televizi přesvědčovat, kolik nemocnic, dálnic, čističek apod. jsme díky EU postavili, ale už nikdo neřekne, kolik peněz se vyházelo zbytečně do vzduchu. Slyšel jsem krásný příměr: Dotace jsou jako transfúze, kterou si dáváme z jedné ruky do druhé a přitom polovinu krve vylejeme na zem.

Za chvíli jsou volby do Evropského parlamentu. Vážně by nestálo tu slavnou Unii trochu umravnit? Zamysleme se než půjdeme volit. Ono moc možností není.

Ano, je to asi utopie, ale mě se děsně líbí myšlenka Vítka Jedličky a jeho Liberlandu. Ty myšlenky nejsou k zahození. A někdy stojí za to bojovat i zdánlivě ztracené bitvy.

 

Zdroje:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/stredni-cechy-mesta-a-obce-ziskaly-dotace-na-wi-fi.A190306_461778_praha-zpravy_nuc/diskuse

https://www.cssdbrno-jundrov.cz/inpage/nepovedene-projekty/

https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/projekty-dotovane-z-evropskych-fondu-nemaji-dobrou-povest-mnohdy-zbytecne/

https://ekonom.ihned.cz/c1-59625300-silene-projekty-z-evropskych-penez

https://www.denik.cz/ekonomika/je-tu-posledni-vlna-dotaci-muzete-dostat-az-120-tisic-na-novy-kotel-20190111.html

http://svetlovpraxi.cz/2018/04/11/jak-postupovat-pri-zadosti-na-obnovu-verejneho-osvetleni-v-ramci-dotacniho-programu-efekt/

https://decinsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/starostove-a-podnikatele-stoji-pred-soudem-v-usti-se-resi-dotacni-podvody-20190128.html

https://archiv.ihned.cz/c1-66073520-pekarna-agrofertu-dostala-100-milionovou-dotaci-na-zdravejsi-toastove-chleby-ty-vyrabime-uz-roky-bez-dotaci-kontruje-united-bakeries

https://zatecky.denik.cz/podnikani/urad_prace_dotace_zivnostnici_20141029.html

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 472,00 Kč
Vybráno 15.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 644 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.