virus3
25.5.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Doba pokoronavirová, demokracie a svoboda

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyZačíná doba pokoronavirová. Lidé se ale nemění a touha po novém a vyspělém člověku je zbytečná, ale věčná.  Člověk je stále stejný a dějiny se opakují, jen kulisy se mění. Touha lidí po pomstě, strach z něčeho, co je mnohdy i nespecifikované zde je a bude. Příslušnost k mase, příslušnost ke stádu, které se přece nemýlí, je vždy a vždy bude základnou pro všechny bez názoru, bez vize. Nechávají se manipulovat těmi, kteří názor mají. Těmi, kteří umí využít lidí bez názoru pro svůj prospěch. Nebo prospěch určité skupiny lidí. Těmi, kteří chtějí, aby prezident byl z lidu, jezdil metrem, a byl prostě jedním z nás, i když to má svá velká bezpečnostní rizika, a je to mnohdy velmi nebezpečné. Někdy to jistě jde, ale těžko z toho dělat pravidlo. Ale i zde bude dav křičet: „Ukřižuj ho!“, i když bude vlídný, ale bude dodržovat určitá pravidla, která vycházejí z jeho služby. Zdá se, že i dnes jsou mnohdy lidé schopni nechat propustit rozvraceče, zloděje a vrahy, protože se jim zdají méně nebezpeční, než ti, kteří ukazují cestu, kteří mnohdy velmi nepopulárně varují před těmi, kteří populisticky dokáží zneužít dav. Zneužít pocit sounáležitosti k davu a skupině. „Svět není bezpečnější, to jen my jsme méně ostražití“, řekla svého času Margaret Thatcherová. A měla pravdu. To jen my si myslíme, že hlas lidu je hlasem Božím.


Nikdo rozhodně nemůže pochybovat o tom, že máme kvalitní vědce a nejen ty. Máme velmi kvalitní a chytré lidi. Je jistě potřebné vytvářet kvalitní podmínky a centra. Problém je někde zcela jinde. A tím je využití těchto lidí a plodů jejich výzkumů. Výsledky prof. Holého byly prodány jako patenty do Ameriky. Opravdu se nenajdou v České republice odpovídající finanční podmínky, investiční fondy a skupiny, které budou financovat a podporovat tento aplikovaný výzkum? Tyto možnosti tady jsou. A nemusí se postupovat odprodáním patentů. Na to by se měl někdo ze zodpovědných zaměřit. Protože jinak budeme pracovat a budeme nejen zdravotnickou laboratoří a špičkou v světě. Finanční prostředky a distribuci atd. budou mít jiní. My budeme jen vymýšlet. A to je málo. Máme na to nebýt jen výkonní pracovníci nebo dokážeme být i těmi, kdo drží trend a určuje směr?

Základní medicínské pravidlo říká, že ať přijede pacient v jakémkoli stavu, je především potřeba zajistit základní životní funkce člověka. Protože pacient musí přežít. Na vše ostatní je času dost. A pak pacienta nadobro vyléčit nebo zajistit co největší možnou kvalitu života. Toto zlaté pravidlo a postup je v modifikaci platný všeobecně. Platí to na funkce státu, ekonomice makro i mikro a také v oblasti firem a rodin. Platit to mělo i v případě zabezpečení pandemie a přímé pomoci v začátku celého problému. Nikoli strach, hysterie a restrikce na nepřiměřeně dlouhou dobu. Ukázalo se však v různých odvětvích, a to jak ekonomických, tak duchovních, že ne všichni základní pravidla záchrany čehokoli respektují. Je skvělé, že tímto zlatým a základním pravidlem se řídili především zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. A také biskupové, mnozí kněží nebo seminaristé nebo i novináři, hasiči, vojáci nebo policisté. Mnozí jiní se mají ještě mnoho co učit….

Papež František sloužil mši svatou u hrobu sv. Jana Pavla II. V Itálii otevírají také kostely a papež František vyzval všechny k farnímu životu a mším svatých. U nás se kostely a farní společenství nezavřela úplně nikdy. Ani o Velikonocích. Seminaristé pomáhali v Nemocnici u Alžbětinek na Slupi. Mnoho kněžích bylo velmi blízko lidem. Kardinál Dominik Duka i on-line v době své karantény povzbuzoval věřící. Jen jedna farnost na pravém břehu Vltavy bude zavřena i po 25.5. Kněz jednou za týden má krátkou filosofickou promluvu a dříve si ve svých rozhovorech liboval, jak mu karanténa prospěla, jak moc si odpočinul a že farníci nemají mít strach, že je o něho dobře postaráno. Asi je ta farnost „zavirovaná“. Svatý Otec mluvil o dobrém pastýři. Kardinál Dominik Duka k tomu již dříve řekl, že dobrý pastýř se stará o své svěřené ovečky a neříká: Kupředu, ale Za mnou. Je připraven chránit své stádo i za cenu svého života. V kontrastu toho sdělení, že o mne je dobře postaráno, nemějte obavy, je to o něčem zcela jiném. Dobrý pastýř vypadá prostě jinak. A tak dnes také vzpomeňme v modlitbě na Svatého Jana Pavla II., dobrého pastýře, který má dnes stoleté výročí narození. Kéž je takových stále dostatek.
Další a další akce se posouvají do příštího roku, kvůli nákaze koronaviru. Letošní rok, zdá se, že jako by nebyl. Prostě v atmosféře strachu a veřejného mínění, vždyť vyjde na ulici a hned na mě číhá koronavir, je tady všudy přítomný. Před 100 lety v Evropě i ve světě byla Španělská chřipka. Bylo po první světové válce a všude byl hlad. Nebyla taková lékařská péče a odešlo několik milionu lidí. My jsme se myšlením strachu dostali o 100 let zpět s technologiemi 21. století. Ostatně kdysi někdo moudrý řekl, že diktatura má svého diktátora a je udržovaná strachem a přísným režimem. Demokracie je však také udržována strachem. Jen trochu jinak. Když nebudeš dělat věci správně, podle metodického rámce, jak jsme ti řekli, nemůže se ti dobře dařit, protože to tak je léty ověřené a protože to někdo nařídil. A bojíme se komunistů, protože nám jistě zavádí nákazu. Strach je středobodem života společnosti. Svět není a nikdy nebyl sterilně bezpečný. To jen my jsme si zvykli na to, že je sterilně bezpečný a přestali jsme býti obezřetní. Viry a bakterie zde byly, jsou a budou. Stejně jako myšlenky komunismu a představa lidí, že budou mít všichni stejně, odstraní se závist, protože nebude co závidět a budeme se mít všichni dobře. Nebezpečná utopie, která stála již mnoho lidských životů. Je potřeba ji odmítnout, nikoli se ji strachem bránit. A tak letos ze strachu smázneme rok, jako by nebyl. Zcela svobodně a demokraticky.

Chtěli jsme svobodu a demokracii a pak jsme zjistili, že je náročná a začala nám vadit. Vždyť je tak pohodlné žít v ohradě a mít všechno bez námahy. Někdo se postará. Chtěli jsme možnost výběru, ale ne zase moc, protože to klade důraz na zodpovědnost a potřeba umět si vybrat. A tak je lepší, když to vybere někdo jiný a předloží. Svoboda a demokracie je náročná. Je potřeba mít zodpovědnost. Demokracie, svoboda a volný trh je o odpovědnosti. Ale bohužel jsme si na to ještě nějak nezvykli. Snad příště.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 609 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,18 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.