trumpop
5.10.2020
Kategorie: Politika

Donald Trump a Nobelova cena míru: Radši obchodovat než válčit

Sdílejte článek:

AMIR TAHERI

  • Na první pohled může mít Donald Trump na cenu vyhlášenou vynálezcem dynamitu docela slušný nárok. Zprostředkoval normalizaci vztahů mezi Izraelem a dvěma jeho někdejšími arabskými nepřáteli, a očekává se, že další arabské země budou následovat. Je možné, že se mu také podařilo uhasit poslední ohnisko konfliktu v bývalé Jugoslávii urovnáním sporu mezi Srbskem a Kosovem.
  • Trump mírotvůrcem? Liberální elity na obou stranách Atlantiku reagují na takový Trumpův přídomek srdečným “Cha! Cha! Cha!” nebo rozzlobeným křikem “Skandál!!!!”
  • To, na čem však skutečně záleží a co zajímá členy komise norského parlamentu, kteří o udělení Nobelovy ceny míru rozhodují, je, že to dokázal a přinesl mír tam, kde byl konflikt.
  • Pokud bude Nobelova cena míru Donaldovi Trumpovi udělena, tak bude pátým americkým prezidentem, který Nobelovu cenu míru získá. A Trump by si toto ocenění zasloužil z nich všech nejvíc.

Mají snad norští politici přece jen smysl pro humor? Nebo jen nominací prezidenta Trumpa na Nobelovu cenu míru záměrně provokují uprostřed zuřivé americké volební kampaně, kdy je Trump dennodenně vystaven bezprecedentním zuřivým osobním útokům.

Na první pohled může mít Donald Trump na cenu vyhlášenou vynálezcem dynamitu docela slušný nárok. Zprostředkoval normalizaci vztahů mezi Izraelem a dvěma jeho někdejšími arabskými nepřáteli, a očekává se, že další arabské země budou následovat. Je možné, že se mu také podařilo uhasit poslední ohnisko konfliktu v bývalé Jugoslávii urovnáním sporu mezi Srbskem a Kosovem.

V obou případech se mu podařilo překonat historické, emocionální a ideologické překážky, o nichž byli mnozí, včetně autora tohoto článku, přesvědčeni, že je v dohledné budoucnosti překonat nelze. Jak to dokázal a jaká skrytá podpůrná opatření byl nucen nabídnout, aby uzavřel tyto dohody, je předmětem spekulací. To, na čem však skutečně záleží a co zajímá členy komise norského parlamentu, kteří o udělení Nobelovy ceny míru rozhodují, je, že to dokázal a přinesl mír tam, kde byl konflikt.

Trump mírotvůrcem? Liberální elity na obou stranách Atlantiku reagují na takový Trumpův přídomek srdečným “Cha! Cha! Cha!” nebo rozzlobeným křikem “Skandál!!!!”

Ale podrobnější analýza nám ukazuje, jak se věci mají. Za prvé, kromě Dwighta Eisenhowera je Donald Trump jediným prezidentem USA od 2. světové války, který nevtáhl svůj národ do žádné války.

Prezident Harry Truman zatáhl Ameriku do války na Korejském poloostrově. Administrativa Johna F. Kennedyho rozpoutala válku ve Vietnamu. Jeho nástupce Lyndon Johnson rozšířil tuto válku do Laosu. Richard Nixon a Gerald Ford válku ve Vietnamu prodloužili a rozšířili ji do Kambodže. Ronald Reagan zatáhl USA do miniválky v Grenadě a do proxy konfliktů v Salvadoru a Nikaragui. Během války o Falklandy pomáhal Reagan svým britským spojencům.

George H. W. Bush vedl první invazi do Iráku a omezený, ale neobyčejně nákladný vpád do Somálska. Bill Clinton zatáhl USA do jugoslávského konfliktu. George W. Bush se angažoval hned ve dvou nekonečných válkách: Nejprve napadl Afghánistán a poté Irák. Barack Obama – tahající figurkami z pozadí – zapojil USA do libyjské války a zahájil v Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu největší válku dronů v historii. Obama rovněž podnítil Araby ke vzpouře proti jejich vládám, ale poté odmítl pohnout prstem, aby jim pomohl, čímž zažehl oheň mnoha občanských válek, z nichž nejhorší je ta v Sýrii. Jeho podpora povzbudila íránské mulláhy k tomu, aby urychlili své úsilí o budování svého islámského impéria a rozpoutali na většině území Středního východu násilí a války.

