20191018125312_pence-erdogan
18.10.2019
Kategorie: Politika

Dohoda Trumpa s Erdoganem – oba partneři ji interpretují po svém. Turecko dostalo, co chtělo

Sdílejte článek:

SM

Vývoj v severní Sýrii sledujeme s napětím a informace přicházejí ve velmi rychlém sledu. Včerejší vývoj, oznámení o “příměří”, které Spojené státy dojednaly s Tureckem, obě strany hned vzápětí interpretovaly každá po svém. Jen minuty poté, kdy viceprezident Pence oznámil dohodu o příměří, to turecký ministr zahraničí popřel. Podle Turecka nejde o příměří, které lze uzavřít jen mezi “legitimními stranami (konfliktu)”, ale o pětidenní přestávku v boji. Turecko čte situaci tak, že dostane, pro co přišlo, bez boje.

Výroky amerického prezidenta Trumpa znějí nadšeně. Mluví o “milionech” (na svém twitteru) a “milionech a milionech” (ve Fort Worth v Texasu) zachráněných životů. Řekl, že “sankce by byly pro Turecko velmi bolestivé,” a že je rád, že je nemusí zavádět, resp. že hrozbu odvolá, jakmile bude dohoda naplněna. Dohodu označil za něco, o co se “oni” (předchozí americké vlády) snažili deset let, a nedařilo se jim toho dosáhnout.

Turecký ministr zahraničních věcí ovšem jen minuty poté, kdy viceprezident Pence hovořil o dohodnutém pětidenním příměří, výrok popřel a uvedl turecký pohled na situaci: “Dostali jsme, co jsme chtěli. Přestávka v turecké operaci v Sýrii není příměřím, příměří může nastat jen mezi legitimními stranami. Souhlasíme s odebráním těžkých zbraní YPG a zničením jejich pozic, opevnění. Během 120 hodin YPG/PKK zónu opustí, nejde o zastavení operace, je to přestávka. Operaci zastavíme, až všichni teroristé bezpečnou zónu opustí. Znamená to, že Spojené státy uznali legitimitu našich operací a cílů.”

Trump oproti tomu stále mluví o příměří, během kterého se “Kurdové a další lidé, o které se lze postarat, přesunou z bezpečnostní zóny, což Turecko vždy chtělo. Bojovníci Islámského státu budou pod velmi přísnou kontrolou různých skupin, ale my se budeme dívat, budeme na to dohlížet, a oni budou pod velmi mocnou a přísnou kontrolou. (…) A my jsme dostali vše, o čem jsme mohli jen snít, a také budeme moci své lidi přivést zpět domů, ale budeme schopní kontrolovat ISIS, absolutně.”

Podle Pence bude turecká operace zcela zastavena, až SDF zcela zónu opustí. Spojené státy pak nejen nezavedou další sankce proti Turecku, ale odvolají ty již zavedené, jakmile bude dosaženo permanentního příměří.

Zní to více jako vzájemná dohoda přijatá všemi stranami, nebo jako kapitulace před tureckými požadavky? Turecké vztahy s ISIS byly vše, jen ne nepřátelské. Trump dodal, že Kurdové jsou díky tomuto řešení “neuvěřitelně šťastní”, protože zachránilo jejich životy.

Senátor Mitt Romney řekl, že toto není (pro Spojené státy) vítězství, za které je vydáváno, a že je to “daleko od vítězství”. Další senátoři to označili za “kapitulaci před Tureckem, jejíž cenu zaplatí kurdští spojenci.” Vyjádřili mj. pochybnost o osudu těch zajatých bojovníků IS, kteří již ze zajateckých táborů uprchli (ať již byli “osvobozeni” spřízněnými paravojenskými oddíly, které tvoří předvoj turecké armády, nebo v důsledku snížení počtu kurdských stráží poté, kdy Kurdové odešli čelit turecké invazi). Přední zástupci Demokratické strany Nancy Pelosi a Charles Schumer o dohodě o příměří hovoří jako o podvodu. Jejich pozici poněkud oslabuje fakt, že na Trumpovi roky nenechají nit suchou a využívají proti němu doslova cokoli.

Dohoda neříká nic o budoucím stažení Turecka ze Sýrie. Turecko bude bezpečnostní zónu vojensky spravovat. Představa, že se do této bezpečné zóny, v níž se pohybují různé a různě motivované skupiny včetně bývalých bojovníků snad poraženého Islámského státu, “vrátí” miliony syrských uprchlíků, kteří jsou nyní v Turecku, a budou zde v bezpečí a spokojení, se zdá problematickou. Uprchli před násilím, ať již byl jeho původcem IS, jiní džihádisté, nebo režim Bašára Asada. A neuprchli (jen) ze severní Sýrie – pro ně tento přesun nebude “návratem domů”, a napětí neskončí.

V dosavadním průběhu operace se samozřejmě vede také “informační válka.” Poté, kdy džihádista postoval na twitteru selfie s tureckými vojáky, svými (a našimi?) spojenci, byl účet zablokován, a Turecko zakázalo publikovat neschválená videa z průběhu operace:

Ne-li spojenectví, tedy určitě selektivní podpora Turecka bojůvkám Islámského státu a dalším džihádistům v Sýrii není ničím novým.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 492 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.