euflag
12.7.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Digitální agenda v EU pro Česko? A koho na to vláda má?

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRČesko má údajně v rámci euro-komise zájem o digitální agendu a příslušný post euro-komisaře. Poté, co Francie zavádí digitální daň pro internetové giganty na čele s Facebookem či Googlem, je zřejmé, že dosavadní nesoulad v EU k této dani by mohl ustoupit vzájemné dohodě (například Irsko, Dánsko, Švédsko nebo Finsko byly původně proti této dani). A to i za stavu, kdy Američané reagují na tuto francouzskou daň podrážděně, byť je stanovena ve výši pouhých tří procent. Spíše se jeví, že plánovaná americká cla, která jen čekají na odchod Velké Británie z EU, se budou moci ve zdůvodnění opřít o další argument, tedy digitální evropskou daň. Přiznejme si ovšem, že tentokráte je postup Francie spíše správný (Pozn. Výše daně může být diskutabilní) a měl by být EU podpořen a zaveden ve všech členských státech. Internetoví giganti v zemích EU dobře vydělávají a není proto důvod, proč by tak měli činit bez jakékoliv daňové zátěže.


Česká vláda proto obratem informovala již téměř jistou novou předsedkyni Evropské komice Ursulu von der Leyen, že má o digitální agendu vážný zájem. Je totiž zřejmé, že význam této agendy bude stoupat s potřebou členských zemí najít další prostředky do státních pokladen, protože recese klepe na dveře a tolik nadužívaný pojem „udržitelného rozvoje“ se brzy stane neudržitelným nejen pro svou obsahovou prázdnotu, ale především proto, že příjmové zdroje vlád se sníží. Jako první to signalizuje pokles prodeje osobních aut. V Česku o 15,5 procenta, v celé EU o 4,6 procenta a v takové Číně prodej osobních aut klesá už deset měsíců.

Krok české vlády k získání lukrativní digitální agendy je tedy prozíravý, otázkou je, zda si velké státy a ty státy, které EU de facto řídí tuto agendu nechají vzít. Zatímco o zájmu vlády není třeba vést diskuzi, o znovu navržení dnešní EU-komisařky Jourové by se ale debata v obou koaličních vládnoucích stranách vést měla. Není asi třeba připomínat její neúspěšnost při řešení kvality dvojích potravin. Má-li být český komisař (komisařka) určen pro digitální agendu, bylo by dobré navrhnout někoho, kdo o tom alespoň něco ví. U některých vládních „odborníků“ má nezřídka jeden pocit, že veškerou odbornost načerpali z nástěnného kuchyňského kalendáře. To se pak nemůžeme divit, že s těmito lidmi se úspěchů nedosahuje a ostatní členské země EU jejich nominace nevítají. Ať už přímo, nebo prostřednictvím parlamentních frakcí Evropského parlamentu. Chtít agendu proto bude vyžadovat od vlády ČR navrhnout takového člověka, který ji může pro svou kvalifikaci i získat. A Jourová na to opravdu nevypadá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč

Celkem za měsíc: 21 359,60 Kč
Vybráno 61.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 415 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.