10.11.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Dlohodobý výpadek ARES (Ministerstvo financí) jako ukázka budoucího fungování EET

Sdílejte článek:

ROBERT MÁSLO 11|11|2015

ARES – “Administrativní registr ekonomických subjektů je informační systém, který umožňuje vyhledávání nad ekonomickými subjekty registrovanými v České republice.” Definice z kdysi fungujících stránek stránek Ministerstva financí.

Jsem ajťák. Programuji podnikové informační systémy na zakázku. Jejich napojení na státní správu je bohužel poměrně nutné.

První uživatelé se mi začali ozývat v pátek 6.11.2015 ráno. Typický problém: “Váš systém nedokáže po zadání IČO doplnit další informace k dané firmě (Název, sídlo atd…)”

Detekce chyby byla poměrně snadná. Přestal fungovat ARES, jeden z hlavních informačních systémů našeho státu, provozovaný ministerstvem financí. Účetní, manažeři atd… jeho význam znají, pro ostatní jen zhruba: Pokud s někým v našem státě obchodujete jste povinní si o svém obchodním partnerovi ověřit celou řadu informací (např.: zda je plátcem DPH, zda za něj podepisující pracovník má právo jednat za tento podnik, atd…) Tyto informace se vyskytují v různých stáních agendách (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, registr plátců DPH), které zastřešuje právě ARES.

ares

Co jsem odpovídal svým zákazníkům? Vydržte, náš stát má “problém jako hrom” (no, to co jsem říkal skutečně by asi neprošlo cenzurou), to musí vyřešit za pár hodin. Přiznávám měl, jsem špatný odhad, za celý pátek se nic nezměnilo. Nicméně moje přesvědčení, že přes víkend budou na Ministerstvu financí “makat jako v soukromé firmě” a od pondělí bude vše fungovat bylo stoprocentní.

Pondělí bylo překvapivé. ARES opět nefungoval. A na stránce Ministerstva financí jsem objevil zajímavou zprávu: http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/aktuality/2015/vypadek-informacnich-systemu-ares-ariswe-22937 z které jsem se vlastně dozvěděl jen jedno – nefunguje jim skoro nic, odhad kdy by se to mohlo změnit není znám.

Teď v úterý v poledne, situace stále stejná. Jediné pozitivum je, že už mi nikdo nevolá. Paradox spočívá v tom, že celý ARES je sice aplikace důležitá, ale z hlediska IT je to vlastně naprosto primitivní úloha: Vyhledat podle filtru záznamy z tabulky jenž má pár miliónů řádek.

Jak asi bude na Ministerstvu financí fungovat něco opravdu složitého jako třeba EET (elektronická evidence tržeb), kde se počty záznamů nebudou pohybovat v milionech, ale spíše v desítkách miliard, kde na rozdíl od ARESu má fungovat obousměrná komunikace, kde by mělo být použito šifrování a zabezpečená autentifikace klienta?

Pokud oprava naprosto primitivní aplikace trvá ministerstvu již pátý den, jak dlouho budeme sedět u stolu a čekat v restauraci na svojí účtenku z tentokrát opravdu složitého systému? Několik měsíců?

O naprosté nekoncepci při návrhu EET a ignorování základních IT principů, by se dalo dlouho diskutovat, odkazovat různá fóra a dokumenty, atd… Ale diskuze by se tím přenesla na odbornou rovinu, která by byla většině lidí mimo IT nesrozumitelná. To jak fungují aplikace ministerstva financí na příkladu ARESu naopak vidí každý.

Aktuální (ne)funkčnost ARES si můžete průběžně v čase ověřovat třeba ZDE. 

(PS: Stav 10.11.2015 odpoledne, tedy po téměř 5 dnech nefunkčnosti: stále dobře nefunguje, v několika pokusech občas naskočí.)

ZDROJ: Robert Máslo

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 166 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...