DETI3219
11.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Dětští dlužníci

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Znáte je. Jedou si tramvají načerno, prstem po dotykáči žerou data a k tomu kolem sebe rozhazují papírky. A za nic z toho neplatí. Řeč je o našich dětech. Však on už jim to nějakej exekutor za osm let spočítá i s úroky z prodlení.

Je samozřejmě nehorázné, aby dítě vstupovalo do ráje plnoletosti s exekucemi na hrbu. Už jenom z toho morálního titulu, že co nemůžu ovlivnit, za to bych neměl být odpovědný. Dluhy dětí, nebo lépe řečeno za děti, jsou ve své nejpalčivější podobě v podstatě trojího druhu: dluhy za svoz odpadu, za jízdu načerno a dluhy u operátorů.

Poslanec P.Nacher (ANO) spolu s K.Valachovou (ČSSD), J.Bartoškem (KDU-ČSL) a L.Kolaříkem (Piráti) připravili a předložili parlamentu novelu Občanského zákoníku ve smyslu “naše drahé děti”, tedy povídání o tom, kdo bude nadále odpovědný za dluhy, které dítě mnohdy i nechtíc naseká.

A zatím to vypadá, že se v tom sami zamotali jak Pygmej v kukuřici. Např. zde: Navrhujeme, aby za dluhy dětí nesl zodpovědnost zákonný zástupce, což je v drtivé většině případů rodič, a pokud by nebyl, tak stát.

Ve hře je i návrh, že by zodpovědnost vždy nesl zákonný zástupce, i přes to, že se o dítě stará pěstoun. Druhá varianta je, že za to nese zodpovědnost ten, kdo v té chvíli to dítě vychovává, i když má zákonného zástupce.

Určitě většina z nás nejsme odborníci na českou džungli zákonů, právních úprav, novelizací, vyhlášek a na ně jiné navazující, ale cožpak by to nešlo řešit trochu selským rozumem? Tak např. že v případě komunálních odpadů je za platbu odpovědný vždy ten, komu bylo dítě svěřeno do péče. Ať už dlouhodobě rodič, prarodič, adopce, anebo krátkodobě diagnostický ústav, dětský domov, opatrovník, pěstoun. Nedovedu si představit, že by nezodpovědným rodičům bylo odebráno dítě a oni byli povinni platit v nějaké tramtárii za jeho svoz odpadů. Tak předně pokud odepsali vlastní dítě, tak jeho popelnici oželí tuplem s ním a potom vymáhat to po nich za deset let zpětně je stejný nesmysl, jako vymáhat to po onom dítěti.

Jízda načerno. U dětí, které jezdí denně není problém zřídit permanentku, ale co s těmi, které jezdí nahodile? Jede načerno, za ušetřené peníze si koupí limču a doma to samosebou zapře. A je schopno si i pohlídat poštu a ničit dopisy s varovným pruhem. Dítě nemá rozum, dopravní podnik a hlavně stát by ho ale měli mít. Takové pokuty neplnoletých by měl dopravce hlásit sociálce (OSPOD) a ta by měla písemně i se složenkou od DP upozornit rodiče. Do doby obvyklé a předepsané k přebírání písemností a tři měsíce po ní, by na pokutu mělo být uvaleno moratorium ohledně úroků, penále a exekucí.

Operátoři. Je až k nevíře jakou prověřovací anabází musejí projít věřitel i žadatel o malou finanční půjčku třebas 8 000kč. Kolik listin, prohlášení a dokladů musí předložit, ofotit a zadokumentovat. A státní aparát se ještě chlubí, jak to dále zpřísňuje. Ovšem to, že i osmileté dítě si může třemi kliknutími objednat supermoderní mobil i s tarifem all inclusive jářku v celkové hodnotě 20 000kč, nikoho zas až tak netrápí, protože operátor nespadá do kategorie lichvář. A přitom by stačilo zohlednit ten prostý fakt, že neplnoletý nesmí bez souhlasu svého zákonného zástupce uzavírat žádné smlouvy závažnější povahy. Tedy tady je míč na straně prodejce a poskytovatele.

Kdyby ty kobylí hlavy konečně přiznaly, že spotřební úvěry tvoří v moři zadluženosti občanů jen malý zlomek, oproti dluhům vůči státu, za zboží a služby, potom se to mohlo kupředu pohnout už před lety. To by ovšem ti zainteresovaní museli zároveň přiznat, že všechny ty nehorázné kabaretní veletoče, kvůli kterým ty obří dluhy lidí vznikly, jako byl exekuční zákon, občanský zákoník a zákon o odpadech, navrhli a protlačili ti stejní, kteří proti nim v současnosti sami bojují, tedy především KDU-ČSL a ČSSD! A to zase ne. Tady pro ně platí obrácená logika. Co ovlivňuji a řídím, za to nenesu žádnou odpovědnost!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 059 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.