fut2016
22.12.2015
Kategorie: Společnost

Deset osudových ran, které nás čekají v roce 2016

Sdílejte článek:

RED 22|12|2015

Co nás čeká a nemine v následujícím roce? Svět se zmítá v nejedné krizi a nad hlavou lidstva visí Damoklův meč. Naplní se v roce 2016 pesimistické vize odborníků? Agentura Bloomberg oslovila desítky významných diplomatů, geopolitických stratégů, bezpečnostních analytiků a ekonomů, aby jí vedle současných globálních konfliktů pomohli vytvořit možné scénáře, z nichž většina by se mohla naplnit v nejbližším roce. Ceny ropy začnou stoupat, hrozba teroristů z ISIS se zintenzivní a Evropa bude zmatená.
.
.
Přečtěte si, jak vidí budoucnost lidstva významní proroci 21. století. Většina z nich si myslí, že právě v roce 2016 se dají do pohybu hybné síly, které přinesou radikální změny:

  • 1) Velká Británie vystoupí z Evropské unie

Tento scénář by se mohl vyplnit už v červnu, pokud britský premiér David Cameron vyvolá referendum týkající se britské budoucnosti v dřívějším termínu, než se původně předpokládalo. Po opuštění Evropské unie volá například londýnský starosta Boris Johnson. Odborníci si myslí, že Británie nakonec spojenectví EU opustí, protože se bojí tlaku uprchlické krize a David Cameron rezignuje z funkce. Novým premiérem bude jeho protikandidát Johnson, který kvůli zachování volného obchodu přesune globální banky do zahraničí. Země však bude v období nejistoty vystavena dlouhodobější recesi, což povede až k pádu libry. O svou nezávislost se znovu pokusí v referendu i Skotsko, což může neblaze ovlivnit britské dluhopisy.

  • 2) Banky překvapí útoky hackerů

Banky může čekat jeden z největších hackerských útoků kvůli ruským sankcím, což by mělo za následek obchodní ztráty a nedůvěru vůči akciovým trhům. Celý finanční systém by se mohl otřást v základech a vyvrcholit až pádem dolaru a propadem akcií finančního trhu. Vyrůst by následně mohly ceny zlata a nemovitostí. Dařit by se však mělo firmám, které by dokázaly produkovat zabezpečení proti kybernetickým útokům.

  • 3) Ceny ropy porostou

Barel ropy by se mohl vyšplhat až na cenu 100 dolarů, protože Islámský stát se snaží mít pod kontrolou ropné země na Blízkém východě. Nigérii, která také oplývá ropou, čekají krušné časy, protože bude vystavena dalším teroristickým útokům. Kromě toho nastane politický převrat ve Venezuele a smrt alžírského prezidenta Abdelaziz Bouteflika způsobí v zemi zmatek. Nedostatek ropy pohltí i Saúdskou Arábii a členské země OPEC, které situaci nezvládnou, což by mohlo zvýšit poptávku po jaderné energii a obnovitelných zdrojích energie.

  • 4) Migrační krize povede k rozpadu EU

Nejen obavy z možného opakování pařížských teroristických útoků, ale zejména neschopnost zvládnout migrační krizi Evropu nakonec pokoří. Angela Merkel bude muset odstoupit a do čela země se dostanou lidé typu Marine Le Penové, což přivede Evropu k zavření hranic. EU také zažije pád své jednotné měny.

  • 5) Čínskou ekonomiku čeká krach

Čína bude v roce 2016 čelit několika nepokojům a na obyvatele bude dopadat tvrdá ruka policejních kontrol. Nestabilitu Číny ještě více podlomí Američané, kteří začnou do Jihočínského moře posílat své lodě, aby podpořily antipekingskou vládu, což povede k vojenským výhrůžkám Číny. Asie se bude muset vyrovnat s poklesem akciových trhů a vyššími cenami ropy.

  • 6) Izrael schystá útok na jaderná zařízení v Íránu

Izraelský předseda vlády Benjamin Natanjahu podnikne kroky k eliminaci íránského jaderného programu, což bude mít dopad i na americké prezidentské volby. Ceny ropy a zlata půjdou nahoru a výsledkem bude pád izraelských akcí a podpora zbrojního průmyslu.

  • 7) Putin lstí rozšíří svůj vliv

Vladimir Putin chystá na Obamu lest. V rámci regionální dohody, jejímž cílem bude zničení Islámského státu, rozšíří svou moc v Sýrii až za hranice. Dohoda uleví Evropě, která se vzpírá tlaku migrace a Merkelová Rusku odpustí sankce za anexi Krymu. Putin takovým “vstřícným” krokem rozšíří svůj vliv mimo bývalý Sovětský svaz. Ruské akcie a rubl by pod vlivem těchto událostí mohly zvyšovat svou hodnotu.

  • 8) Planeta bude čelit klimatickým rekordům

Meteorologové avizují, že rok 2016 přesáhne všechny dosavadní teplotní rekordy. Ve hře je stále oceánské proudění El Niňo, které v jihovýchodní Asii vyvolá požáry a sucho. V Austrálii způsobí úhyn hospodářských zvířat a slabou úrodu a v jižní Africe nedostatek vody. Během léta utrpí výrazné hospodářské ztráty oblast od Atlantiku až po Černé moře. Kalifornské sucho omezí rozvoj Silicon Valley a vinaře čeká neskutečný zápas o úrodu. Trhy budou kvůli klimatickým problémům čelit recesi a nejistotě.

  • 9) Latinská Amerika se změní na bitevní pole

Latinskou Ameriku čeká vlna občanských nepokojů po obvinění brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové. Násilí a trápení čeká i Venezuelu a Argentinu. Obě trpí ekonomickým propadem a nebudou schopny se ze sevření problémů vymanit. Hřebíkem do rakve bude pád akciových trhů v regionu a rozsáhlé občanské nepokoje. Brazilská měna hluboko klesne a spolu s ní bude upadat i nadnárodní společnost Petrobras.

  • 10) Nový americký prezident

Listopadové prezidentské volby v USA přinesou vítězství Donaldu Trumpovi, který slibuje zpřísnění migrační politiky a změnu daňového systému či rozšíření ozbrojených sil. Pokud se Trump stane prezidentem, může vzrůst i napětí mezi Amerikou a Čínou. Americký dolar čeká těžká zkouška po zdrcujícím pádu a nárůstu ceny zlata. Podobný scénář hrozí i mexickému pesu.  

Tolik oslovení odborníci. Nakolik se asi jejich prognózy splní? 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 42 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
29 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.