+ + + dhl2
23.7.2018
Kategorie: Společnost

Diskriminace?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IN

Přijmeme asistentku…. Tak nějak začíná značná část inzerátů, které se objevují denně v inzerci v různých médiích. Místo asistentky si můžete dosadit třeba zdravotní sestry, vychovatelku, pečovatelku, soustružníka, servírku, barmana, prostě jakoukoliv profesi. Možná ani netušíte, že podáním podobného inzerátu jste se právě dopustili něčeho, čemu se říká diskriminace. Že to nechápete? Nejste zdaleka jediní. A protože my také ne, zeptali jsme se HR ředitelky Gabriely Kahounové na to, proč Vás za podobnou záležitost může Úřad práce prošetřovat. Gabriela pracuje v logistické společnosti DHL Supply Chain, na pracovní pozici Personální ředitelka pro Českou republiku.

G.K. :  Pokud si společnost či soukromý podnikatel podá inzerát, v němž uveřejňuje své požadavky na jím hledanou osobu vhodnou k zaplnění určité pozice, musí velmi pečlivě vážit svá slova. Jen málokdo si totiž uvědomuje, že z pohledu zákona se považuje za diskriminaci, preferujete li při nabízení zaměstnání například vyloženě ženu, právě jste se dostal na hranu zákona.

  • Inadhled:  Takže chcete říct, že pokud bychom požadovali například soustružníka, což je téměř výlučně mužské zaměstnání, máme problém?

G.K. :  Ač se to zdá zvláštní, je tomu tak. Ze zákona prostě musíte akceptovat, že se podobnou prací může zabývat i žena, byť by byla jediná v republice. Nikdy nevíte, kdo se Vám na dotyčnou pozici přihlásí a Vy ho nesmíte dopředu znevýhodňovat.

  • Inadhled:  Ale já přeci vím, koho sháním. Chci li asistentku, je to proto, že vím, jak dokáže být žena precizní, reprezentativní a výkonná právě v této pozici. Nebo jinak, mám například velkou úspěšnou společnost a potřebuji reprezentativní dívku na recepci…

G.K. :  No vidíte, a co když se přihlásí muž, který bude také velmi schopný, Vy ho však svým diskriminačním přístupem předem vyloučíte z výběru. Zkušený HR manažer může v každém, kdo se dostaví na pohovor, objevit určitý potenciál a umístit jej třeba i do jiné pozice. Při dnešním nedostatku zaměstnanců by byla chyba přijít o kohokoliv, kdo má předpoklad být společnosti užitečný.

  • Inadhled:  Dobře, to chápu, ale co když hledám barmanku do klubu, v němž se vyskytují hosté především z pánského prostředí. Nebo naopak barmana do gay baru?

G.K.  (pobaveně) : Jistě, to už je trochu extrém, ale naštěstí máte možnost při pohovoru vybrat vhodného kandidáta, v tom nejste zákonem omezeni. Nicméně v inzerci musíte tuto práci nabídnout všem. Sice tím ztratíte hromadu volného času, nicméně litera zákona je neoblomná.

  • Inadhled:  Takže co vše nesmíme do podobného inzerátu dát, abychom předešli problémům s úřady?

G.K. : Nesmíte upřednostňovat pohlaví, barvu pleti, věk, zdravotní stav, bezdětnost, národnost, v podstatě nic. K dalšímu výběru využijte osobní pohovor, ani při něm však nesmíte odůvodnit nepřijetí tím, že byste upozornili na některou z výše uvedených vlastností.  V tu chvíli můžete očekávat žalobu, případně podanou stížnost a další šetření z Úřadu práce. Zkušený pracovník v oblasti HR už to ví, jde o víceletou praxi, takže s tím nemáme u nás problém. Je však třeba být pozorným.

Inadhled:  Děkujeme paní Gabriele Kahounové za vysvětlení dané problematiky. Takže si to shrneme a pravda, použijeme trochu extrémní příklad. To pro pochopení. Budete li shánět do svého podniku striptérku a tanečnici u tyče, Váš inzerát bude znít asi takto: Hledám striptéra/striptérku, případně tanečníka tanečnici….  Pravděpodobnost, že se přihlásí 70tiletý 160 kg vážící černoch, gay, který přijede na invalidním vozíčku, tu prostě existuje. A protože ho nechcete diskriminovat, musíte mu po absolvování dvouhodinového pohovoru poděkovat za jeho přihlášení se a odmítnout ho jen z důvodu velkého počtu uchazečů.

Podobné to je třeba v případě, máte li zlatnictví a nevyhovuje Vám, že se na dvě volná místa přihlásí muž a žena romského původu, které jinak pravidelně potkáváte v tramvaji číslo 22 v oblasti Karlova náměstí pohybující se ve skupině stejného etnika a vykazující činnost nápadně blízkou kapsářství. Vy sice víte, že potřebujete schopné a poctivé prodavačky, které prostě umí prodávat, ale to Úřad práce nezajímá.  Vaší povinností je nabídnout tuto práci všem. Jinak se se špatnou potážete. Nevím jak Vám, ale nám se zdá, že s tou liberální demokracií a lidskými právy míříme tak akorát do pekla.

 

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 5 911,11 Kč
Vybráno 16.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.