DETI3219
11.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Dětští dlužníci

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Znáte je. Jedou si tramvají načerno, prstem po dotykáči žerou data a k tomu kolem sebe rozhazují papírky. A za nic z toho neplatí. Řeč je o našich dětech. Však on už jim to nějakej exekutor za osm let spočítá i s úroky z prodlení.

Je samozřejmě nehorázné, aby dítě vstupovalo do ráje plnoletosti s exekucemi na hrbu. Už jenom z toho morálního titulu, že co nemůžu ovlivnit, za to bych neměl být odpovědný. Dluhy dětí, nebo lépe řečeno za děti, jsou ve své nejpalčivější podobě v podstatě trojího druhu: dluhy za svoz odpadu, za jízdu načerno a dluhy u operátorů.

Poslanec P.Nacher (ANO) spolu s K.Valachovou (ČSSD), J.Bartoškem (KDU-ČSL) a L.Kolaříkem (Piráti) připravili a předložili parlamentu novelu Občanského zákoníku ve smyslu “naše drahé děti”, tedy povídání o tom, kdo bude nadále odpovědný za dluhy, které dítě mnohdy i nechtíc naseká.

A zatím to vypadá, že se v tom sami zamotali jak Pygmej v kukuřici. Např. zde: Navrhujeme, aby za dluhy dětí nesl zodpovědnost zákonný zástupce, což je v drtivé většině případů rodič, a pokud by nebyl, tak stát.

Ve hře je i návrh, že by zodpovědnost vždy nesl zákonný zástupce, i přes to, že se o dítě stará pěstoun. Druhá varianta je, že za to nese zodpovědnost ten, kdo v té chvíli to dítě vychovává, i když má zákonného zástupce.

Určitě většina z nás nejsme odborníci na českou džungli zákonů, právních úprav, novelizací, vyhlášek a na ně jiné navazující, ale cožpak by to nešlo řešit trochu selským rozumem? Tak např. že v případě komunálních odpadů je za platbu odpovědný vždy ten, komu bylo dítě svěřeno do péče. Ať už dlouhodobě rodič, prarodič, adopce, anebo krátkodobě diagnostický ústav, dětský domov, opatrovník, pěstoun. Nedovedu si představit, že by nezodpovědným rodičům bylo odebráno dítě a oni byli povinni platit v nějaké tramtárii za jeho svoz odpadů. Tak předně pokud odepsali vlastní dítě, tak jeho popelnici oželí tuplem s ním a potom vymáhat to po nich za deset let zpětně je stejný nesmysl, jako vymáhat to po onom dítěti.

Jízda načerno. U dětí, které jezdí denně není problém zřídit permanentku, ale co s těmi, které jezdí nahodile? Jede načerno, za ušetřené peníze si koupí limču a doma to samosebou zapře. A je schopno si i pohlídat poštu a ničit dopisy s varovným pruhem. Dítě nemá rozum, dopravní podnik a hlavně stát by ho ale měli mít. Takové pokuty neplnoletých by měl dopravce hlásit sociálce (OSPOD) a ta by měla písemně i se složenkou od DP upozornit rodiče. Do doby obvyklé a předepsané k přebírání písemností a tři měsíce po ní, by na pokutu mělo být uvaleno moratorium ohledně úroků, penále a exekucí.

Operátoři. Je až k nevíře jakou prověřovací anabází musejí projít věřitel i žadatel o malou finanční půjčku třebas 8 000kč. Kolik listin, prohlášení a dokladů musí předložit, ofotit a zadokumentovat. A státní aparát se ještě chlubí, jak to dále zpřísňuje. Ovšem to, že i osmileté dítě si může třemi kliknutími objednat supermoderní mobil i s tarifem all inclusive jářku v celkové hodnotě 20 000kč, nikoho zas až tak netrápí, protože operátor nespadá do kategorie lichvář. A přitom by stačilo zohlednit ten prostý fakt, že neplnoletý nesmí bez souhlasu svého zákonného zástupce uzavírat žádné smlouvy závažnější povahy. Tedy tady je míč na straně prodejce a poskytovatele.

Kdyby ty kobylí hlavy konečně přiznaly, že spotřební úvěry tvoří v moři zadluženosti občanů jen malý zlomek, oproti dluhům vůči státu, za zboží a služby, potom se to mohlo kupředu pohnout už před lety. To by ovšem ti zainteresovaní museli zároveň přiznat, že všechny ty nehorázné kabaretní veletoče, kvůli kterým ty obří dluhy lidí vznikly, jako byl exekuční zákon, občanský zákoník a zákon o odpadech, navrhli a protlačili ti stejní, kteří proti nim v současnosti sami bojují, tedy především KDU-ČSL a ČSSD! A to zase ne. Tady pro ně platí obrácená logika. Co ovlivňuji a řídím, za to nenesu žádnou odpovědnost!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 038 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.