doumaattack1
10.4.2018
Kategorie: Politika

Donald Trump odsuzuje chemický útok v Sýrii a říká, že Vladimír Putin zaplatí vysokou cenu

Sdílejte článek:

JAN VASKO

Donald Trump zahájil bezprecedentní útok na Vladimíra Putina za roli Ruska při podpoře syrského režimu Bašíra al-Assada a požadoval okamžité kroky k pomoci obětem toho, co nazval “neospravedlnitelným” chemickým útokem.

Syrští opoziční aktivisté a záchranáři v neděli uvedli, že útok jedovatým plynem na povstalecké město, které leží blízko hlavního města, zabil podle místních odhadů nejméně 49 lidí.

Pan Trump v neděli ráno přišel na Twitter, aby odsoudil zprávy o chemickém útoku a řekl, že podporovatelé Assada zaplatí vysokou cenu.

“Mnoho mrtvých, včetně žen a dětí, v neospravedlnitelném chemickém útoku v Sýrii,” napsal.

“Oblast zvěrstev je v uzavřena a obklíčena syrskou armádou, takže je zcela nepřístupná vnějšímu světu.”

“Prezident Putin, Rusko a Írán jsou zodpovědní za podporu zvířete Assada.” Zaplatí velkou cenu. “Okamžitě otevřete oblast pro lékařskou pomoc a prokažte, že jde o chemický útok. Je to další bezdůvodná humanitární katastrofa. Je to na zblití!”

Pan Trump se předtím vyhýbal přímému odsouzení pana Putina navzdory ruskému zásahu na Středním východě a snahám zasahovat v roce 2016 do voleb v USA.

Syrská vláda obvinění odmítá, přičemž USA popisují zprávy jako “děsivé”.

Společné prohlášení lékařské podpůrné organizace Syrská americká lékařská společnost (SAMS) a služba civilní obrany, která působí v oblastech ovládaných rebely uvedla, že při sobotním útoku zemřelo 49 lidí. Jiní uváděli 150 nebo více obětí.

Syrská povstalecká skupina obvinila vládní síly, že na civilní obyvatele ve východní části Ghouty shodila barelovou bombu s jedovatými chemikáliemi, přičemž jedna záchranná skupina hlásila více než 150 mrtvých.

Syrská státní média popírají, že by vládní síly provedly jakýkoliv chemický útok a řekla, že rebelové ve východním městě Ghouta v Douma byli ve stavu kolapsu a šíření falešných zpráv.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude požadovat mezinárodní reakci, pokud bude potvrzeno, že některá obvinění souvisí s Ruskem.

Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo na obvinění a uvedlo: “Cílem těchto falešných spekulací, které nejsou doloženy žádnými skutečnostmi je zakrýt teroristy a neslučitelnou radikální opozici, která je proti politickému urovnání a současně se snaží ospravedlnit potenciální vnější vojenské útoky.

“Je třeba znovu upozornit, že vojenská intervence pod falešnými a vymyšlenými záminkami v Sýrii, kde ruští vojáci zůstávají na žádost legitimní vlády, je naprosto nepřijatelná a může vyvolat nejvážnější důsledky.”

Co zatím víme?

Objevily se znepokojivé fotografie a záběry, které ukazovaly, že mrtvé děti měly pěnu v ústech, což jsou charakteristické znaky chemického útoku, jako je chlór nebo sarin.

Jedno video ukazuje bezvládná těla asi tuctu dětí, žen a mužů. “Město Douma, 7. dubna … je tam silný zápach,” ozval se hlas.

Pracovníci civilní obrany Bílé přilby uvedli, že bylo více než 150 lidí zabito a více než tisíc lidí bylo ošetřeno kvůli vystavení se chemickým zbraním.

“Celé rodiny byly v úkrytech usmrceny plynem v Douma EastGhouta, které se skrývaly ve sklepích a udusily se jedovatým plynem,” píše se na Twitteru.

Papež František odsoudil údajný plynový útok jako neoprávněné použití “vyhlazovacích nástrojů”.

“Neexistuje žádná dobrá a špatná válka. Nic, vůbec nic, nemůže ospravedlnit používání takových nástrojů vyhlazování proti bezbranným lidem a obyvatelstvu,” řekl v neděli na konci mše na náměstí svatého Petra.

Vyzval, aby “vojenští a političtí vůdci vybrali jinou cestu, což je jednání, které je jedinou cestou, která může přinést mír a nikoli smrt a ničení”.

Útok přichází týden poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že chce, aby americká přítomnost v Sýrii skončila “velmi brzy”.

Pokud by byl útok chemickými zbraněmi potvrzen, představovalo by to dilema pro prezidenta, který slibuje, že zajistí aby se syrský prezident Bashar al-Assad zodpovídal z používání chemických zbraní.

Po chemickém útoku v loňském roce USA vypálily 59 střel Tomahawk na leteckou základnu, ze které byly provedeny útoky.

“Žádné Boží dítě by nikdy nemělo utrpět takovou hrůzu,” řekl v té době pan Trump. “Je v zásadním zájmu Spojených států v oblasti národní bezpečnosti předcházet šíření a používání smrtelných chemických zbraní a odradit od jejich použití.”

Heather Nauert, mluvčí ministerstva zahraničí USA uvedla, že zprávy, pokud byly potvrzeny, jsou “děsivé a vyžadují okamžitou reakci mezinárodního společenství”.

