kurz
2.10.2019
Kategorie: Politika

Dilema mimozemšťana Kurze

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Na rakouské a evropské politické scéně plné oportunistických a zdiskreditovaných harcovníků působí úhledný a výřečný Kurz jako mimozemšťan. Je mladý, vyjímečně schopný a “kádrově” neposkvrněný.

Jeho odpůrcům nejvíce vadí to, že je skutečně konzervativní politik. On a jeho Lidovci (ÖVP) tak představují nebezpečí nejen pro domácí politické rivaly, ale i pro zahraniční hráče. Tak třeba sociálnědemokratizovaná a nepěkně nazelenalá německá CDU by vůbec nebyla zdrcena, kdyby Kurz zmizel ze scény. Stejný zájem mají i vlivná média v německy mluvícím prostoru. Ta už dávno dělají svojí vlastní politiku s cílem prosadit, kde se jen dá, do vlády Zelené, a naopak vytlačit národní a konzervativní síly.

A nesmíme zapomenout také na Brusel. Kurzovo Rakousko odmítá migranty, stejně jako Višegrádské země a donedávna stálo vedle Salviniho Itálie na čele protivníků merkelovské migrační politiky. Kurz kritizuje také Draghiho finanční politiku a Macronovy sny o záchraně krizových eurostátů za každou cenu.

A má Kurz také nějaké přátele? Ale ano, tam kam se “progresivní” síly nedívají, totiž mezi normálními lidmi. Kdyby byl rakouský kancléř volen přímo, tak by Kurz dostal 41 procent hlasů. Daleko za ním by skončil nový šéf FPÖ-Chef Norbert Hofer a předsedkyně sociální demokracie Rendi-Wagnerová oba s 20 procenty.

Spiklenecká praxe

Letos v květnu se v Rakousku začaly dít podivné věci. A když hledáme jejich společný jmenovatel, prostě to nejpodstatnější, tak byla jejich cílem snaha zbavit se nebo aspoň oslabit Kurze.

Jeho protivníci však proti němu nenašli nic použitelného, a tak zvolili lehčí cestu. Zautočili na jeho koaličního partnera stranu Svobodných (FPÖ). Její – dnes již bývalý – předseda Hans-Christian Strache byl vděčný cíl, na nějž zabrala profesionálně zinscenovaná intrika. Byla to špinavá hra, ale Strache není žádné neviňátko. A navíc se sám rozhodl vstřícně reagovat na finanční a jiné nabídky spiklenců. Prostě neodolal a chytil se do želez. Rozhodující schůzka byla natočena na video, které bylo teprve po dlouhých měsících zveřejněno. “Náhodou” těsně před květnovými evropskými volbami. A tak koalice Lidovců a Svobodných skončila.

Těm, kteří tehdy mluvili o komplotu s cílem shodit Kurze, se předhazovalo, že vymýšlí spiklenecké teorie. Po pádu vlády začal okamžitě volební boj, který pár dní před nedělními volbami vyvrcholil dalším skandálem.

A zase byli cílem Svobodní, bývalý a možná i budoucí koaliční partner Sebestiana Kurze. Ve hře byl opět ex-předseda Strache; tentokrát šlo o podezření ze zpronevěry stranických peněz. Pořád ještě jenom spiklenecká teorie? Těžko. To je tvrdá spiklenecká praxe. A ta byla i tentokrát úspěšná. Průzkumy Svobodným předpovídaly výsledek okolo dvacet procent. Ale po nakonec skončili u šestnácti.

V posledních měsících jsme tedy v Rakousku viděli dvě pečlivě načasované a koordinované intriky. Jejich cílem byl na první pohled Kurzův koaliční partner Svobodní, ale ve skutečnosti šlo o to, vyloučit pokračování vlády Svobodných a Lidovců a hlavně zastavit Kurze.

Kdo s kým?

Volby vyhrali s přehledem Kurzovi Lidovci, dostali 37,5 procent. Podívejme, politické strany mohou být úspěsné, když se starají o to, co si přejí obyčejní lidé. Kdysi v Rakousku všemocná a všudypřítomná Sociální demokracie se ve volbách moc nepředvedla. I když si Jan Hamaček o takovém výsledku může nechat jen snít. SPÖ překonala vlastní negativní rekord 26,8 procent z roku 2013 a dostala něco přes dvacet procent.

Zelení se po propadu v minulých volbách dostali zpět do parlamentu, a to zejména díky klimatické horečce, která zachvátila zejména velkoměstskou populaci německy mluvících zemí. Zelení skončili se 13 procenty jako čtvrtí. Polepšila si i liberální strana Neos vedená Beate Meinl-Reisingerovou. V roce 2017 získala 5,3 procent a teď to vypadá na osm.

Média, která se podílela na spiknutích proti koalici Lidovců a Svobodných, teď tlačí Kurze do spolupráce se Zelenými. Jenže pokud se rozhodne pro koalici se Zelenými a NEOS, nebo s jednou z těchto stran, pak jeho protivníci dosáhli svého cíle, totiž oslabit jeho samotného a jeho politické směřování. Koalice se Svobodnými by byla názorově sourodější stranou. Zelení nebo NEOS (o Sociální demokracii ani nemluvě) patří na druhou stranu politického spektra než Kurz a jeho Lidovci. Jejich pojetí společnosti a tudíž i postoje ke stěžejním tématům dneška se jasně rozbíhají.

Pro Kurze by koalice se Svobodnými(FPÖ) představovala i taktické výhody. Ve srovnání s tvrdostí Stracheho a zejména ministra vnitra Herberta Kickla vypadal Kurz jako sympaťák a pokrokář, přesto, že i on odmítá muslimské migranty, kvóty a Draghiho finanční politiku. Dojde-li ke koalici se Zelenými či s NEOS, ocitne najednou Kurz sám v roli zpátečníka a nelidy, který na jedné straně nebojuje dost energicky proti klimatické změně a na druhé straně je příliš tvrdý proti ubohým “uprchlíkům” a odmítavý proti ideálům evropského sjednocení.

Tak ho budou média znázorňovat a dlouhodobě podkopávat jeho image sympaťáka. Mnohem snažší by to měl s oslabenými Svobodnými, které by mohl pod jejich novým vedením a z ještě silnější pozice než v první koalici snáze kontrolovat.

Autor: Petr Robejšek 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 676 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.