trumpamelania
8.1.2020
Kategorie: Politika

Díky Trumpovi směřuje americká politika správným směrem

Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • “… měl byste vědět, že já, Kásim Sulejmání, řídím politiku Íránu vůči Iráku, Libanonu, Gaze a Afghánistánu. – Zesnulý íránský generálmajor Kásim Sulejmání americkému generálovi Davidovi Petraeusovi, The Guardian, 28. července 2011.
  • Pod Sulejmáního velením byla íránská armáda rovněž zapojena do útoků z 11. září 2001.
  • Ke zděšení kritiků z Washingtonu směřuje politika prezidenta Trumpa vůči Íránu správným směrem. Maximální tlak je tou pravou strategií ke zkrocení tohoto predátorského režimu.

Opět se ukázalo, že se kritici íránské politiky prezidenta Trumpa mýlí: Nejenže americké sankce vyvinuly výrazný tlak na mulláhy vládnoucí v Íránu a jejich schopnost financovat jimi sponzorované teroristické skupiny, ale navíc prezident Trump nedávno nařídil překvapivý vojenský útok, při němž byli nedaleko bagdádského letiště eliminováni velitel íránských elitních jednotek Quds generálmajor Kásim Sulejmání a velitel irácké milice Abu Mahdi al-Muhandis.

Podle amerického ministerstva obrany Sulejmání “aktivně plánoval útoky na americké diplomaty a americké vojáky v Iráku a v celém regionu.”

Nečekaná Sulejmáního smrt je rozhodně těžkou ranou uštědřenou vládnoucím mulláhům. Sulejmání byl v mocenské hierarchii Íránské islámské republiky považován za druhého nejmocnějšího muže po duchovním vůdci ájatolláhovi Alím Chameneím.

Kásim Sulejmání, neochvějně věrný Chameneího důvěrník, měl obrovský vliv na tvorbu zahraniční politiky íránského režimu. Sulejmání nepřeháněl, když ve zprávě americkému generálovi Davidovi Petraeusovi napsal:

“… měl byste vědět, že já, Kásim Sulejmání, řídím politiku Íránu vůči Iráku, Libanonu, Gaze a Afghánistánu. Íránským velvyslancem v Bagdádu je příslušník mých jednotek Quds. A příslušníkem jednotek Quds bude i jeho nástupce.”

Íránský duchovní vůdce jmenoval Sulejmáního velitelem jednotek Quds již téměř před dvaceti lety. Jednotky Quds jsou součástí Íránských revolučních gard (IRGC) a jsou pověřeny exportem íránských ideologických, náboženských a revolučních principů do zahraničí.

Jako velitel jednotek Quds měl Sulejmání na starosti extrateritoriální operace, včetně organizování, podpory, výcviku, vyzbrojování a financování převážně šíitských milicí; vyvolávání válek přímo nebo nepřímo prostřednictvím těchto íránských zástupců; vyvolávání nepokojů v jiných zemích s cílem prosazovat ideologické a hegemonické zájmy Íránu; a organizaci atentátů na zahraniční politické osobnosti a vlivné íránské disidenty po celém světě.

Tím, že jednotky Quds poskytují svým proxy spojeneckým skupinám v Iráku smrtící, sofistikované bomby, včetně improvizovaných výbušných zařízení (IED), které zabíjejí vojáky i civilisty – Iráčany a Američany – způsobují v Iráku chronickou nestabilitu.

Pod jeho velením byly jednotky Quds rovněž obviněny z neúspěšných plánů na uskutečnění pumových útoků proti saúdskému a izraelskému velvyslanectví na území USA a na zavraždění tehdejšího saúdského velvyslance v USA Adela al-Džubajra. Vyšetřování odhalilo, že jednotky Quds byly také za atentátem na libanonského sunnitského premiéra Rafíka Harírího.

Sulejmání také úspěšně navázal spojenectví s různými teroristickými skupinami a milicemi, včetně nešíitských teroristických skupin, jako je Al-Káida. Pod Sulejmáního velením byla íránská armáda rovněž zapojena do útoků z 11. září 2001. Federální soudce USA George B. Daniels vydal soudní prohlášení, že za útoky nesou společnou odpovědnost Írán, jeho libanonský šíitský proxy spojenec Hizballáh a Al-Káida.

Írán poskytl“bezpečný přístav pro některé vůdce Al-Káidy. Vedoucí představitelé jednotek Quds mají dlouhodobé vazby na Al-Káidu a od pádu Afghánistánu poskytli některým vůdcům Al-Káidy cestovní doklady a bezpečné útočiště,” uvedl analytik jedné evropské zpravodajské služby.

Vysoký důstojník námořnictva USA ve výslužbě Christopher Harmer řekl deníku New York Times, že Sulejmání je “státnickou verzí Usámy bin Ládina”.

Sulejmání měl pověst nejnebezpečnějšího muže na Středním východě. Upřednostňoval ofenzivní taktiky a operace před defenzivními a rád se fotografoval se svými i spojeneckými vojáky na bitevních polích Sýrie, Jemenu, Libanonu a Iráku. Již dříve byl sankcionován Spojenými státy, Švýcarskem a Radou bezpečnosti OSN prostřednictvím rezoluce č. 1747 a byl zapsán na Speciální americký seznam hlavních globálních teroristů.

Velel zhruba 20 000 příslušníkům jednotek Quds a v případě nouze mohl nasadit jednotky Íránských revolučních gard a milice Basídž. Sulejmání také velel bojovníkům milic, které Írán podporuje a které pomohl vytvořit, a najímal bojovníky z jiných zemí, například z Afghánistánu, aby za Írán bojovali v jeho zástupných (proxy) válkách.

Sulejmáního modus operandi spočíval ve vyvolávání nestability v jiných zemích v zájmu Teheránu. Jednou prohlásil, že nepokoje a povstání na Středním východě a v severní Africe “poskytují naší (íránské) revoluci skvělé příležitosti…”

“Dnes už se o vítězství nebo porážce Íránu nerozhoduje v Mehranu a Chorramšahru. Naše hranice se posunuly a my se chystáme zvítězit v Egyptě, Iráku, Libanonu a Sýrii. Toto je ovoce naší islámské revoluce.”

Nenávist íránské vlády vůči USA se zdá být nejdůležitějším důvodem její existence. Dokud zůstanou vládnoucí mulláhové u moci, bude Íránská islámská republika pokračovat ve svých teroristických akcích a v hlubokém antagonismu proti Američanům, svým sunnitským sousedům, a zemím, které se snaží ovládat – Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Pásmu Gazy a Venezuele – a samozřejmě Západu.

Díky prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi zasadily Spojené státy antisemitskému a protiamerickému režimu v Íránu další významný úder. Ke zděšení kritiků z Washingtonu směřuje politika prezidenta Trumpa vůči Íránu správným směrem. Maximální tlak je tou pravou strategií ke zkrocení tohoto predátorského režimu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 433,00 Kč
Vybráno 41.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 402 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.