
Digitální agenda v EU pro Česko? A koho na to vláda má?
RUDOLF MLÁDEK
Česko má údajně v rámci euro-komise zájem o digitální agendu a příslušný post euro-komisaře. Poté, co Francie zavádí digitální daň pro internetové giganty na čele s Facebookem či Googlem, je zřejmé, že dosavadní nesoulad v EU k této dani by mohl ustoupit vzájemné dohodě (například Irsko, Dánsko, Švédsko nebo Finsko byly původně proti této dani). A to i za stavu, kdy Američané reagují na tuto francouzskou daň podrážděně, byť je stanovena ve výši pouhých tří procent. Spíše se jeví, že plánovaná americká cla, která jen čekají na odchod Velké Británie z EU, se budou moci ve zdůvodnění opřít o další argument, tedy digitální evropskou daň. Přiznejme si ovšem, že tentokráte je postup Francie spíše správný (Pozn. Výše daně může být diskutabilní) a měl by být EU podpořen a zaveden ve všech členských státech. Internetoví giganti v zemích EU dobře vydělávají a není proto důvod, proč by tak měli činit bez jakékoliv daňové zátěže.
Česká vláda proto obratem informovala již téměř jistou novou předsedkyni Evropské komice Ursulu von der Leyen, že má o digitální agendu vážný zájem. Je totiž zřejmé, že význam této agendy bude stoupat s potřebou členských zemí najít další prostředky do státních pokladen, protože recese klepe na dveře a tolik nadužívaný pojem „udržitelného rozvoje“ se brzy stane neudržitelným nejen pro svou obsahovou prázdnotu, ale především proto, že příjmové zdroje vlád se sníží. Jako první to signalizuje pokles prodeje osobních aut. V Česku o 15,5 procenta, v celé EU o 4,6 procenta a v takové Číně prodej osobních aut klesá už deset měsíců.
Krok české vlády k získání lukrativní digitální agendy je tedy prozíravý, otázkou je, zda si velké státy a ty státy, které EU de facto řídí tuto agendu nechají vzít. Zatímco o zájmu vlády není třeba vést diskuzi, o znovu navržení dnešní EU-komisařky Jourové by se ale debata v obou koaličních vládnoucích stranách vést měla. Není asi třeba připomínat její neúspěšnost při řešení kvality dvojích potravin. Má-li být český komisař (komisařka) určen pro digitální agendu, bylo by dobré navrhnout někoho, kdo o tom alespoň něco ví. U některých vládních „odborníků“ má nezřídka jeden pocit, že veškerou odbornost načerpali z nástěnného kuchyňského kalendáře. To se pak nemůžeme divit, že s těmito lidmi se úspěchů nedosahuje a ostatní členské země EU jejich nominace nevítají. Ať už přímo, nebo prostřednictvím parlamentních frakcí Evropského parlamentu. Chtít agendu proto bude vyžadovat od vlády ČR navrhnout takového člověka, který ji může pro svou kvalifikaci i získat. A Jourová na to opravdu nevypadá.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč
Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Báječný svět bez fyzikálních zákonů - 26.2.2021
- NERV odmítl ekonomický lockdown - 26.2.2021
- Vyčerpaná vláda nebo vyčerpaní politologové? - 26.2.2021
Máme tam Piráty, takže tohle nebude žádný problém. Ti si to vezmou na starost, jsou to lidé vzdělaní přesně v tomto oboru.
Takže stranická příslušnost je zároveň glejtem na vzdělání?
To už tvrdili komouši, nebo ne?
Tak nejvíce odborníků na IT technologie, digitalizaci a bezdrátové systémy je skutečně v České pirátské straně, stačí číst jména kandidátů a jejich uvedené vzdělaní…
Když jsem si třeba prohlížel kandidáty do eurovoleb z jiných stran, tak tam moc lidí s tímto druhem vzdělaní nebylo…
Už jenom obrat “IT technologie” jasně ukazuje, že víš, o čem hovoříš. Ale to nic, móre.
Jediné, co zatím celí slafní informaticky bzdělaní Pyjrádi dokázali, byla výměna znělek na pražském magoostrátu.
Fakt wodborňyci.