OBACOM
26.1.2017
Kategorie: Historie

Díky, Baracku!

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ

Za Trumpa, za Tea Party, za impulz ke skvělým změnám, za probuzení ze socialistických narkotik, za novou kontrarevoluci normálních lidí.

Výborně nástup Donalda Trumpa glosoval Jan Zahradil slovy: „Je dobře, že byl Obama americkým prezidentem. Protože jeho prezidentství udělalo symbolickou tečku za šedesátkami a jejich étosem a taková tečka měla být udělána. Šedesátky otevřely novou éru, Obama ji symbolicky uzavřel, odteď už je to jen vzpomínka, historie. Stejně tak je dobře, že teď je prezidentem Trump. Ten pro změnu dělá tečku zas za devadesátkami, za Clintonovými, Albrightovou (a taky Havlem). Mnozí to ještě nechápou. Ale další etapa je uzavřena, jsme zase v jiné éře.

OBAMAKOMČlověk si občas říká, jak by ten svět vypadal, kdyby jeden něco nepodělal a druhý to nechtěl spravit. Jak by vypadaly USA, kdyby je jeden člověk neničil a druhý nepřišel s heslem „Make America Great Again“. Dlouhodobě tvrdím: aby bylo líp, musí být špatně… nebo se musí lidem tvrdit, že špatně je. Srovnání, se kterým přišel Jan Zahradil, je výstižné tím, jak vedle sebe staví historické etapy vzestupu „nové levice“ a „konzervativní kontrarevoluce“. Na šedesátá léta se nahlíží jako na éru hipíků, vzdoru studentů, levicových aktivistů a intelektuálů proti společenským normám. Nemusíme zůstávat jen ve Spojených státech, i na Východě tenkrát takováhle vlna v různých podobách zasáhla společnost („Chruščovské oteplení v SSSR, volání po socialismu s lidskou tváří, Pražské jaro 1968, rozmach nových uměleckých a kulturních směrů). Ve Spojených státech byla tahle vlna zásahem do amerických tradic, do pevně zakořeněné společnosti, která se vyvíjela vždy evolucí, nikoliv revolucí a která měla úctu k veteránům, k tradičním hodnotám a demokratickým mechanismům.

Ronald Reagan se tenkrát stal guvernérem největšího amerického státu – Kalifornie. Jeho úspěch (první meta v jeho politické kariéře) byl odpovědí na revoluční hnutí „nové levice“. Byl symbolem oné konzervativní kontrarevoluce, která nenechá partičky rozháraných mladých intelektuálů decimovat po staletí budovanou americkou společnost. Jasně se postavil proti stále levicovější Democratic Party, která občany nechránila, ale ovládala jejich životy. Vyvrcholení této kontrarevoluce nastalo v 80. letech, kdy Reagan seděl v Oválné pracovně a Margaret Thatcherová v Downing Street 10. Podpora podnikání, osobní svobody a soukromého vlastnictví šla ruku v ruce s konzervativními hodnotami a vizí státu, který je slabý vůči svým občanům, ale silný vůči všem, kteří chtějí jeho svrchovanost a nezávislost ohrozit.

V 90. letech se západní levice transformovala v silně pokrokářské hnutí, opustila stará dogmata a začala se zajímat o to, co bylo „cool“ v prostředí intelektuálů – ochrana životního prostředí, boj za práva menšin a šíření humanismu (třeba i „humanitárním bombardováním“). Konec mandátu Baracka Obamy a zvolení Donalda Trumpa, rozhodnutí Britů opustit socialistickou Evropskou unii, to vše je koncem éry „péče o ně“ a začátkem nové éry „péče o sebe“ (ať už je to na úrovni občana, rodiny či státu).

Obama za sebou zanechal spoustu skvělých věcí, které na jeho politiku reagovaly. Nebýt něj, nikdy by asi nevzniklo obrovské hnutí Tea Party (s celosvětově známým heslem „Don ́t tread on me!“), ke kterému se v Americe začaly poutat miliony nespokojených lidí, miliony lidí, kteří odmítali vládu Velkého bratra, vládu, která se snaží k prosperitě prodanit, vládu, která ví lépe, než občané, co je pro koho dobré a jak má kdo žít, vládu, pro které jsou práva menšin více, než svoboda jednotlivce a rozvoj společnosti jako celku. Nebýt Obamy, jen stěží by Donald Trump vůbec na prezidenta kandidoval. Těžko by měl jeho program šanci na úspěch po osmi letech vlády Johna McCaina. Společnost se ráda chytá sladké opojné návnady a pak je zděšena hořkým vystřízlivěním. Obama přišel s prázdnými hesly „Yes, we can“ a „Change“, ze kterých pro většinu Američanů prázdnota čiší i po osmi letech, které měl na to, aby ukázal, co umí. Napáchal mnoho škod, doma i ve světě, „páchal dobro“ do poslední chvíle, kdy posílal peníze Palestincům a vyhošťoval z USA ruské diplomaty, na což odezvou byl politicky brilantní tah Vladimíra Putina, který ty americké pozval na večírek do Kremlu.

Nesmíme ale Obamovi upírat zásluhy na tom, že miliony lidí vystřízlivěly a pochopily, kam vede politika „nové levice“, kam vede politika „péče o svět“ namísto „péče o národ“, kam vede pozitivní diskriminace a globalismus. Ano, Obama byl tečkou za revolucí „nové levice“ ve Spojených státech. Donald Trump je prezidentem. Amerika bude znovu skvělá, svět bude bezpečnější, kontrarevoluce normálních lidí postupuje do Evropy. Budeme zase čekat, až nám bude hořet pod zadkem, nebo se přidáme teď?

lukas-jadrny19139542_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 138 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...