hypocrite
18.2.2016
Kategorie: Společnost

Doba pokrytecká

Sdílejte článek:

KAREL ZVÁRA 18|02|2016

Každá doba je něčím specifická. Tu dnešní bych nazval dobou pokryteckou, i když si jsem vědom toho, že se u nás opakuje po nepříliš dlouhé době.

Ještě jsem nebyl na světě, když po “bratrské intervenci” pěti spojeneckých armád v roce 1968 podepisovali občané ČSSR Poučení z krizového vývoje. Nebylo důležité, co si mysleli, hlavně, že podepsali. Nejspíš netušili, že šlo o začátek dlouhých dvaceti let normalizace. Doby, v níž si téměř každý dával pozor, aby před jinými, než blízkými přáteli, neřel svůj skutečný názor. Byla to doba autocenzury a rezignace na vlastní názor.

Pokrytectví se k nám po roce 1990 začalo postupně vracet. Nejdříve s vlnou politické korektnosti a multikulturalismu. Mysli si, co chceš, ale hlavně neříkej, že se ti nelíbí tamhleten pán, co vypadá podobně jako ten lump, co nás okradl.

Opětovné uzavírání vlastních názorů jen do vlastní hlavy pokračovalo v rovině právní. Firmy přestávají patřit jejich vlastníkům, ti totiž ztrácejí smluvní volnost. Nemohou si ani určit, s kým uzavřou pracovní smlouvu. A jde to ještě dál, už ani ten, kdo jedná za jiného, nemůže poctivě plnit pokyny zastoupeného, v tomto případě na trhu s nájemním bydlením. A aby toho nebylo dost, na frak dostávají od státu ti, kteří aktuální vlastníky státu nebo jejich snaživé podřízené zpochybní nebo naštvou.

Jde o pár příkladů, ale v médiích jich proběhlo víc. Nejde ale primárně o ně, i když lidské osudy šikanovaných jsou často poznamenané. Jde o vliv na všechny ostatní. Ti vidí, že pokud budou zlobit, může přijít nepříjemnost. A tak se vrací autocenzura.

Možná vydrží do příštích voleb, možná bude trvat desetiletí. Ale český člověk opět povstane. Tak jako se každý druhý v osmdesátých letech vypořádal se státním socialismem tím, že dělal melouchy nebo prodával podpultovky. Vydával samizdaty či šířil politické vtipy.

I když teď českou společnost kočírují staří harcovníci z dob minulé normalizace, věřím, že bude skutečně líp. Protože stát, který k aktivním lidem vystupuje pod heslem “prudit a škodit”, se stává kolosem na hliněných nohou. Bez ohledu na to, jak velkou silou si jeho aktuální vlastníci budou chtít svoji moc upevnit.

ZDROJ: Karel Zvára

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.