trumpop
9.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Díky Trumpovi směřují mulláhové k bankrotu

Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • Jeden z důvodů pochmurné prognózy MMF pro íránskou ekonomiku je rozhodnutí Trumpovy vlády neprodloužit výjimku ze sankčního režimu osmi největším odběratelům íránské ropy – Číně, Indii, Řecku, Itálii, Tchaj-wanu, Japonsku, Turecku a Jižní Koreji.
  • Také íránská měna, íránský riál, stále ztrácí hodnotu a poklesla na historická minima. Jeden americký dolar, který se v listopadu 2017 rovnal přibližně 35 000 íránským riálům, se nyní rovná téměř 110 000 íránským riálům.

 

Ukázalo se, že kritici íránské politiky prezidenta Trumpa neměli pravdu: Americké sankce vyvíjejí na mulláhy vládnoucí v Íránu značný tlak a omezují jejich schopnost financovat jimi sponzorované teroristické skupiny.

Předtím než ministerstvo financí USA uvalilo sekundární sankce na íránský ropný a plynárenský průmysl, Teherán vyvážel denně přes dva miliony barelů ropy. V současné době se íránský vývoz snížil na méně než 200 000 barelů ropy denně, což představuje pokles zhruba o 90 %.

Írán má druhou největší zásobu zemního plynu a čtvrtou největší prokázanou zásobu ropy na světě a prodej těchto přírodních zdrojů představuje více než 80 procent jeho příjmů z exportu. Íránská islámská republika vždy závisela do značné míry na příjmech z ropy, aby mohla financovat svá vojenská dobrodružství v regionu a sponzorovat různé milice a teroristické skupiny. Íránský rozpočet v roce 2019 činil téměř 41 miliard dolarů, a režim mulláhů počítal s tím, že příjmy z ropy vygenerují přibližně 21 miliard dolarů. Mulláhové předpokládali, že přibližně polovina íránských vládních příjmů bude pocházet z vývozu ropy.

Přestože se íránský nejvyšší vůdce ájatolláh Ali Chameneí rád chlubí soběstačností íránské ekonomiky, několik íránských lídrů nedávno připustilo, že vláda čelí neutěšené ekonomické situaci. Íránský prezident Hasan Rúhání ve svém projevu ve městě Kermán 12. listopadu 2019 poprvé přiznal, že “Írán zažívá jeden z nejtěžších roků od islámské revoluce v roce 1979,” a že “situace v zemi není dobrá.”

A Rúhání si dále postěžoval:

“Ačkoli máme nějaké další příjmy, tak nejdůležitějším příjmem, který udržuje zemi v chodu, jsou peníze za ropu. Nikdy jsme neměli tolik problémů s prodejem ropy. Nikdy jsme neměli tolik problémů s provozem flotily našich ropných tankerů… Jak můžeme řídit hospodářství naší země, když máme problémy s prodejem naší ropy?”

Díky americké politice “maximálního nátlaku” má ekonomika Íránské islámské republiky závažné problémy. Nedávno Mezinárodní měnový fond (MMF) znovu poopravil svou prognózu pro íránskou ekonomiku a zdůraznil, že se očekává, že íránská ekonomika do konce roku 2019 klesne o 9,5 % a nikoli o 6 %, jak se dříve předpokládalo.

Jeden z důvodů pochmurné prognózy MMF pro íránskou ekonomiku je rozhodnutí Trumpovy vlády neprodloužit výjimku ze sankčního režimu osmi největším odběratelům íránské ropy – Číně, Indii, Řecku, Itálii, Tchaj-wanu, Japonsku, Turecku a Jižní Koreji. Místo toho, aby v roce 2019 vykázal Írán hospodářský růst, tak podle nedávné zprávy Světové banky klesne íránská ekonomika do konce roku 2019 přibližně na 90 % své velikosti ve srovnání se stavem před dvěma lety.

Také íránská měna, íránský riál, stále ztrácí hodnotu a poklesla na historická minima. Jeden americký dolar, který se v listopadu 2017 rovnal přibližně 35 000 íránským riálům, se nyní rovná téměř 110 000 íránským riálům.

Islámská republika se kvapně snaží vykompenzovat ztrátu svých příjmů, se kterou se potýká. Například nedávno ztrojnásobili íránští vůdci cenu benzínu. Zdá se, že je to zoufalá snaha vygenerovat vládní příjmy, aby mohli dále financovat svá vojenská dobrodružství v regionu a podporovat své proxy žoldáky a teroristické skupiny.

Zvýšení cen pohonných hmot okamžitě vedlo k lidovému povstání proti vládě. Několik íránských měst se stalo dějištěm rozsáhlých protestů a demonstrací. Protesty nejprve vypukly v Ahwázu a poté se rozšířily do mnoha dalších měst v provincii Chúzistán, do hlavního města Teheránu a pak do Kermánšáhu, Isfahánu, Tabrízu, Karadže, Šírázu, Jazdu, Búšehru, Sárí, Chorramšahru, Andimeshku, Dezfúlu, Behbahanu a Bandar Mahshahru.

Díry v rozpočtu vedly Teherán k tomu, aby omezil finanční prostředky palestinské teroristické skupině Hamás a libanonské militantní skupině Hizballáh. Hamás byl nucen zavést“úsporné plány”, zatímco Hassan Nasralláh, vůdce íránské prodloužené ruky Hizballáhu vyzval ostatní finanční sponzory své skupiny, aby “poskytli peníze na džihád a pomohli tak Hizballáhu v této probíhající bitvě.”

Ke zděšení kritiků Washingtonu směřuje íránská politika prezidenta Trumpa správným směrem. Eskalující ekonomické sankce přivádějí vládnoucí mulláhy a jejich loutky k bankrotu. Ke Spojeným státům by se teď měly připojit i další země a i ony by měly přijmout politiku “maximálního nátlaku”, přestože by raději i nadále obchodovaly s Íránem a současně podkopávaly administrativu prezidenta Trumpa, což je pro tyto země vítaná strategie jak “zabít dvě mouchy jednou ranou.” Pokud se Íránu podaří vyvinout jaderné zbraně, tak je nakonec použije k vydírání právě těchto zemí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 457 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)