MZDY
11.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Dobrý úmysl nestačí, když minimální mzda mrzačí

Sdílejte článek:

RÓBERT CHOVANCULIAK

V diskusi o zvyšování minimální mzdy nejde o to, kdo si více ukrojí z koláče. Tento krok nakonec vždy ublíží těm nejchudším. Debatu o minimální mzdě je zvykem rámcovat jako politické přetahování se mezi zaměstnanci a zaměstnavateli o to, kdo si utrhne větší kus koláče.

Jednou jsou tu politici, kteří „dopřávají“ zaměstnancům a zvýší minimální mzdu o desítky eur, jindy jsou tu politici, kteří jsou na straně zaměstnavatelů a minimální mzdu nezvýší (tento případ, mimochodem, v SR nenastal už téměř deset let).

Toto je však velmi nešťastné rámcování problému. Chybí v něm totiž ti, kteří se k slovu často nedostávají: nízko-produktivní lidé v odlehlých částech ekonomiky, kterým minimální mzda vzala příležitost zaměstnat se. Nezaměstnaní.

Ekonomové proto upozorňují na to, že debata o minimální mzdě není o tom, kdo (zaměstnanci) z koho (zaměstnavatelé). Tedy nejde to, zda bude mít ten, nebo onen více z koláče. Je to debata o zmenšování koláče.

Stal se pravý opak

Následkem růstu minimální mzdy se neuskuteční některé vzájemně výhodné směny, které by se jinak uskutečnily: zaměstnanec si nenajde práci a zaměstnavatel si nenajde pracovní sílu. A to je ten skutečný problém minimální mzdy. Ne to, jestli někdo více nadržuje zaměstnancům nebo zaměstnavatelům.

Před časem se v některých městech v USA nechali politici unést a rozhodli se radikálně zvýšit minimální mzdu. Např. v Seattlu zvýší během tří let minimální mzdu z 9,47 dolaru na hodinu až na 15 dolarů, přičemž loni se dostala už na úroveň 13 dolarů.

Právě zvýšení na 13 dolarů se stalo předmětem nové studie skupiny šesti ekonomů. Ti se podívali na to, jaké efekty to přineslo pro nízko-produktivní lidi. Tedy lidi, kterým chtěli politici pomoci.

Závěrem studie je, že zvýšení minimální mzdy snížilo příjem průměrnému nízko-produktivnímu člověku o 125 dolarů měsíčně.

Celkový počet odpracovaných hodin nízko-příjmových lidí poklesl o devět procent. To je výsledek propouštění i zkracování úvazků. Minimální mzda tedy neudělala to, co od ní politici naivně očekávali: přesunout kus koláče od zaměstnavatelů k zaměstnancům. Namísto toho minimální mzda způsobila, že upečený koláč byl menší.

Studie ze Seattlu

Oproti dříve publikovaným studiím, které neodhalily až tak negativní vlivy minimální mzdy, je tato výjimečná.

Nezaměřuje se jen na malý výsek ekonomiky (např. restaurační byznys nebo mladé lidi) a neopírá se jen o údaje o mzdách z průzkumů.

Naopak, studie měla k dispozici rozsáhlá data přímo od úřadů, které ve státě Washington sbírají informace o odpracovaných hodinách a výdělcích, díky čemuž pokryla dvě třetiny zaměstnanců v tomto státě.

O robustnosti této nové studie hovoří i fakt, že její autoři byli schopni replikovat příznivější výsledky vlivu minimální mzdy z minulých studií, pokud použili jen ten výsek dat, které měly tyto minulé studie k dispozici. To naznačuje, že minulé studie často podceňovaly negativní vliv minimální mzdy na ekonomiku.

Zvyšování minimální mzdy, zejména razantní, má své náklady. Předchozí zvýšení v Seattlu z 9,47 dolaru na 11 dolarů nemělo dramaticky negativní vlivy (ale ani pozitivní, jelikož vyšší mzda pro jednoho znamenala, že jiný ztratil zaměstnání nebo musel pracovat méně).

Nespokojenost se studií

Ani tato studie však není dokonalá. Autoři se dívali jen na Seattle a nedokázali prozkoumat, zda se pracovní místa nepřesunula mimo města a z analýzy také vyloučili deset procent firem, v nichž nebylo možné identifikovat místo výkonu každého pracovního místa. Rovněž z dat není možné určit, zda někteří propuštění nezačali pracovat např. pro platformy sdílené ekonomiky, jako jsou Uber nebo Taskrabbit.

Přesto jde o studii, která svými daty a metodologií posouvá debatu o minimální mzdě dopředu. To se samozřejmě nelíbí politikům v Seattlu, kteří si tuto studii původně na místní univerzitě nechali vypracovat.

Když se jim do rukou dostala první verze studie s jejími závěry o negativních důsledcích, rozhodli se požádat o novou studii ekonomy z Berkeley.

Ti jsou známí tím, že ve svém výzkumu nenacházejí závažně negativní vlivy minimální mzdy. Stejně je nenašli ani v Seattlu. Jejich použité metody však byly právě ty tradiční, které autoři nové studie kritizují a ukazují na datech, že nedostatečně zachycují realitu ekonomiky.

Autor: Róbert Chovanculiak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Vybráno 40.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 90 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.