deutsche-bank-1024x516
12.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Deutsche Bank: Bankéři (někdy) slzí

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

V bance vám budou bankéři na baterky vysvětlovat, že úrok na vkladu je nula, protože banka musela odbourat poplatky z bankomatů, plateb apod. Poradí vám, že si můžete spořící účet proměnit v investiční a o procento se úrok zvedne (a naroste riziko). Jaké riziko? A to je kardinální problém současné ekonomiky, bankéři o investování a o logice rizika vědí stejně mnoho jako operátorka vysavače úklidových prací v jejich bance. Banka zaměstnává po celém světě tisíce bankéřů, ale kromě toho, že vytisknou formulář s pokyny k účtu, tohu bohu.

Banka dávno přestala být motorem ekonomiky, inkubátorem místní ekonomiky, jak ji kdysi pojmenoval Paolo Syllos Labini. O investování rozhoduje pár jedinců někde v centrále. A jak rozhodují v největší německé bance Deutsche Bank? Před pár lety vydávala politkorektní média a jejich ekonomičtí analytici ředitele Josefa Ackermanna za bankovní zázrak, rýsovala se šťastná digitální budoucnost s DB bankou.

Počátkem týdne to dopadlo na bankéře na pobočkách. Redundance Notice, dostala spousta zaměstnanců DB v londýnské pobočce, v novinách píší, že někteří opouštěli budovu se slzami v očím, dostali odstupné, ale povinnost vyklidit pracoviště do jedenácti hodin dopoledne, podle novin narostly tržby v baru od naproti. Podobné scény v New Yorku, zaměstnanci opouštěli banku s krabicemi svých pěti švestek na rukách.

Budou škrty na zaměstnancích vůbec k něčemu dobré? Obvykle jsou tak velké redukce ve výdajích, obzvlášť když to není vázáno na produktivitu, doprovázeny vylepšením burzovní kvotace. Burza tentokrát nereaguje očekávaným způsobem. Hodnota akcie z pondělního do dnešního rána klesla z 7.4 na 6.4 eur. Burziáni říkají, že pokud akcie DB klesne pod 6 eur, pak už jsou pochyby o smysluplnosti její existence. Investoři mají velké pochyby o plánu vedení DB na oddlužení i o hypotetické redukci nákladů o 17 miliard.

Největší německá banka DB znamená vrchol nemocného ledovce evropskounijního bankovního systému. Krize DB trvá již několik let, a ani masívní pomoc německého státu nepomáhá. Banka negeneruje profit, navíc se utápí v dodnes nezmapovaném rozsahu toxických finančních derivátů, kterými obšťastňovali svět její bankéři. Minulé týdny se mluvilo o strategické fúzi DB s Commerzbank, pravděpodobně iniciovanou ministerstvem financí, ale nakonec rozsah toxických finančních derivátů tomu zabránil. Podle restrukturalizačních plánů banka sníží do roku 2022 počet zaměstnanců o 19%, vycouvá z bankovního investičního sektoru, jako je obchodování s akciemi. Banka se pokouší redukovat podstatným způsobem rozsah aktivit. Šetřit radikálním způsobem na zaměstnancích má zvednout důvěru akcionářů v podnik. Za poslední roky ztratila akcie DB 90% hodnoty.

Co se odehrává v DB znamená selhání celého německého byznys modelu, další reorganizace je jen zoufalým pokusem banku zachránit před pohlcením americkými nebo i evropskými bankami. Deutsche Bank je bankovní entita vkořeněná v Německu, snaží se přežít za cenu bezohledného přístupu k personálu, ti mají nést efekt dlouhých let nesmyslného řízení banky. DB se účastnila v pochybných bankovních kšeftech a skandálech (např. Danske Bank), její činnost šetří americký bankovní regulátor.

Lando Maria Sileoni, generální sekretář italské federace autonomních bank: „Evropská centrální banka je v Itálii velmi ostražitá, donutila italské banky prodávat své produkty za účelem kompenzace škod znehodnocenými půjčkami, ale nad Deutsche Bank a jejími deriváty, které jsou hrůzné rozsahem, trapné ticho. Tato banka na okraji propasti může ohrozit celý finanční systém EU“.

Autor: LC

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 247 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.