zivnostzl
5.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Dnešní vláda prokazatelně nahrává velkým firmám a likviduje malé živnostníky

Sdílejte článek:

MICHAL DVOULETÝ

Budou to živnostníci, kteří budou muset rozhýbat českou ekonomiku poté, co skoční tak devastačně vedený boj proti šíření onemocnění COVID-19.

Přestože dnešní vláda dělá vše proto, aby se právě živnostníci stali ekonomickými oběťmi vládních restrikcí, jsem přesvědčen o tom, že to budou právě tito drobní podnikatelé, ke kterým bude třeba upnout pozornost při komplexní obnově českého hospodářství.

Důvodu je hned několik… České hospodářství uvízlo v zajímavých vývojových kleštích. Na jedné straně máme ve srovnání s celou Evropou nejvíce osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) v přepočtu na počet obyvatel. Na druhé straně průmysl v ČR zaměstnává téměř 38 % ekonomicky aktivních osob, což pro naši zemi znamená první místo mezi zeměmi Evropské unie. Pořád jsme tedy zemí se spíše tradiční výrobní ekonomikou, což bude náš obrovský handicap v okamžiku, kde se naplno projeví hospodářské důsledky pandemie COVID-19.

Nepřeji nikomu nic špatného, ale je možné očekávat, že dnešní průmyslové struktury, které jsou navíc z podstatné části exportně orientované, se zhroutí. Zásadním způsobem se překreslí mapa spotřebitelského chování většiny zákazníků a zároveň tak dojde k vážným hospodářským otřesům, na které právě těžkopádný průmysl nebude schopný pružně reagovat. V konečném důsledku se naše země ocitne na prahu vážných ekonomických problémů, které s sebou ponesou skokový růst nezaměstnanosti, návazné problémy nejen příjmů, ale také vnitřní struktury veřejných rozpočtů a v konečném důsledku tedy i pokles životní úrovně obyvatelstva.

To si zřejmě uvědomují i dnešní vládní protagonisté, a proto raději obětovali stovky tisíc živnostníků, než aby „sáhli“ na velké a mocné. Je skutečně paradoxní, že živnostník, provozující malý krámek, musel svůj obchod zavřít, kdežto velké fabriky s tisícovkami pracovníků jedou bez jakýchkoliv omezení dál. Také mne udivuje, proč museli zavřít všichni provozovatelé nejrůznější služeb, u nichž by bylo možné nastavit provoz tak, aby se zcela eliminovala masivní koncentrace zákazníků. Velké supermarkety přitom praskají ve švech.

Bohužel dnešní vláda prokazatelně nahrává velkým a likviduje malé. Podporuje nadnárodní koncerny namísto toho, aby držela při životě místní farmáře, živnostníky a další soukromníky.

Tento stav však skončí. A bude to dřív, než by se na první pohled mohlo zdát. Tato situace je totiž dlouhodobě neudržitelná. Vláda sice teď zachraňuje své volební preference jednorázovými dotacemi, ale tím jen bezhlavě vyčerpává doposud disponibilní veřejné finance. Tváří se, že vytváří programy, které umožní živnostníkům přežít, ale přitom se jen snaží o vlastní politické přežití.

Navíc v těchto covidových kompenzacích není vláda ani zdaleka tak velkorysá ve srovnání se sousedním Rakouskem či například Německem, kde se tamní vrcholní politici rozhodli firmám kompenzovat de facto drtivou většinu ušlých tržeb za měsíc listopad (v případě malých a středních firem jde o 75%, větší podniky by měly dostat 70% ušlých tržeb). Jeden by řekl hurá. Ale obecně je tento systém neudržitelný a dříve nebo později povede k absolutnímu krachu veřejných rozpočtů a bezhlavému zadlužení hned několika budoucích generací.

Jsem přesvědčen o tom, že naši společnou budoucnost si nesmíme projíst bezmyšlenkovými dotacemi. Musíme ji vybudovat opět a jen perspektivní prací a vytvářením reálných hodnot. Musíme dát prostor malým živnostníkům a moderním odvětvím, aby to byli právě oni, kdo znovu nakopnou českou ekonomiku.

K tomu však budou muset noví zákonodárci, kteří vzejdou z parlamentních voleb v roce 2021, vytvořit odvážené, ale skutečně fungující předpoklady, které by se daly zarámovat takto:

1. Živnostníci zcela bez daní a s minimální výší zdravotního a sociálního pojištění.

2. Živnostníci zcela bez lejster, byrokracie, státního šmírování a regulací, tedy skutečný návrat ke svobodnému podnikání.

3. Živnostníci s podporou vzniku nových pracovních míst i díky minimalizaci odvodové zátěže na zaměstnance, tedy výrazné snížení daně z práce.

4. Živnostníci bez zbytečných bariér vstupu do tradičních i perspektivních odvětví tak, aby začít podnikat bylo rychlé, snadné, levné a online.

Každý, kdo se po pandemii COVID-19 postaví na vlastní nohy a začne vytvářet hodnoty nebo dokonce bude mít tolik síly, aby dal práci i dalším lidem, bude potřebovat od státu nikoliv klacky od nohama, ale skutečnou pomoc a podporu.

„Přizdisráčství“ však musí vystřídat živnostenská revoluce a opravdová renesance svobodného podnikání. A jako člen Strany soukromníků ČR, která byla, je a do budoucna zůstane jedinou reálnou politickou sebeobranou živnostníků a drobných podnikatelů, jasně říkám, že jsem plně odhodlán se na této důležité změně podílet.

  • Ing. Michal Dvouletý, MBA
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 443 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)