korczak
6.9.2019
Kategorie: Historie

Deset přikázání Janusze Korczaka na výchovu dětí

Sdílejte článek:

COM/SN

Janusz Korczak – vynikající učitel, spisovatel, lékař a veřejně známá osoba, která třikrát odmítla zachránit si svůj život. Poprvé se to stalo, když se Janusz rozhodl, že nebude emigrovat do Palestiny před okupací Polska, aby neopustil “sirotčinec” v předvečer strašných událostí.

Podruhé – když odmítl uprchnout z varšavského ghetta.

A potřetí – když všichni obyvatelé sirotčince už nastoupili do vlaku do tábora a důstojník SS se přiblížil ke Korczak a zeptal se:

,, Napsali jste knihu: Bankrot malého Jacka? “Četl jsem ji v dětství. Dobrá kniha. Můžete se stát svobodným.

– A děti?

– Děti půjdou. Ale vy můžete opustit vagón.

– Nesprávné. Nemohu. Ne všichni lidé jsou darebáci.

O několik dní později, v koncentračním táboře Treblinka, vešel Korczak spolu se svými dětmi do plynové komory. Na cestě k smrti Korczak držel v náručí dvě nejmenší, nic netušící děti a vyprávěl jim pohádku.

V podstatě se o Korczakovi neví nic víc. Přečtěte si alespoň těchto 10 přikázání, které tento jedinečný muž doporučil na výchovu dětí:

1. Neočekávejte od vašeho dítěte, že bude jako vy nebo že bude takovým jak jste si vysnili, aby bylo. Pomozte mu stát se tím, čím ono samo je, ne tím, čím jste vy.

2. Nečekejte od dítěte, že vám vrátí vše, co jste do něj investovali. Dali jste mu vlastní život. Jak by vám to mohlo splatit? No přece tím, že i ono dá život dalšímu člověku. To je absolutní projev vděčnosti.

3. Nevylévejte si na dítěti svůj hněv. Díky tomu se v životě vyhnete mnohým nedorozuměním. To co zasejete, budete sklízet.

4. Neberte dětské starosti na lehkou váhu. Život nám dává jen to, co dokážeme zvládnout. Pamatujte si, že dětský život je stejně náročný jako život dospěláka. Dokonce může být komplikovanější než ten váš a to až do doby, kdy dítě nezíská vlastní životní zkušenosti.

5. Děti neponižujte!

6. Nezapomínejte, že ty nejdůležitější setkání v životě, jsou setkání s dětmi. Věnujte jim více pozornosti, protože nikdy nevíte, co se osobnost se za touto dětskou tváří skrývá.

7. Netrapte se pocity, že pro své dítě neděláte všechno nebo mu dáváte málo. Pamatujte si, že málo dělá pouze ten, kdo neudělá vše, co je v jeho silách.

8. Vězte, že dítě není tyranem, které vám ztrpčuje celý život. Není to jen vaše tělo a krev ale vzácný dar – Pohár života, který vám byl dán, proto se snažte aby se v něm vznítil tvůrčí plamen.

9. Naučte se milovat cizí děti. Nikdy neudělejte cizímu dítěti to, co byste neudělali vlastnímu potomkovi.

10. Mějte rádi své dítě, ať je jakékoli. Méně talentované, smolařské, dospělé. Když se s dítětem mluvíte, těšte se, protože dítě je svátek, který je zatím s vámi.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 771,54 Kč
Vybráno 47.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 707 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.