SPOLDLUH
26.10.2020
Kategorie: Společnost

Dlouhodobě budovaná nedůvěra

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝNikdy v minulosti nebyla společnost u nás tak rozdělená. O tom není pochyb. V posledních rocích však dochází k polarizaci, která nemůže snad být výraznější. Řeči o stmelování národa, kterými se kdysi politici zaštiťovali, už ani neslýcháme, protože většině z nás je jasné, že nic takového se konat nebude. Lidé se kdysi dohadovali o politice, ale jinak jedinou skutečnou příčinou sporů bylo to, jste li Sparťan či Slávista. Ta doba je už dávno pryč.

Kdyby se problém koronaviru objevil na konci roku 1989, pravděpodobně by si všichni zvolili jeden přístup a stmelená země by se jej držela. Nadšení z pospolitosti bylo obrovské, takže ať už by si všichni nasadili roušky nebo by je naopak houfně odmítli, to by v té době záleželo na tom, co by řekl Václav Havel, byli by jednotní. Takové měl Havel zpočátku postavení. O pár let později už by o jeho slovech plno lidí pochybovalo a kdybychom si představili pouze teoretickou možnost, že by to mohl udělat teď, tak by ho většina lidí poslala kamsi. V půlce posledního desetiletí už proti sobě stály ODS a ČSSD, ovšem ty se ještě dokázaly dohodnout, viz opoziční smlouva. Společnost však dokázali také spojit sportovci. Nejdříve stříbrní fotbalisté z Mistrovství Evropy, později naganští hokejoví hrdinové v čele s Růžičkou, Jágrem a Haškem. Přestože šlo o dobu, kdy se doslova vypařilo vše dobré, co tu po socialismu zůstalo, národ vcelku držel pohromadě a dokázal se společně radovat. Náznaky nedůvěry v Havla a politiku tu již byly, vše zastiňovala mediální podpora prezidenta a jeho popularita mezi zahraničními hvězdami politiky a showbyznysu. Procitnutí přišlo později.

Světové dění mělo zlom v 11.září 2001. Jestliže předešlé bombardování Srbska Havel obhajoval, byť už to bylo za hranou, pak události následující po pádu newyorských dvojčat začaly vzbuzovat řadu pochybností. Již samotná akce, která předcházela zřícení několika věží, tedy i té, do které nic nenarazilo a byla tedy vyvolaná něčím jiným, zcela zjevně absentovalo další letadlo, které do ní mělo narazit, budí rozpaky. Proběhlo více nezávislých simulací svědčících o zvláštnostech spojených s celou událostí. Nicméně lze tento den považovat za začátek změn na celém světě. Bylo odstartováno šíření islámu po velké části planety, započaly likvidace několika režimů spojené pod název Arabské jaro. Spojené státy se angažovaly daleko mimo své území a postupně se podílely na likvidaci Iráku, Libye a byly i u založení Islámského státu. Arabské jaro znamenalo převrat v několika dalších zemích do té doby žijících v relativním smíru mezi křesťany a muslimy. To vše se změnilo a radikální islám se začal vracet do míst, kde byl po léta potlačován. Množily se teroristické činy, a dokonce i v zemích potřebujících turistický ruch došlo k mnoha akcím namířeným proti křesťanům a ateistům.

V Evropě v té době dochází k rozšiřování počtu členských států Evropské unie a zpočátku se zdá, že tento projekt může být úspěšným. Postupně však většině Evropanů dochází, že rovnováha mezi členy je pouhou chimérou. Bohužel Česká republika se díky politikům stala závislou na západních velmocech. Opustila svou dosavadní samostatnost a schopnost vyrobit si vše, co potřebovala. Byly rozprodány státní podniky, předali jsme vodohospodářství, především pitnou vodu. Výrobní podniky byly vystřídány skladovacími halami, montovnami, začala se zastavovat zemědělská půda a ta zbývající osazovat plodinami, které se nedají využít v potravinářství. Evropské kvóty byly důvodem k zavření cukrovarů, přestaly se pěstovat klasické plodiny, jakým jsou brambory, česnek, cibule, chmel, ale také třeba len a mák. Začalo se dovážet vše včetně jablek a dalšího ovoce donedávna u nás produkovaného. Naše politické elity začali podlézat těm evropským a zároveň se znásobila hysterie vůči Rusku. Ta byla pochopitelná po roce 1989, Rusko však prošlo vývojem, které změnilo bývalý SSSR na prosperující stát schopný být v mnoha směrech opět protiváhou Spojeným státům a partnerem Evropské unii.

O rozdělení naší společnosti se postarali politici. Stále více je zjevné, že Evropská unie přebírá direktivní způsoby chování bývalé RVHP. Nabytá česká hrdost se stala pro mnohé přítěží, dokonce už existují hlasy o tom, že by bylo fajn být jednou ze spolkových německých republik. Tento proces ztráty státnosti započatý Havlem a Schwarzenbergem pokračuje dále. Ohýbání hřbetu před Západem pokračuje i po rozprodeji země, na čemž měly hlavní zásluhu generace politiků vedených Klausem a Zemanem. Ani v dalších letech díky nenažranosti našich elit nedošlo ke změnám a EU stále více zasahuje do dění u nás. Protože po ekonomické stránce už jsme vysátí, nastoupila represe obyvatelstva a různé ideologie. Rozbujel neziskový sektor, zmizela pravice nebo se přesunula výrazně doleva. Euroskeptimismus je téměř trestným, vrátila se cenzura, zmnohonásobila arogance moci. K moci se dostal pokřivený liberalismus. Policisté nasadili štíty a občan je opět pouhým otrokem. Vše toto samozřejmě přispívá k rozkladu jednoty společnosti. Vlastenectví je označováno jako nacionalismus, odpor proti EU jako radikalismus a občanská neposlušnost vydávána skoro za terorismus.

Posledním hřebíčkem se zdála být migrace. Jenže aspoň v této otázce se většina Čechů semknula. Chvilku se zdálo, že i přes lhaní médií a snahu liberálů máme společný zájem. To byl chvilkový dojem. Moci se ujmul Babiš, tím opět došlo k rozdělení společnosti. Boj o Hrad 2x vcelku těsně ovládl Zeman a národ se opět rozdělil přibližně na dvě stejné poloviny. To trvá i v koronavirové krizi. Pryč je jednotnost z konce roku 1989. Díky lžím médií a politiků, cenzuře na sociálních sítích a nesčetným manipulacím s jakýmikoliv údaji jsme dostali do schizofrenní situace, kdy už nelze věřit ničemu. A každým dnem jsme přesvědčováni o tom, že lež se stala normou. Týká se to i covidu. Tam, kde vznikají pochybnosti a nedůvěra, nelze čekat jednotnost. A u poslední ,,pandemie“ je důvodů nevěřit mnohem více, než těch vedoucích k semknutí. I proto ta nenávist mezi lidmi, mezi rouškaři a odmítači. Racionální přístup není možný. Střet na Staroměstském náměstí vyprovokovaný policisty v civilu je první vlaštovkou a dá se očekávat, že bude hůře. Vinit z toho prosté občany je alibismus. Nedůvěru v jakékoliv nařízení, zdůvodnění či v obhajobu rozhodnutí degradovali samotní politici. Pracují na tom soustavně 30 let a teď nesou plody svého ovoce. A covid je ukázkou manipulace s občany přinášené v přímém přenosu. Toto nemůže dopadnout dobře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 062 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)