obrana
17.4.2019
Kategorie: Společnost

Děti se přestaly hýbat, chodit do přírody a vyměnily to za počítače a tablety. Branná výchova se ale může v případě průšvihu hodit

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Jako kluk jsem absolvoval branné cvičení školy dvakrát ročně. Většinou to připomínalo scény z povídky Šimka a Grossmana. Vyrazili jsme do přírody, na určitou část pochodu jsme si nasadili pláštěnky, plynové masky a na ruce igelitové sáčky. Pan ředitel nám potom v nepravidelných intervalech oznamoval, z kterého směru přichází atomový výbuch výkřikem „atomový výbuch zprava“ a my jsme poslušně zalehávali nohama směrem k epicentru výbuchu. Mysleli jsme si něco o blbcích a těšili se, až ta šaškárna skončí. Takže když se v 90. letech zrušila na školách branná výchova, nepovažoval jsem to za výraznou ztrátu. Byli jsme plni optimismu z pádu železné opony, přestali nás strašit ,,imperialistickou agresí“, tak k čemu to.

Ale jak šel čas, tak se ukazuje, že toto rozhodnutí nebylo úplně šťastné a že ne všechno, co se učilo, bylo k ničemu. Postupem času byla zrušena základní vojenská služba, omezila se tělesná výchova na školách, děti si přestaly hrát venku a chodit na výlety do přírody a rozdělávání ohně v lese vyměnily za počítače a tablety. Armádu jsme plně profesionalizovali a místo 200 000 mužů ve zbrani, které jsme měli v roce 1989 má současná armáda cca 25 000 profesionálních vojáků. Pak jsou zde také aktivní zálohy, kde je v současnosti cca 2500 mužů a žen, ale v případě většího „průseru“ by tento počet vojáků rozhodně nebyl dostatečný.

Také bezpečnostní situace není tak růžová, jak jsme si v 90. letech představovali. ,,Imperialisti“ nás už ve spánku nestraší, ale reálná hrozba teroristických útoků a nejen jich zde je. Armáda sice nacvičuje papírově mobilizaci, ale koho chce mobilizovat. Dříve to bylo jasné. Každý chlap povinně absolvoval základní službu a v případě mobilizace měl jasné místo. Ale dnes? Vytáhnete „ajťáka“ od počítače a vrazíte mu do ruky pušku? Jediné, co může konstatovat, že tento typ zbraně se v Call of Duty nepoužívá, ale jinak nebude vědět, co s tím má dělat. O nějaké orientaci v lese bez mobilu, poskytnutí první pomoci nebo přenocování jenom pod širákem ani nemluvím . Takže co s tím? Někteří lidé si tuto skutečnost uvědomují a sami se připravují pro případ „co kdyby“. Jedná se ovšem o desítky nebo stovky  jedinců a to rozhodně není dostatečné.

Proto jsem uvítal, když vláda 1. dubna 2019 přijala novou koncepci pro zefektivnění provádění POKOS na školách a zavedení systému dobrovolné POKOS v míru za využití a podpory spolkové činnosti. Co to je POKOS? POKOS je zkratka „příprava občanů k obraně státu“, tedy jaká si nová forma branné výchovy, která je zaváděna na školách a formou různých dobrovolných školení probíhá i pro dospělou populaci. Cílem této koncepce je zjednodušit občanovi uplatnění práva připravovat se k obraně státu. Obsahem osnov POKOS je první pomoc a zdravověda a další branně-technické a sportovní aktivity, jako je střelba, orientace, navigace atd. Zkrátka ty aktivity, které by se každému mohli hodit v případě „průseru“. Záleží samozřejmě na každém, jestli tuto možnost využije nebo ne. Každopádně povinná příprava našich dětí by byl krok správným směrem.

 

Autor: Lumír Němec


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 827 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.