studentka
20.7.2018
Kategorie: Společnost

Diplománie aneb neuniká nám něco?

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Nešlo tomu uniknout. Exministryně spravedlnosti Malá a její králíci pobavili, a odešli do propadliště dějin. Spustili však lavinu. Díky ní odešel další ministr. Budou další?

Nemohu v tuto chvíli nevzpomenout Donutila a jeho výkřik: “A komu tím prospějete, co?”

Jistě, politik musí mít především čistý štít. Ale….Ale na to mohou být různá měřítka. Která jsou ne vždy pro dobrý či nedobrý výkon dotyčného v politice důležitá.

Například:
Je skvělý odborník, ale je holkař. Může do politiky?
Je cnost sama, nikdy neřekne sprosté slovo, nic byste na něj nenašli – jenže je slabý jak čaj, čehož může krásně využít dáma mající ráda drahé kabelky. Má (měl) být takový muž v politice?
Mluví jako dlaždič, ale když něco rozhodne, rozhodne dobře – sneseme ho tam nahoře?
Je narcis, zahleděný do sebe, ale není hloupý a nemusíme se za něj stydět. Odpustíme mu to “ave já”?
Je dvakrát rozvedená, ale jako politička je prostě dobrá.Odpustíme jí ty karamboly v osobním životě?

A – v mládí kdysi zkopíroval kus textu do diplomky – může dnes vykonávat funkci ministra?

Ano, opisovat se nemá. Ale je to skutečně pro výkon funkce po x letech to nejpodstatnější?

A pozor – vůbec nehájím exministryni Malou – ta neměla ve funkci ministryně spravedlnosti co dělat od počátku, a to především pro nulovou odbornou erudici a odbornou autoritu pro danou funkci. Chci říct, že kdyby kdysi opsala kus diplomky, ale dnes měla za sebou výbornou právnickou kariéru, odborné články, přednášky, výraznou advokátní nebo soudní praxi… čert vem studentské hříchy. Jenže ona nic z toho za sebou neměla, a odborná veřejnost, včetně mně, se právem zhrozila, že někdo takový by měl vést právě toto ministerstvo. Je dokonce z mého pohledu smutné, že musela nakonec odstoupit pro takovou banalitu, jakou byly ty diplomky, a ne proto, že byla, bohužel, po odborné stránce slabá jak čaj.

Dnes odstoupil další ministr, protože médiím se hledání a porovnávání diplomek evidentně zalíbilo. Prostě atmosféra špízlování a tak trochu udavačství opět nabrala obrátky.

Vážení, nechci se zastávat plagiátorů, ale něco mi na tom těžce vadí.

Zastávat se jich opravdu nechci – už proto, že diplomku pod vedením prof. Pavla Zářeckého, CSc., jsem pilovala kdysi dávno měsíce. A dodnes jsem na ni pyšná, ačkoli z mého dnešního pohledu nebyla obsahově nic extra, a nebyla by asi hodna mé současné profesní dráhy. Byť nesla název Orgány obce. Ale pan profesor mne při ní naučil hodně podstatných věcí, například tu, že zákon není “posvátná kráva”, a že jeho výklad může být někdy hodně odvážný. A vedl mne k tomu, ať se věnuji samosprávě, protože je mi vlastní, umím “samosprávně” uvažovat a tu odvahu jít do toho se zanícením mám. Dodnes z této zkušenosti a dialogů s ním jako s vedoucím mé práce čerpám. A litovala bych, kdybych to jakkoli ošidila.

Ale vraťme se “veledůležitosti” diplomové práce – mám štěstí, že jsem od přírody a Pána Boha psavec. Psaní a stylistika je totiž hlavně o talentu, ne o naučení se. Z někoho to nevymlátíte, i kdyby měl světu věcně co říct – na papír to nedá. Nebo si skutečně myslíte, že tisíce diplomek na našem území jsou skvělá a obdivuhodná díla, která mají světu co říct? Každý vysokoškolský profesor vám řekne, že jen jedna ze sta je opravdu skvělá. A ostatní jsou prostě – dobré. A pak některé, které by ani tento přívlastek nezasloužily. Stačily tak akorát s odřenýma ušima na splnění formální povinnosti a cesty k diplomu. Uff. A dnes se v tom někdo bude vrtat, jako by na tom stál svět. Nestojí, a je hloupost z toho cokoli odvozovat. 

Záleží totiž jen na držiteli diplomu, jaké má v dalších letech schopnosti, jak se ve své profesi ukáže, chytí, jak pracuje na sobě, na svém růstu. Člověk s napůl opsanou diplomkou tak může být po dvaceti letech skvělý ve svém odboru a schopný člověk, a třeba výborný advokát. A člověk s neopsanou diplomkou, tedy ten čestný a poctivý student, může být naopak v praxi a životě slabý, nevýrazný, neschopný nebo průměrný. V té diplomce to prostě není, a řekne vám to každý, kdo vysokou školu absolvoval. A nejen to – v některých oblastech není vysoká škola vůbec nutná pro to, aby člověk ukázal, co umí. Znám mnoho majitelů úspěšných firem, kteří titul nemají – a s klidem na duši bych jim svěřila jakoukoli vrcholovou funkci v této zemi.

Zapomeňme proto na diplomky a až nedůstojný hon na to, co studenti dělali v dobách malin a her nezralých.

Ptejme se po schopnostech, pracovních výsledcích, odborné erudici, zkušenostech a kariéře v dalších letech – a chceme-li člověka vyslat do funkce, musí být toto vše viditelné. Opsaná diplomka je sice věc tak trochu trapná, ale pokud ji přebije vše, o čem jsem mluvila, kašleme na ni. Dobrovolně přiznávám, že kdybych na gymplu neopisovala v chemii, neprošla jsem. A troufám si tvrdit, že na poli práva jsem naopak přes tento hřích mládí už leccos dokázala.

Tedy náhlý prvoplánový hon na diplomky mi vadí a považuji jej za trapnější než ty někdy napůl opsané texty. O ničem to totiž nesvědčí. Ne každý umí psát, ne každý byl Mirek Dušín… Mne jako občana této země zajímá, co ten člověk dělá a umí teď, a co ukázal v předchozích letech. A že je to sakra vidět, to by si všichni, kdo nominují a jmenují, měli uvědomit. Lidi nejsou hloupí, tak z nich prostě hlupáky nedělejme.

A tvrdit, že nejdůležitější jsou teď texty diplomek pro kvalitu a schopnosti konkrétních lidí, to může tvrdit jen hlupák a honič senzací. Tak jim na to neskákejme. Vždyť se tady za chvíli nebude dát dýchat. Lidé nejsou dokonalí – podstatné je, pro ty funkce, zda mají na to je opravdu vykonávat. A jak jsem napsala výše – to by mělo být zřejmé na první pohled. Z tohoto pohledu by ani dnes někteří ministři patrně neprošli. Diplomka nediplomka. Ale to už je jiné téma.

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 43 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...