Naproti tomu obchodník Trump, ignoroval rady svých ‘válečných jestřábů’ a odmítl podniknout vojenské kroky proti Severní Koreji a to i za cenu toho, že se v očích mnoha lidí ponížil, když jednal se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem slušně. Trump také zastavil sérii plánovaných vzdušných úderů proti Íránské islámské republice.

V neposlední řadě se Donald Trump pokusil zprostředkovat dohodu s afghánským Talibánem.

Můžeme nebo také nemusíme tyto činy schvalovat a v některých případech, zejména v případě legitimizace Talibánu, můžeme mít dokonce pocit zrady. Ale pokud jde o porotce Nobelovy ceny míru, tak všechny tyto činy byly skutečně podniknuty v zájmu nastolení míru.

Pochybuji, že liberální elity rozhodující o Nobelově ceně míru ji Donaldovi Trumpovi udělí. Ale pokud ano, tak bude pátým americkým prezidentem, který Nobelovu cenu míru získá. A Trump by si toto ocenění zasloužil z nich všech nejvíc.

Jako první americký prezident získal Nobelovu cenu míru Theodore Roosevelt v roce 1906 za zprostředkování příměří v Rusko-japonské válce, kterou Rusko prohrálo. Příměří neodstranilo příčinu konfliktu – spor o Ochotské moře – Rusko získalo ztracené území zpět v 2. světové válce a přitom anektovalo japonské Kurilské ostrovy. Roosevelt, nazývaný “Teddy”, nebyl ani zdaleka ikonou “míru a lásky”. Vedl válku, aby dokončil dobytí Filipín, a zasloužil se o to, že se USA angažovaly v 1. světové válce. A co je ještě horší, milý “Teddy” propagoval eugeniku a nařídil, aby “zločinci byli sterilizováni a mentálně retardovaným lidem zakázal mít potomky”.

Druhým laureátem byl v roce 1919 prezident Woodrow Wilson, který byl oslavován pro svůj “liberální internacionalismus”. Wilson vedl USA během 1. světové války, na jejímž konci přednesl 14 bodů, ve kterých přislíbil mnoha “národům” a pidinárodům v Evropě a na Středním východě pomoc USA v jejich úsilí za sebeurčení. Velká Británie a Francie jeho deklaraci ignorovaly a pokračovaly v rozšiřování svých impérií řadou smluv od Versailleské přes Lausannskou až po Konvenci z Montreux.

Během svého prezidentství vedl Wilson několik válek, zejména invazi do Mexika, aby se zmocnil města Vera Cruz a destabilizoval vládu despoty Victoriana Huerta ve prospěch “liberála” Venustiana Carranzy. Wilsonův ministr zahraničí William Jennings Bryan uměl liberálním elitám mazat med kolem úst, ale fakticky toho moc neudělal. Kdyby prezident Wilson žil dnes, diskvalifikoval by ho jeho nepříliš maskovaný rasismus.

Třetím laureátem Nobelovy ceny míru byl Jimmy Carter, který tuto cenu dostal za “jeho desetiletí neúnavného úsilí o nalezení mírového řešení mezinárodních konfliktů a prosazování demokracie”. Vzhledem k tomu, že Jimmy Carter byl prezidentem pouze čtyři roky, tak není jasné, odkud se tyto “desetiletí úsilí” vzaly. V každém případě Carter vyzbrojením, vycvičením a financováním prvního mudžahedína zahájil válku, která v Afghánistánu probíhá dodnes. Carterova miniinvaze ve stylu Keystonských strážníků do Íránu, jejímž cílem bylo osvobodit americké rukojmí zadržované na americkém velvyslanectví v Teheránu, ukázala, že se neostýchal použít vojenskou sílu, jen to prostě zbabral.

Čtvrtým laureátem Nobelovy ceny míru se stal Barack Obama, který na ni byl nominován ještě předtím, než začalo jeho funkční období. Jeho případ ilustroval to, co v roce 1817 Coleridge nazval “pozastavením nedůvěry”, když se porotci Nobelovy ceny míru rozhodli odměnit Obamu za to, co by mohl udělat v budoucnosti. To, že se Obama – v rozporu s očekáváním porotců Nobelovy ceny míru – nestal šampiónem hesla “milovat, ne válčit” (Make love not war), je vedlejší. Jeho obdivovatelé ho mají rádi, protože dokáže vzletně hovořit, aniž by šel se svojí kůží na trh.

Trumpovo poselství “radši obchodovat než válčit” není intelektuálně dostatečně sexy pro liberální elity, které určují, co ocení porota Nobelovy ceny míru. Přesto může Donald Trump Nobelovu cenu míru stále ještě získat, držme mu pěsti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 577 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.