kourenizena
18.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Deset nejbláznivějších “argumentů” zastánců zakazování kouření

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JOSEF PROVAZNÍK 18|12|2015

Pachatelé dobra v řadách politiků a neziskovkářů nás chtějí chránit před sebou samými. Jen oni přece vědí, co je pro nás dobré. Jednou zakážou to a jindy zase ono. V podstatě jim je jedno, jestli jde o kouření, souložení či pojídání cukrovinek. Vždy jde především o to, že chtějí za každou cenu páchat dobro. Nevysvětlíte jim, že jejich péči nepotřebujete. Přesto je celkem legrace podívat se blíže na jejich nehloupější argumenty a trochu si s nimi zapolemizovat. Sice to v praxi k ničemu nepomůže, ale občas to člověku prostě nedá. V tomto případě se polemika týká “zakazovatelů” kouření.

1. Kouření je přece nezdravé

Jistě, ale nezdravé je i pravidelné požívání “tvrdého” alkoholu, mlsání cukrovinek, přejídání se tučnými jídly a vysedávání u počítačových her dlouho do noci. Budeme snad zakazovat i čokoládové tyčinky? Co dál máte na seznamu? Jehlové podpatky (škodí nohám i chodníkům), krátká trička odkrývající ženské pupíky (nastuzení), horolezectví (hrozí pád do hlubin a následná smrt)…. 

2. Je to pro vaše dobro i peněženku

“Problém” je, že kuřáci ani žádní jiní svobodně uvažující jedinci nestojí o to, aby se o ně někdo druhý staral.Aktivisté, vysocí státní úředníci a všichni ti elitáři chtějí neustále poučovat a nařizovat. Domnívají se, že lidé jsou nesvéprávní a neměli by se rozhodovat sami. Chyba lávky.  Pokud mají kuřáci občanku, ať si sami rozhodnou o svém osudu. Já taky aktivistům neurčuji, u kterého stromu se mají přivazovat řetězem a z jakého státního cecíku mají sosat příspěvky na své “bohulibé” projekty. 

3. Kvůli kuřákům v hospodě pak smrdím

Smrdíte i díky nakyslého pachu piva a mastných jídel, které se vaří v kuchyni. Chodit do hospody není přece nutnost, bez které se nedá žít. Neexistuje přece nic jako “právo na chození do hospody”. Jestli vám vadí kouření v hospodě, tak tam prostě nechoďte. Když vás takových bude víc, tak bude muset majitel zavřít a vystřídá ho ten, který se rozhodne zakázat tam kouřit či aspoň zřídí oddělené místnosti pro nekuřáky. 

4. Hospoda není soukromý prostor, protože k jejímu provozování potřebujete povolení od úřadu

Ok, ale k výstavbě rodinného domu také potřebujete povolení od úřadu. Pokud je to takhle, tak má stát právo omezovat vás i ve vlastním domě. Co kdyby úřady zakázaly souložit v pracovním týdnu a popíjet pivo na gauči o víkendu? Bylo by to v pořádku? Lidé by aspoň měli více energie na práci a o víkendu by se místo zevlování třeba více vzdělávali a chodili do přírody. Prostě ideální svět. 

5. V jiných zemích také zakázali kouřit v restauracích

No a co? V jiných zemích také nemohou volit ženy a nepohodlní blogeři dostávají karabáčem přes záda. Ve Velké Británii si dokonce prostřednictvím sociálních dávek vyživují radikální imámy a umožňují veřejně demonstrovat příznivcům Islámského státu. V jiných zemích platí vyšší daně a odchází se do důchodu v 70 letech. Zdůvodnění, že “někde něco dělají takto, tak bychom to také měli takto dělat”, ukazuje absenci skutečných argumentů. 

6. Z kouření je rakovina a léčbu kuřákům platím i já coby nekuřák

Ne ne, to jsou přece peníze státu a vy coby daňový poplatník s tím přece nemáte nic společného!:-). Volíte ČSSD či ANO a podobné strany a vůbec se nezajímáte, jakým trestuhodným způsobem vaše peníze utrácejí. Tak co najednou taková starost? Navíc jde o to, že rakovina, infarkt, mozková cévní příhoda vznikají i z pití, pojídání sladkostí, tučných jídel a dalších “hříchů” v životosprávě. Kuřáky tedy zakážeme, ale co nezodpovědné mlsaly a žrouty nezdravého? 

7. Kouření nechtějí omezovat jen kuřáci

Zabíjí i pasivní kouření. Chudáci nekuřáci, vzlyk! Obyčejné citové vydírání. Kdo nás nekuřáci nutí, abychom si přisedali v hospodě s nekuřáky? Kdo nás nutí navštěvovat hospody, kde majitel povoluje kouření? Je to asi jako s automaty. Také tyhle “ďábelské stroje” vystrkují svá dlouhá chapadla a odchytávají lidi na ulici. Následně je násilným způsobem nutí naházet do automatů všechny své peníze. 

8. Hospoda nezamořená kouřem je přece fajn a mohou tam i děti!

Další citové vydírání. Kdo potřebuje tahat děcka do hospody, tak je závislý na alkoholu a měli bychom jej “zakázat”:-). Jako nekuřák jsem samozřejmě také rád, když mi nesmrdí oblečení a druhý den celé dopoledne nekašlu. Proto si vybírám podniky, kde jejich majitelé oddělují prostory pro kuřáky a nekuřáky. 

9. Svoboda pro kuřáky? To jsou jenom kecy fanatiků

A tak určitě. Socialistům z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM či TOP 09 asi nevysvětlíte, že člověk má svobodu si huntovat zdraví, jak se mu zlíbí. Maximálně budou argumentovat oním otřepaným “svoboda druhého končí tam, kde začíná ta moje”. To sice platí, ale ve veřejném prostoru, nikoli nv soukromém prostoru. Do hospody vás nikdo nenutí chodit. Jestliže nechcete plnit “nevděčnou úlohu” pasivního kuřáka, běžte prostě jinam. Je to přece jednoduché. Záleží pouze na majiteli hospody, jestli dává přednost vám či kuřákům. Svoboda buď je a nebo není. Nic víc a nic míň. 
 .

10. Stát přikazuje a nařizuje i v jiných případech, tak proč ne v tomto?

No právě…Tak proč se musí plést ještě do hospod a restaurací kvůli kouření? Čím méně stát reguluje, zakazuje a přikazuje, tím lépe. Nechme na hostinských, aby se svobodně rozhodli, koho chtějí ve své hospodě. Kouřit v hospodách bylo po celé stovky let naprosto přirozená věc. Jen “pokrokoví” neomarxisté a sociální inženýři chtějí bourat zažité tradice a zvyklosti. K čertu s nimi!
.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
24 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.