kongres-usa-protest-obvineni-volebni-podvody-4
7.1.2021
Kategorie: Politika

Dobytí Kapitolu na šest hodin se čtyřmi mrtvými

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPříznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu, kde se projednávalo schválení výsledku prezidentských voleb. Republikáni se chystali napadnout výsledky voleb a začali Arizonou.

Prezident Donald Trump svolal na 6. ledna do Washingtonu demonstraci na svou podporu. O počtu účastníků demonstrace média nijak nereferují. Sám Trump prohlásil, že „fake media“ vidí ̈, kolik lidí mu přišlo vyjádřit podporu. Ve svém projevu prohlásil, že „nikdy neuzná výsledek prezidentských voleb“. Po skončení projevu se demonstranti vydali ke Kapitolu, kde právě zasedaly obě komory amerického Kongresu. Demonstranti přemohli ostrahu objektu a pronikli do budovy. Jedna z demonstrantek byla zastřelena střelou do hrudníku. Další tři lidé byli zastřeleni za médii nespecifikovaných podmínek. Jednání Kongresu bylo přerušeno a pokračovalo po šesti hodinách. Viceprezident Mike Pence se od demonstrantů distancoval a vyzval do práce. Senát pak drtivou většinou zamítl námitku na výsledek voleb v Arizoně a došel až k výsledkům Pensylvánie, kde také stížnost republikánů zamítl. Ve Sněmovně reprezentantů diskuse kolem Pensylvánie podle ČT pokračuje.

Média mají jasno. Za obsazení Kapitolu nese plnou zodpovědnost prezident Donald Trump. Ten podle starostky Washingtonu za Demokratickou stranu „rozeštvává lidi“. Osobně jsem velmi zvědav na vyšetřování kolem zastřelení čtyř osob při obsazení Kapitolu a poté v ulicích hlavního města USA. Podle tónu médií v USA přenášené ČT se zdá, že je již všechno jasné. Viníkem je Trump a vůbec nevylučuji, že bude po konci svého mandátu vyšetřován a že mu vyšetřovatelé sdělí obvinění z podněcování rasové nesnášenlivosti a xenofobie. To je velmi pravděpodobné. Těsně po vypuknutí krize kolem okupace Kapitolu demonstranty jsem několik hodin sledoval živé vysílání ČT z USA. Všechny komentáře pozvaných politologů jednoznačně odsoudily Trumpa jako původce zla, od Trumpa se distancoval například i Alexandr Vondra.

Poté, co byl v minulém roce zastřelen policisty černoch George Floyd, vypuklo rabování v řadě měst USA na protest proti policejnímu násilí na černoších a vzniklo hnutí Black lives matter, přinášela média detailní shoty nejen z průběhu zatýkání Floyda. Vzniklo hnutí „Odfinancujte policii“, na území Minneapolisu dokonce vznikla bezzásahová zóna, v níž policie vůbec nesměla zasahovat, a v USA se dramaticky zvýšil počet vražd. Uvidíme, zda média a potažmo i ta česká, zveřejnění průběh zásahu proti podporovatelce Trumpa, kterou ostraha zastřelila. Také se bude zkoumat, zda ostraha měla důvod použít zbraň proti demonstrantce? Byl střelec v ohrožení života?

USA mají velký problém. Hovořil o tom český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Podle něj se v USA hledá nový společenský konsens. Společnost je „štíplá“ na přibližně dvě stejné části, z nichž jednu reprezentuje politika Demokratické strany a která zahrnuje politiku multikulturalismu a obecněji levicový pohled na řešení společenských problémů. Republikáni pod Trumpem naopak prosazují hodnoty osobní svobody a individualismu. Jestliže v roce 2016 mediální Amerika podcenila Trumpa jako soupeře Hillary Clintonové, v roce 2020 se i díky virové pandemii prosadilo zejména mezi voliči Demokratické strany korespondenční hlasování. Právě „dopočet“ korespondenčních hlasů zvrátil výsledek ve prospěch Joea Bidena v tak zvaných „swingstates“ a právě tím argumentuje Trump, když hovoří o manipulaci a podvodech. Zachytil jsem ale například mediální zprávu o tom, že právě v jednom z amerických „swingstates“ byl zjištěn korespondenční hlas na podporu Trumpa od již mrtvého voliče. Podívejme se! Ne Biden ale Trump má problém s mrtvým voličem! Když k tomu přičtu mediální propagandu rozhodujících médií, která deklarovala podporu Bidenovi, je frustrace voličů Trumpa dokreslena.

Nakonec se musím zmínit o postavě nového amerického prezidenta. Biden vystoupil po dobytí Kapitolu demonstranty s tím, aby Trump vystoupil v celonárodních médiích a distancoval se od svých příznivců. V těch médiích, která po několika minutách jeho předvolebních projevů vysílání přerušovala, protože Trump hovoří „nepodloženě“!?. Biden je politik dávno za zenitem, starý člověk, který si i podle levicových médií pletl události a který byl použit jako „návnada“ pro voliče, kteří by snad pochybovali o správnosti politiky Demokratické strany díky levicovému křídlu. Dostal ale do vínku jako viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která má zase přesvědčit radikální voliče o tom, že v USA nastanou nebývalé změny. Zbývá tak jediná zásadní otázka: Končí Trumpova éra tragédií nebo je to naopak známka pokračující a dosud jen převážně doutnající krize americké společnosti? A má vůbec starý muž Joe Biden šanci nato usmířit tyto nesmiřitelné tábory americké společnosti?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 616 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)