stavba219
9.1.2020
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Deset let se ani nekoplo

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRNehovoříme zde o fotbalu, ale o výstavbě pražského silničního okruhu. Už v loňském roce 2019 se ozývaly hlasy, že se opět vše zpozdí a zdá se, že je to pravda. Nejprve to pokazil údajně nezkušený úředník, poté se proti plánu bouřily obce a nakonec se údajně muselo znovu žádat o další povolení. Slib, že se pražský okruh dokončí roce 2028 se proto jeví jako mlácení prázdné slámy. A tak je to s výstavbou kde čeho státního u nás již několik dekád. Zdá se to neuvěřitelné, ale český kapitalismus v neschopnosti vybudovat nové dálnice či železniční tratě překonává zpátečnický socialismus. Nikoho z nás by to před třiceti lety ani ve snu nenapadlo.


Proč se novináři neptají: Kdo to zavinil? Jak se to napraví? Je samozřejmě snadné odpovědnost hodit na kdejakého ministra dopravy či předsedu vlády, ale zákony, které učinily Českou republiku v oblasti veřejných staveb banánovou republikou přijímal Parlament České republiky. Takže viník jednoznačně sedí tam, protože Evropská unie (EU) nám nejenže nic takového nenařídila, ale dokonce se dovolává toho, aby jednotlivé členské státy EU změnily a urychlily svou legislativu pro výstavbu celoevropských sítí (dálničních i železničních) a umožnily tak jejich pružnější výstavbu.

České vlády se v minulosti snažily hledat cestu i přes projekty PPP (nebo-li Public Private Partnesrhip) jako jednu z alternativních možností pro veřejnou výstavbu. Ale podařilo se jim pojem PPP, tedy spolupráci státního a veřejného sektoru pouze mediálně zdiskreditovat. A protože poslanci takový PPP projekt musí schválit, není divu, že titíž (míněno obecně), co „umně“ vytvořili systém pro nestavění, se nyní zdráhají posvětit systém, který stavět mohl. Za záminku se samozřejmě vždy použijí peníze, protože projekty PPP musí obsahovat vyšší zisk pro dodavatele a navíc by na ně nedohlížel „zasloužilý státní úředník“, kterému současné i minulé nestavění asi náramně vyhovuje. Snad jen pro hořký úsměv dodejme, že Čína v loňské roce otevřela 3000 kilometrů vysokorychlostních tratí a v roce 2020 plánuje otevření dalších 2000 kilometrů.

A tak se novináři stupidně ptají kdejakého ministra či státního úředníka, kdy už konečně něco postaví, včetně onoho pražského okruhu, ale neptají se těch, kteří stav primárně zavinili, co s tím hodlají udělat. To se potom naši „strážci demokracie“ nemohou divit, jaké hanlivé názvy jim občané přilepují. Možná zákon o „nenávisti na internetu“ tyto hanlivé nálepky zastaví, ale to ani dálnice ani železnice nepostaví. A když nám novinář sděluje, že se za deset či více let něčeho dočkáme, a to téhož, co se v západní části EU postaví za méně jak polovinu času, pak tyto „oslavné zprávy“ zavánějí spíše placenou reklamou, než seriózní zprávou.

Pokud se legislativně stav nezmění a do systému výstaveb veřejných staveb nevstoupí konkurence, stav se nezlepší. Novinářům přiznejme, že píší to, co smí, co si kdo u jejich šéfů objedná a na vybranou moc nemají. Ale poslanci a senátoři v tomto tlaku nejsou. To, že se tváří, že se jich tento problém netýká je jedna věc, ale to že nikdo na ně netlačí a nevynucuje si u nich změnu stavu je věc druhá. A tom bychom se měli bavit a o tom také veřejnost informovat. Ale málokdo má k tomu odvahu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 989 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.