BLATNYBABIS
12.2.2021
Kategorie: Politika

Dobrá vláda má nastavovat podmínky fungování, ne zakazovat a přikazovat

Sdílejte článek:

KAREL STRYCZEK

Opakované plošné zavírání škol, obchodů, hotelů, restaurací a služeb nepřineslo nikde na světě lepší výsledky v porovnání s jasně nastavenými podmínkami, za jakých je možno mít trvale otevřeno a opatrně fungovat.

Před rokem instinkt velel zavřít, koupit čas, rozhlédnout se a potom postupovat dál. Teď máme informace, data, zkušenosti a stejně jisté vlády v jistých zemích i vybraných státech v USA trapně lpí na postupu, který se neosvědčil. Ze svých centrál chrlí impotentní nařízení komplikující život a nepřinášející řešení zdravotní krize.

Delegovat pravomoc na regiony a města, dát lidem, firmám, institucím důvěru, aby jednali podle situace u nich doma, je noční můrou manažerů odkojených centrálním řízením.

Nevím, fakt nevím, co jim brání nechat lidi jednat v rámci nastavených podmínek. Proč mají potřebu jim opakovaně přikazovat a zakazovat a po čase zjistit, že se občan začal chovat jako zlobivé dítě, které má na háku i to nejdůležitější. Své zdraví.

Ano, existuje riziko chyb. Každý dobrý manažer ví, že musí občas dovolit svým ovečkám chybovat a poučit se, jinak se společnost nepohne z místa. Každý rodič musí jednoho dne risknout roztažení křídel potomků, sledovat jejich první let z rodného hnízda a doufat, že si poradí. Když si umí poradit jednotlivci ve společnosti, poradí si i společnost.

Cesta ven ze slepé uličky vyžaduje dávku kreativnějšího myšlení a odvahy. Což takhle přestat deklarovat plošná opatření, místo toho vyjet do terénu a zjistit, že situace v každém regionu je trošku jiná, někde jsou opatrnější, někde odvážnější. Dohodnout se s nimi na postupu a nechat je jednat. Nechat vedení měst a vesnic pracovat s lidmi a podniky na jejich území. Zrušit zákazy a místo nich stanovit podmínky provozu.

Čteme denně, že je třeba zpomalit šíření, snížit počty v nemocnicích, bankroty a depky. Úsměvné je slyšet deklarace podobné komunistům v osmdesátých letech, co všechno „je třeba“ udělat, abychom dohnali a předehnali, co jsme předtím zanedbali. Následuje podiv nad tím, že nikdo nic, co bylo v plánu, nedělá, nic nefunguje a vytoužený cíl je v nedohlednu.

Centrální nařízení nikdy a nikde dlouhodobě nefungují. Bují šedá ekonomika, tajné otvíračky, ignorování všeho shora, nadávání, letargie.

Dobrá centrální vláda musí být jako dobrý rozhodčí ve fotbalu: být neviditelná. A je jedno, zda utkání probíhá klidně, anebo se na hřišti jiskří. Teď se momentálně jiskří. Rozhodčí z Prahy by měl nechat kraje a města hrát s tím, že každý ví, že on je pánem na hřišti a k dispozici má žluté a červené karty. Ale hrají oni! On do mičudy nemá co kopat svou nohou chlupatou.

Centrála, pokud chce být užitečná, by měla po světě shánět očkovací látky, nastavit pravidla hry a dozorovat jejich dodržování. Každý se musí chovat jinak podle jeho situace, ne všichni stát v lati od Aše po Beskydy a čekat, co nového bude v denním rozkazu. Kdo nechce dodržovat podmínky, nechť zavře. Kdo chce provozovat živnost ještě bezpečněji, než je nastavené minimum, může si pro svůj podnik zvolit přísnější pravidla.

Koneckonců, když si lidi v Karviné vyrobí ohnisko nákazy, bude to v první řadě jejich nemocnice, která se zaplní. Ne pražská, ne budějovická. Na to už jsme také přišli, ale znalosti a zkušenosti nevyužíváme. Motivace k opatrnosti je jasná.

Starosta městečka může promluvit přímo s paní kadeřnicí, aby se ona domluvila se svými zákaznicemi, jak budou chodit, aby bylo stříhání a melírování pro všechny bezpečné. Ředitel školy ví, jaká je situace ve městě, jak jsou na tom jeho žáci a učitelé. Můžou spolu navrhnout postup a doladit detaily. S hospodským je možné se dohodnout, že ubere dva stoly a pro koho není u stolu židle, tomu naleje do džbánku a pošle ho domů. A na stojáka nikdo nechlastá, jinak přijede strážník nebo starosta osobně.

Ono to není až tak složité, ale z pracovny v Praze a se selským rozumem zablokovaným ve stavu nouze se kočíruje těžko.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 067 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)