10.11.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Dlohodobý výpadek ARES (Ministerstvo financí) jako ukázka budoucího fungování EET

Sdílejte článek:

ROBERT MÁSLO 11|11|2015

ARES – “Administrativní registr ekonomických subjektů je informační systém, který umožňuje vyhledávání nad ekonomickými subjekty registrovanými v České republice.” Definice z kdysi fungujících stránek stránek Ministerstva financí.

Jsem ajťák. Programuji podnikové informační systémy na zakázku. Jejich napojení na státní správu je bohužel poměrně nutné.

První uživatelé se mi začali ozývat v pátek 6.11.2015 ráno. Typický problém: “Váš systém nedokáže po zadání IČO doplnit další informace k dané firmě (Název, sídlo atd…)”

Detekce chyby byla poměrně snadná. Přestal fungovat ARES, jeden z hlavních informačních systémů našeho státu, provozovaný ministerstvem financí. Účetní, manažeři atd… jeho význam znají, pro ostatní jen zhruba: Pokud s někým v našem státě obchodujete jste povinní si o svém obchodním partnerovi ověřit celou řadu informací (např.: zda je plátcem DPH, zda za něj podepisující pracovník má právo jednat za tento podnik, atd…) Tyto informace se vyskytují v různých stáních agendách (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, registr plátců DPH), které zastřešuje právě ARES.

ares

Co jsem odpovídal svým zákazníkům? Vydržte, náš stát má “problém jako hrom” (no, to co jsem říkal skutečně by asi neprošlo cenzurou), to musí vyřešit za pár hodin. Přiznávám měl, jsem špatný odhad, za celý pátek se nic nezměnilo. Nicméně moje přesvědčení, že přes víkend budou na Ministerstvu financí “makat jako v soukromé firmě” a od pondělí bude vše fungovat bylo stoprocentní.

Pondělí bylo překvapivé. ARES opět nefungoval. A na stránce Ministerstva financí jsem objevil zajímavou zprávu: http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/aktuality/2015/vypadek-informacnich-systemu-ares-ariswe-22937 z které jsem se vlastně dozvěděl jen jedno – nefunguje jim skoro nic, odhad kdy by se to mohlo změnit není znám.

Teď v úterý v poledne, situace stále stejná. Jediné pozitivum je, že už mi nikdo nevolá. Paradox spočívá v tom, že celý ARES je sice aplikace důležitá, ale z hlediska IT je to vlastně naprosto primitivní úloha: Vyhledat podle filtru záznamy z tabulky jenž má pár miliónů řádek.

Jak asi bude na Ministerstvu financí fungovat něco opravdu složitého jako třeba EET (elektronická evidence tržeb), kde se počty záznamů nebudou pohybovat v milionech, ale spíše v desítkách miliard, kde na rozdíl od ARESu má fungovat obousměrná komunikace, kde by mělo být použito šifrování a zabezpečená autentifikace klienta?

Pokud oprava naprosto primitivní aplikace trvá ministerstvu již pátý den, jak dlouho budeme sedět u stolu a čekat v restauraci na svojí účtenku z tentokrát opravdu složitého systému? Několik měsíců?

O naprosté nekoncepci při návrhu EET a ignorování základních IT principů, by se dalo dlouho diskutovat, odkazovat různá fóra a dokumenty, atd… Ale diskuze by se tím přenesla na odbornou rovinu, která by byla většině lidí mimo IT nesrozumitelná. To jak fungují aplikace ministerstva financí na příkladu ARESu naopak vidí každý.

Aktuální (ne)funkčnost ARES si můžete průběžně v čase ověřovat třeba ZDE. 

(PS: Stav 10.11.2015 odpoledne, tedy po téměř 5 dnech nefunkčnosti: stále dobře nefunguje, v několika pokusech občas naskočí.)

ZDROJ: Robert Máslo

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
8 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.