Co se bude dít nyní?

S odvoláním na historii používání chemických zbraní syrským režimem paní Nauert uvedla, že Assadova vláda a její podporovatel Rusko musí být zodpovědni a “jakýmkoli dalším útokům musí být okamžitě zabráněno”.

“Rusko se svou neochvějnou podporou režimu nakonec nese odpovědnost za tyto brutální útoky,” řekla paní Nauertová.

“Ruská ochrana Assadova režimu a neschopnost zastavit používání chemických zbraní v Sýrii zpochybňuje odhodlání Ruska řešit celkovou krizi a větší priority bránit šíření takových zbraní,” řekla a vyzvala Moskvu, aby se připojila k mezinárodnímu úsilí a zabránila dalším útokům.

Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl: “Jedná se především o zprávy o útoku chemickými zbraněmi s významným počtem obětí, které jsou-li pravdivé, jsou dalším důkazem brutality Assada vůči nevinným civilistům a jeho bezohlednému ignorování mezinárodních norem.

“Je zapotřebí toto naléhavě vyšetřit a mezinárodní společenství musí reagovat. Vyzýváme Assadův režim a jeho podporovatele Rusko a Írán, aby zastavili násilí proti nevinným civilistům. “

Moskva odmítla tvrzení, že syrský režim použil chemické zbraně.

“Tyto informace pevně odmítáme,” uvedl generál Jurij Jevtušenko, vedoucí ruského Centra pro usmíření bojujících stran v Sýrii, v komentářích zpravodajských agentur.

“Jsme připraveni, jakmile bude Douma osvobozena od militantů, abychom okamžitě poslali ruské specialisty na radiaci, chemickou a biologickou obranu, aby shromáždili údaje, které potvrdí, že byla tato tvrzení vymyšlena,” dodal.

Jeden analytik přirovnal zvěrstva, která vyplouvají na povrch k použití hořčičného plynu italskými fašisty v Etiopii ve třicátých letech minulého století.

“Stejně jako má Sýrie zlověstné ozvěny španělské občanské války, tak opakované používání jedovatého plynu ze strany syrského režimu připomíná další temnou epizodu z třicátých let, kdy fašistická Itálie používala chemické zbraně proti bezbranným etiopanům,” řekl Dr. Euan Graham, ředitel Programu Mezinárodní bezpečnosti na Institutu Lowy, sdělil The Telegraph.

“Tato zvěrstva přispěla v té době k rozhořčení a odhalila neschopnost Společnosti národů předcházet agresivitě a barbarství autoritářskými vůdci. Nyní jsme svědky dalšího globálního rozpadu a sklouzávání OSN do bezvýznamnosti.”

Jeremy Konyndyk, bývalý americký šéf humanitární pomoci, který nyní pracuje v think-tanku Středisko pro globální rozvoj uvedl, že v loňském roce varoval, že “útoky bez doprovodné strategie by se prokázaly jako bezvýznamné” a dodal: “dnes večer se ukazuje proč.”

Syrská observatoř pro lidská práva dříve uvedla, že v Douma zemřelo 11 lidí v důsledku udušení způsobeného kouřem z konvenčních zbraní, shozené vládou. Řekl, že celkem 70 lidí mělo potíže s dýcháním.

Pokusy o obnovu a záchranu pokračovaly i když v poškozené čtvrti byl hlášen čerstvý příval dělostřelecké palby.

V sobotu večer bylo hlášeno státními sdělovacími prostředky, že se vojska blíží k opevněním islámské armády na okraji města a dodávají, že pouliční bitvy by mohly začít brzy. Podle nich bojové letouny bombardovaly ústředí a velitelské a řídící středisko skupiny.

Lékařská podpůrná organizace Syrská americká lékařská společnost (SAMS) uvedla, že chlorová bomba zasáhla nemocnici v Douma, zabila šest lidí a druhý útok s “míchanými plyny” včetně nervových plynů zasáhl nedalekou budovu.

Basilej Termanini, americký viceprezident společnosti SAMS řekl Reuters, že celkový počet obětí chemických útoků byl 35. “Kontaktujeme OSN, vládu USA a evropské vlády,” řekl.

Syrská státní zpravodajská agentura SANA uvedla, že povstalecká skupina v Douma Jaish al-Islám, “vytvořila vymyšlené chemické útoky ve viditelném a neúspěšném pokusu zabránit postupu syrské arabské armády”, cituje oficiální zdroj.

Bombardování minulý týden ustoupilo, protože Moskva vyjednávala s Jaish al-Islam, islámskou frakcí, která ovládala Doumu a zdánlivě pozastavila vojenské operace asi na deset dní.

Ale jednání se rozpadla a letecké údery se v pátek obnovily a podle Syrské observatoře pro lidská práva bylo zabito 40 civilistů .

V loňském roce společné šetření OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zjistilo, že syrská vláda byla odpovědná za útok z 4. dubna 2017 s použitím zakázaného nervového plynu sarin v opozičním městě Khan Sheikhoun a zabila desítky lidí.

Vyšetřováním bylo dříve zjištěno, že syrské vládní síly byly v letech 2014 a 2015 zodpovědné za tři útoky na chlorinem a že militanti islámského státu používali hořčičný plyn.

Autor: Jan Vasko (zdroj: telegraph.co.uk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 109 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 2,24 out of 5)
Loading...
politicon.cz
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.