3.8.2013
Kategorie: Kultura a tipy, Společnost

Dokument o kapitalistických Šmejdech

Sdílejte článek:

TEMPLATE 03|08|2013

Dokument Šmejdi, který momentálně sklízí úspěchy v kinech i médiích, odhaluje leckdy brutální praktiky takzvaných “předváděcích akcí” pro seniory. Nicméně pracuje s podobnou manipulací, jakou odsuzuje u těch bezskrupulózních prodejců.

 

 

Vydal jsem se po nějaké době do kina, abych pořád jen nestahoval nekvalitní videosoubory ze serverů tomu určených a přispěl nějakou tou korunou na naše mladé, nezávislé a talentované umělce. Na dokument Šmejdi, který natočila právě taková dokumentaristka Sylvie Dymáková, jsem byl upřímně zvědavý.

 

Pravdou ale je, že ačkoliv se mi dokument docela líbil a myslím, že je přínosné odhalovat praktiky oněch “šmejdů” o kterých film je, přestože bych ho svým čtenářům (a jejich prarodičům) doporučil, tak jsem několikrát během filmu měl chuť z kina odejít, a nebylo to proto, že bych nesnesl na vlastní oči vidět, jak se ti sráči s jihomoravským přízvukem chovají k těm milým babičkám a dědečkům.

 

Dokument je totiž zároveň obžalobou “kapitalismu”, demokracie a polistopadového systému vůbec. Předváděcí akce a týrání seniorů jsou, jak nám autoři sugerují, jeho průvodní znaky. A léčba tohoto neduhu je jaká? Samozřejmě utahování šroubů.

 

Uvědomíme si to už při první sekvenci filmu, kde kamera zabírá detail vrásek a roztřesené brady seniorky, která říká něco v tom smyslu “dřív bylo všechno tak nějak lepší, měli jsme se rádi, ale pak přišla ta sametová revoluce a všechno začalo bejt už jen o penězích…

 

Jistě. Zlatý komunisti, za nich nikomu nikdo nic nezáviděl, protože všichni měli kulové a nikdo nám nevnucoval čínské haraburdí za statisíce.

 

Do expozice filmu nás dále uvádí vemlouvavý hlas Ondřeje Vetchého, zapáleného to bojovníka proti komunismu za socialismus s lidskou tváří. Několikrát nám zopakuje, že “toto je daň za demokracii” a že “bohužel žijeme v kapitalismu, takže se takovéhle věci zkrátka dějí a dít budou”.

 

Odbočka pro Ondřeje Vetchého a autory scénáře: v kapitalismu nežijeme ani náhodou. Sám nevím, jak tenhle přeregulovaný, socialistický český hybrid nazývat, ale “kapitalismem” rozhodně ne.

 

Dále v dokumentu vystupuje hezká mladá psycholožka, která mluví poměrně rozumně, a pak právník, jehož jméno jsem v životě neslyšel, ale “pobavil” mě snad nejvíc.

 

A to ve chvíli, kdy upře svůj pohled do kamery a rozhodným hlasem, který je podbarven dramatickou hudbou, zaburácí: “Při sledování tohoto dokumentu jsem si uvědomil, jak je nutné REGULOVAT TUTO SPOLEČNOST ZÁKONY!”

 

Ještě že řekl to poslední slovo, jinak bych si myslel, že chce půlku lidí vyvraždit, aby se z nich náhodou nestali šmejdi, co týrají důchodce. Dikce toho pána by takovému záměru i odpovídala.

 

Odbočka pro pana právníka: další regulace, příkazy, zákazy a zákony jsou k ničemu. Slušné lidi buzerují a “šmejdi” je vždy budou umět obejít.

 

Manipulace už nese své ovoce: stačí si přečíst příspěvky těch retardovanějších hodnotitelů na serveru ČSFD.cz, viz:

 

“Až zase budete házet volební lístky s fašistama z ODS, tak si vzpomeňte jakou zkurvenou zlodějskou lůzu podporujete,” píše jeden retard, který se v naprostém souladu s všeobecným veřejným míněním domnívá, že za okrádání seniorů může samozřejmě pravice, fašisti a ODS. “Proč společnost nechává ty největší zmrdy vydělávat těžký prachy takovýmto způsobem? asi je někde chybka a v důchodcích to nebude…” filozofuje další retard, aniž by řekl, jak by tomu “společnost”, případně “pracující lid” měl zabránit. A vůbec, když někdo vydělává těžký prachy, tak je samosebou zmrd a společnost by mu v tom měla zabránit…

 

 

Nemohu se nicméně na autorku zlobit. Ona možná ani nechce manipulovat. Ona to takhle cítí. Devadesát devět procent lidí nějak existujících ve filmovém průmyslu, studentů FAMU a dalších uměleckých fakult, jsou přesvědčenými levičáky. Ani to jinak nejde: od útlého mládí jim jejich středo- a vysokoškolstí politruci vymývají jejich dredaté hlavy marxistickými tezemi, před kterými není úniku. Za všechny naše i globální světové problémy může kapitalismus, trh, liberální demokracie, kupónová privatizace, opoziční smlouva, Klaus a McDonaldy. O jiné dokumentaristce, Erice Hníkové, jsem už dřív psal jako o zapálené bojovnici proti americkému radaru, která si v Novém prostoru skvěle notovala se soudruhem Vojtěchem Filipem. Dokumentaristka Linda Jablonská, která točila film Kupředu levá, kupředu pravá, se zase v rozhovorech svěřovala s tím, že jí mladí komunisté přišli “tak nějak sympatičtější” než mladí konzervativci. Co na tom, že uctívali masové vrahy.

 

 

Nechutnosti, kterých se tihle “předváděči” dopouštějí na seniorech, rozhodně nejsou symptomem liberální demokracie a tržního prostředí. Neslyšel jsem o tom, že by tento fenomén bujel v okolních zemích, mám dokonce dojem, že specifická česká vyčůranost je pro tyto praktiky dokonalým podhoubím. Tihle chlápci jsou přímými potomky veksláků, socialistických pinglů a taxikářů, kterým se před listopadem 1989 žilo velmi dobře.

 

A teď to hlavní: nejvíce na vině je krize hodnot a zpřetrhání rodinných vazeb, které zapříčinili nejvíc ti, kdo tu od roku 1948 budovali nové a lepší zítřky. Socialističtí plánovači vyhnali dvacetileté děti z venkovských stavení do městských králíkáren, kde jim za příslib státního příspěvku přikázali vyrábět další budovatele socialismu. Rodinná pospolitost, tak klíčová v tomto případě, přestala existovat. Dospělí se dnes nepostarají o své staré a nemohoucí rodiče – nemůžou, platí nehorázné daně, které jim mimochodem zvyšují i nominálně “pravicové” vlády. A o destrukci rodiny jako takové se nejvíce pokoušejí současní neomarxisté a příslušníci New Left, ke kterým se lidé typu slečen dokumentaristek alespoň myšlenkově hlásí.

 

Není tedy vůbec divu, že se samotou trpící senioři stávají závislými na pochybných akcích tohoto typu. Na nich totiž nejsou sami.

 

Krásně to bylo vidět v tom dokumentu, kde si plačící důchodci stěžují, jak na ně ti předváděči byli hnusní, sprostě jim nadávali, někdy je i bili, nutili jim šunty za statisíce – a na příští “zájezd” pak jedou znovu. Dokonce se na něj těší.

 

Místo žalování na demokracii bychom měli všichni dělat něco právě s tímhle.

 

 

ZDROJ: nekorektně.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 44 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.