korczak
6.9.2019
Kategorie: Historie

Deset přikázání Janusze Korczaka na výchovu dětí

Sdílejte článek:

COM/SN

Janusz Korczak – vynikající učitel, spisovatel, lékař a veřejně známá osoba, která třikrát odmítla zachránit si svůj život. Poprvé se to stalo, když se Janusz rozhodl, že nebude emigrovat do Palestiny před okupací Polska, aby neopustil “sirotčinec” v předvečer strašných událostí.

Podruhé – když odmítl uprchnout z varšavského ghetta.

A potřetí – když všichni obyvatelé sirotčince už nastoupili do vlaku do tábora a důstojník SS se přiblížil ke Korczak a zeptal se:

,, Napsali jste knihu: Bankrot malého Jacka? “Četl jsem ji v dětství. Dobrá kniha. Můžete se stát svobodným.

– A děti?

– Děti půjdou. Ale vy můžete opustit vagón.

– Nesprávné. Nemohu. Ne všichni lidé jsou darebáci.

O několik dní později, v koncentračním táboře Treblinka, vešel Korczak spolu se svými dětmi do plynové komory. Na cestě k smrti Korczak držel v náručí dvě nejmenší, nic netušící děti a vyprávěl jim pohádku.

V podstatě se o Korczakovi neví nic víc. Přečtěte si alespoň těchto 10 přikázání, které tento jedinečný muž doporučil na výchovu dětí:

1. Neočekávejte od vašeho dítěte, že bude jako vy nebo že bude takovým jak jste si vysnili, aby bylo. Pomozte mu stát se tím, čím ono samo je, ne tím, čím jste vy.

2. Nečekejte od dítěte, že vám vrátí vše, co jste do něj investovali. Dali jste mu vlastní život. Jak by vám to mohlo splatit? No přece tím, že i ono dá život dalšímu člověku. To je absolutní projev vděčnosti.

3. Nevylévejte si na dítěti svůj hněv. Díky tomu se v životě vyhnete mnohým nedorozuměním. To co zasejete, budete sklízet.

4. Neberte dětské starosti na lehkou váhu. Život nám dává jen to, co dokážeme zvládnout. Pamatujte si, že dětský život je stejně náročný jako život dospěláka. Dokonce může být komplikovanější než ten váš a to až do doby, kdy dítě nezíská vlastní životní zkušenosti.

5. Děti neponižujte!

6. Nezapomínejte, že ty nejdůležitější setkání v životě, jsou setkání s dětmi. Věnujte jim více pozornosti, protože nikdy nevíte, co se osobnost se za touto dětskou tváří skrývá.

7. Netrapte se pocity, že pro své dítě neděláte všechno nebo mu dáváte málo. Pamatujte si, že málo dělá pouze ten, kdo neudělá vše, co je v jeho silách.

8. Vězte, že dítě není tyranem, které vám ztrpčuje celý život. Není to jen vaše tělo a krev ale vzácný dar – Pohár života, který vám byl dán, proto se snažte aby se v něm vznítil tvůrčí plamen.

9. Naučte se milovat cizí děti. Nikdy neudělejte cizímu dítěti to, co byste neudělali vlastnímu potomkovi.

10. Mějte rádi své dítě, ať je jakékoli. Méně talentované, smolařské, dospělé. Když se s dítětem mluvíte, těšte se, protože dítě je svátek, který je zatím s vámi.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 504,44 Kč
Vybráno 27.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 553 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.