zimbabwefarm
18.12.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Dojde i na nás?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

V jihoafrické Zimbabwe se po předlouhé řadě let zbavili tamního prezidenta Mugabeho. Prezidenta, jenž si to rozházel s demokratickým světem ve chvíli, kdy v touze být znovu zvolen nechal vyhnat či povraždit bílé farmáře a jejich farmy znárodnil, rozkouskoval a rozdal lidem, a jenž to tímtéž pohnojil i své zemi, jež kvůli tomuto počinu zbankrotovala.

Zmíněný prezident byl armádou odstraněn a už má nemnoho dní svého nástupce Mnangagwu; a jakkoliv byl nový prezident s tím předchozím po dlouhou dobu jedna ruka, jakkoliv je i tento černý jako bota, něco je tam náhle jinak. Výrazně jinak.

Nový prezident slíbil, že pozvedne ekonomiku a potlačí korupci, na čemž by ještě nebylo nic tak zvláštního, protože takové řeči vede leckde lecjaký politik, jenže… u tohoto nezůstalo.

Jeho ministr zemědělství Shiri totiž oznámil i záměr odškodnit bělošské farmáře, kteří tam přišli o pozemky a často uprchli do ciziny. Na farmách v Zimbabwe by podle jeho slov měli zůstat pouze ti, kdo mají doklady o držení půdy nebo jimž byl pozemek legitimně přidělen, a všichni, kdo získali půdu bělošských vlastníků neoprávněně nebo se na ní prostě nelegálně usadili, by ji měli okamžitě opustit.

Nová vláda doufá, že se tak alespoň část bělošských obyvatel do země a na své pozemky vrátí.

Protože to víte… za bílých farmářů země díky zemědělství poměrně prosperovala, zatímco poté, co se farmy rozkouskovaly a rozdaly prostým lidem bez techniky, hnojiv, osiva a všeho dalšího, šla ekonomika do háje. Natolik, že země nakonec i úplně zrušila svou astronomickou inflací postiženou měnu a na trhu dominuje už jen zboží dovážené z ciziny a placené takřka výhradně zahraničními měnami. A bez schopných bělochů, kteří v této zemi původně žili, než byli vyhnáni či vyvražděni, se tamním dnešním politikům nechce věřit v lepší zítřky.

Bělochy tam prostě před lety obrali o majetky, zmasakrovali nebo vyhnali ze země. A nyní je zjevně chtějí zpátky. Aby je tito spasili. 

Říká se, že se historie opakuje. A z tohoto moudra mám už delší dobu strach. Protože to, co se odehrálo v Zimbabwe… je ve své podstatě podobné Evropské unii.

Mocní tu v touze udržet si moc prostřednictvím státních rozpočtů rozdávají imigrantům s vesměs zanedbatelnými schopnostmi, znalostmi a dovednostmi jmění, jež vytvořily generace původního bílého obyvatelstva, nedbaje toho, že se to prokazatelně nemůže vyplatit. Už tu máme i bílé oběti teroru či jiné násilné kriminality, už z leckterých míst původní bílí zmizeli, odcházejí či přímo prchají.

Budou tu jednou i zbylé uprchlé našince zkoušet odškodnit a přilákat zpět? Až Evropská unie skončí jako Zimbabwe?

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.