dane3
25.4.2018
Kategorie: Ekonomika

Dividendy mizí v zahraničí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Česká republika má vedle Irska nebo Lucemburska v rámci EU nejnižší podíl hrubého národního důchodu (HND) na hrubém domácím produktu (HDP). Důvodem je především odliv dividend do zahraničí. V minulých dvou letech odtekly v dividendách do zahraničí částky blížící se třem stům miliardám korun. V nedávno odvysílaném pořadu TV Barrandov ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že jde o prioritní úkol vlády nastavit nově pravidla tak, aby se tento odliv alespoň zmenšil. Zatím žádné informace o přípravných krocích vlády zveřejněny nebyly.

Názory ekonomů

Nejhorší co bychom mohli udělat, by byla snaha zadržet dividendy překážkami nebo zákazy,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek dokonce považuje rozdíl mezi HDP a HNP za přirozený a pro ekonomiku neškodný. To ale dost kontrastuje s názorem, že právě odliv dividend a jejich nevyužití v ekonomickém prostoru České republiky vede ke stagnaci růstu HDP, k vytváření pouze tzv. Montoven a k praktické nemožnosti přiblížit se k ekonomicky vyspělým zením v Evropské unii. Ekonom Lukáš Kovanda je názoru, že je potřeba zatraktivnit podmínky pro reinvestici zisků zahraničních vlastníků. Zdá se, že to je to, co by mělo ministerstvo financí připravit.

Daně a jejich výše

Daně jsou jeden z dost důležitých faktorů. Dividendy vyplácené společnostmi, jež jsou tuzemskými daňovými rezidenty, podléhají srážkové dani ve výši 15 %, kterou je povinen srazit a odvést plátce – vyplácející akciová společnost nebo podílový fond. Takovéto zdanění srážkou u zdroje je konečné. Směrnice č. 90/435/EHS o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států však umožňuje členským státům v EU nastavit si podmínky zdaňování dividend tak, aby to pro obchodní společnosti bylo velmi výhodné. Například v Irsku srážková daň z dividend se obvykle uplatní v případě, když dividendy vyplácí irská rezidentní společnost. Sazba srážkové daně činí 20 %. V případě, že je ale příjemcem rovněž irská rezidentní společnost, jsou dividendy od srážkové daně osvobozeny. Podobně je tomu v Nizozemí. Maximální sazba pro daň z dividend Nizozemsko je 25%. Společnosti však neúčtují daně z dividend, pokud splňují určité požadavky na výjimku z účasti. Pokud dceřiná společnost splňuje tyto podmínky, její výnosy z dividend jsou osvobozeny od daní. A výčet dalších zemí by mohl pokračovat.

Musí se to vyplatit oběma stranám

Je tedy zřejmé, že otázka reinvestice v České republice úzce souvisí z daňovým zatížením z dividend. Nepochybně lze uplatit návrh na osvobození daně z dividend s tím, že budou splněny určité reinvestiční podmínky. Před ministerstvem financí ale stojí ještě jeden „protivník“ a tím je pobídka pro zahraniční investory. Zatím se totiž vyplácí zahraničním firmám dosahujícím zisk v České republice dividendy zdanit (nezdanit) v zahraničí resp.v jiném členském státě EU a se ziskem vloženým do nové obchodní společnosti se vrátit do ČR a využít připravené podmínky. A ty nebývají malé. Leč negativa stávající investorské politiky přetrvávají v podobě limitovaného růstu mezd i rizika odchodu investorů ve střednědobém horizontu po jejich vyčerpání investičních pobídek. Připravit lákavý balíček daňových a souvisejících pobídek pro reinvestici dividend je tedy více než žádoucí i za cenu, že se dosavadní pobídkový systém sníží, protože jeho účinek je prakticky již zcela vyčerpán.

 

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.