virus3
25.5.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Doba pokoronavirová, demokracie a svoboda

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyZačíná doba pokoronavirová. Lidé se ale nemění a touha po novém a vyspělém člověku je zbytečná, ale věčná.  Člověk je stále stejný a dějiny se opakují, jen kulisy se mění. Touha lidí po pomstě, strach z něčeho, co je mnohdy i nespecifikované zde je a bude. Příslušnost k mase, příslušnost ke stádu, které se přece nemýlí, je vždy a vždy bude základnou pro všechny bez názoru, bez vize. Nechávají se manipulovat těmi, kteří názor mají. Těmi, kteří umí využít lidí bez názoru pro svůj prospěch. Nebo prospěch určité skupiny lidí. Těmi, kteří chtějí, aby prezident byl z lidu, jezdil metrem, a byl prostě jedním z nás, i když to má svá velká bezpečnostní rizika, a je to mnohdy velmi nebezpečné. Někdy to jistě jde, ale těžko z toho dělat pravidlo. Ale i zde bude dav křičet: „Ukřižuj ho!“, i když bude vlídný, ale bude dodržovat určitá pravidla, která vycházejí z jeho služby. Zdá se, že i dnes jsou mnohdy lidé schopni nechat propustit rozvraceče, zloděje a vrahy, protože se jim zdají méně nebezpeční, než ti, kteří ukazují cestu, kteří mnohdy velmi nepopulárně varují před těmi, kteří populisticky dokáží zneužít dav. Zneužít pocit sounáležitosti k davu a skupině. „Svět není bezpečnější, to jen my jsme méně ostražití“, řekla svého času Margaret Thatcherová. A měla pravdu. To jen my si myslíme, že hlas lidu je hlasem Božím.


Nikdo rozhodně nemůže pochybovat o tom, že máme kvalitní vědce a nejen ty. Máme velmi kvalitní a chytré lidi. Je jistě potřebné vytvářet kvalitní podmínky a centra. Problém je někde zcela jinde. A tím je využití těchto lidí a plodů jejich výzkumů. Výsledky prof. Holého byly prodány jako patenty do Ameriky. Opravdu se nenajdou v České republice odpovídající finanční podmínky, investiční fondy a skupiny, které budou financovat a podporovat tento aplikovaný výzkum? Tyto možnosti tady jsou. A nemusí se postupovat odprodáním patentů. Na to by se měl někdo ze zodpovědných zaměřit. Protože jinak budeme pracovat a budeme nejen zdravotnickou laboratoří a špičkou v světě. Finanční prostředky a distribuci atd. budou mít jiní. My budeme jen vymýšlet. A to je málo. Máme na to nebýt jen výkonní pracovníci nebo dokážeme být i těmi, kdo drží trend a určuje směr?

Základní medicínské pravidlo říká, že ať přijede pacient v jakémkoli stavu, je především potřeba zajistit základní životní funkce člověka. Protože pacient musí přežít. Na vše ostatní je času dost. A pak pacienta nadobro vyléčit nebo zajistit co největší možnou kvalitu života. Toto zlaté pravidlo a postup je v modifikaci platný všeobecně. Platí to na funkce státu, ekonomice makro i mikro a také v oblasti firem a rodin. Platit to mělo i v případě zabezpečení pandemie a přímé pomoci v začátku celého problému. Nikoli strach, hysterie a restrikce na nepřiměřeně dlouhou dobu. Ukázalo se však v různých odvětvích, a to jak ekonomických, tak duchovních, že ne všichni základní pravidla záchrany čehokoli respektují. Je skvělé, že tímto zlatým a základním pravidlem se řídili především zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. A také biskupové, mnozí kněží nebo seminaristé nebo i novináři, hasiči, vojáci nebo policisté. Mnozí jiní se mají ještě mnoho co učit….

Papež František sloužil mši svatou u hrobu sv. Jana Pavla II. V Itálii otevírají také kostely a papež František vyzval všechny k farnímu životu a mším svatých. U nás se kostely a farní společenství nezavřela úplně nikdy. Ani o Velikonocích. Seminaristé pomáhali v Nemocnici u Alžbětinek na Slupi. Mnoho kněžích bylo velmi blízko lidem. Kardinál Dominik Duka i on-line v době své karantény povzbuzoval věřící. Jen jedna farnost na pravém břehu Vltavy bude zavřena i po 25.5. Kněz jednou za týden má krátkou filosofickou promluvu a dříve si ve svých rozhovorech liboval, jak mu karanténa prospěla, jak moc si odpočinul a že farníci nemají mít strach, že je o něho dobře postaráno. Asi je ta farnost „zavirovaná“. Svatý Otec mluvil o dobrém pastýři. Kardinál Dominik Duka k tomu již dříve řekl, že dobrý pastýř se stará o své svěřené ovečky a neříká: Kupředu, ale Za mnou. Je připraven chránit své stádo i za cenu svého života. V kontrastu toho sdělení, že o mne je dobře postaráno, nemějte obavy, je to o něčem zcela jiném. Dobrý pastýř vypadá prostě jinak. A tak dnes také vzpomeňme v modlitbě na Svatého Jana Pavla II., dobrého pastýře, který má dnes stoleté výročí narození. Kéž je takových stále dostatek.
Další a další akce se posouvají do příštího roku, kvůli nákaze koronaviru. Letošní rok, zdá se, že jako by nebyl. Prostě v atmosféře strachu a veřejného mínění, vždyť vyjde na ulici a hned na mě číhá koronavir, je tady všudy přítomný. Před 100 lety v Evropě i ve světě byla Španělská chřipka. Bylo po první světové válce a všude byl hlad. Nebyla taková lékařská péče a odešlo několik milionu lidí. My jsme se myšlením strachu dostali o 100 let zpět s technologiemi 21. století. Ostatně kdysi někdo moudrý řekl, že diktatura má svého diktátora a je udržovaná strachem a přísným režimem. Demokracie je však také udržována strachem. Jen trochu jinak. Když nebudeš dělat věci správně, podle metodického rámce, jak jsme ti řekli, nemůže se ti dobře dařit, protože to tak je léty ověřené a protože to někdo nařídil. A bojíme se komunistů, protože nám jistě zavádí nákazu. Strach je středobodem života společnosti. Svět není a nikdy nebyl sterilně bezpečný. To jen my jsme si zvykli na to, že je sterilně bezpečný a přestali jsme býti obezřetní. Viry a bakterie zde byly, jsou a budou. Stejně jako myšlenky komunismu a představa lidí, že budou mít všichni stejně, odstraní se závist, protože nebude co závidět a budeme se mít všichni dobře. Nebezpečná utopie, která stála již mnoho lidských životů. Je potřeba ji odmítnout, nikoli se ji strachem bránit. A tak letos ze strachu smázneme rok, jako by nebyl. Zcela svobodně a demokraticky.

Chtěli jsme svobodu a demokracii a pak jsme zjistili, že je náročná a začala nám vadit. Vždyť je tak pohodlné žít v ohradě a mít všechno bez námahy. Někdo se postará. Chtěli jsme možnost výběru, ale ne zase moc, protože to klade důraz na zodpovědnost a potřeba umět si vybrat. A tak je lepší, když to vybere někdo jiný a předloží. Svoboda a demokracie je náročná. Je potřeba mít zodpovědnost. Demokracie, svoboda a volný trh je o odpovědnosti. Ale bohužel jsme si na to ještě nějak nezvykli. Snad příště.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 638 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,18 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.